parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Signature Bank Nedir, Neden İflas Etti?

Signature Bank Nedir, Neden İflas Etti?

admin admin -
24 0

Signature Bank, New York merkezli tam hizmet veren bir bankadır. Şimdiden “Amerika’da batan banka” olarak anılan Signature Bank iflası ile Washington Mutual ve Silicon Valley Bank’in akabinde ABD tarihinde batan en Aka üçüncü banka olmuş oldu.

Signature Bank Nedir?

Signature Bank New York, Connecticut, California, Nevada ve şimal Carolina’da 40 Özel alıcı ofisi bulunan New York merkezli tam hizmet veren bir ticari bankadır. Signature Bank’ın Özel finans Yan kuruluşu Signature Financial LLC, ekipman finansmanı ve kiralama hizmeti vermektedir. Büsbütün sahip olunan bir Yan kurum olan Signature Securities Group Corporation, yatırım, komisyonculuk, varlık idaresi ve sigorta eserleri ve hizmetleri sunan lisanslı bir komisyoncu-satıcı ve yatırım danışmanıdır. 2022 sonunda bankanın Yekün varlıkları 110,4 milyar dolar ve mevduatı 82,6 milyar dolar; 2021 itibariyle 65,25 milyar dolarlık kredisi vardı.

Signature Bank, HSBC tarafından satın alınmasının akabinde, Republic National Bank of New York’un eski yöneticileri ve çalışanları tarafından 2001 yılında kuruldu . Şahsî bir münasebet modeline sahip Varlıklı müşterilere odaklandı ve tarihinin Aka bir kısmında sırf New York City bölgesinde ofisleri sürdürdü. 2010’ların sonlarında coğrafik olarak ve hizmetler açısından genişlemeye başladı, fakat en Fazla 2018’de kendisini kripto Nakit ünitesi sanayisine açma kararıyla dikkat çekti. 2021 itibariyle, kripto Nakit ünitesi işletmeleri, mevduatlarının yüzde 30’unu temsil ediyordu.

New York eyaletindeki banka yetkilileri, Silicon Valley Bank’ın iflas etmesinden iki gün sonra, 12 Mart 2023’te bankayı kapattı . ABD tarihindeki en Aka üçüncü banka iflası olmuş oldu.

Signature Bank neden İflas Etti?

Signature Bank “sistemik risk” sebebiyle iflas etti. New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) yapılan açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyuruldu.

Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 prestijiyle yaklaşık 110,4 milyar dolarlık varlığı ve yaklaşık 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunduğu kaydedilen açıklamada, bankanın FDIC sigortalı olduğu bildirildi.

Kripto Nakit ünitesi, 2018’de bölümden alıcı kabul etmeye karar verdikten sonra bankanın nihayet yıllarında faaliyetlerinin odak noktası haline geldi. 2021’de mevduatlarının yüzde 16’sından fazlası daldan geldi, Şubat 2023’e kadar yüzde 30 ve ayrıyeten Circle tarafından yönetilen USDC’den yedek paralar tuttu. Kripto Nakit yatırımcıları, bir yıldan biraz daha uzun bir mühlet içinde bankanın payını 75 dolardan 375 dolara yükseltirken, bu strateji riskli oldu ve bankaya, bir etiket kurucusu DePaolo’nun atmaya çalıştığı bir “kripto bankası” imajı verdi. Dengeli bir halde artan mevduatlardan sonra, kripto müşterileri ve New York Özel bankacılık müşterileri ortasında eşit olarak bölünmüş bankadan mevduat çıkışları yaşamaya başladı. Kimi yatırımcılar Özel olarak likiditeyle ilgili tasalarını lisana getirdiler. Buna karşılık banka daldaki iştirakini azalttı. 20 Şubat 2023’te, bankanın yaklaşık 22 yıllık tarihindeki Biricik CEO’su olan DePaolo, 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere – kripto Nakit ünitesi balonunun çökmesinden Müstakil olarak – kıdemli danışman olmak için ayrıldığını duyurdu.

12 Mart 2023 Pazar günü, sistemik riski münasebet göstererek Signature Bank, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından kapatıldı. Kapanış, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden ve kripto Nakit ünitesi sanayisinin öbür Aka bankası olan Silvergate Bank’ın başarısızlığından günler sonra geldi. Aralık 2022 itibariyle , banka mevduatlarındaki 89 milyar doların yüzde 90’ı FDIC tarafından sigortasızdı. Signature Bank Üleş senedi ve tahvillerinin sahipleri kayıplarla karşı karşıya kalma etabına geldi. Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ve Washington Mutual’ın 2008’de kapanmasının akabinde Signature Bank, ABD tarihindeki üçüncü en Aka banka batışı olmuş oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir