Private Key Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 08, 2022 Yorum Yok

Private Key, Özel anahtarı Anlatım etmektedir. Bir kullanıcıya kripto Nakit göndermek yahut almak için yaratılır.

Private Key Nedir?

Kripto Nakit ticaretinde, bir kullanıcıdan kripto Nakit almak yahut göndermek için genel bir adres yaratılmaktadır. Bu genel adres, kripto paraların yatırıldığı ve alındığı Aleni adres olarak Anlatım edilmektedir. Ayrıyeten Özel bir anahtar verilmektedir. Verilen Özel anahtar, Private Key olarak Anlatım edilmektedir.

Private Key sayesinde kullanıcı adresindeki token’ları çekebilir. Kullanıcıya Özel Private Key olmadığında, token’ları çekebilmek Mümkün değildir. Private Key, çoklukla birkaç farklı form almaktadır. Bir sıra alfenümerik karakterden oluşur, bu sebeple bilgisayar korsanlarının işini zorlaştırır.

Private Key, sadece makul bir kripto Nakit ünitesi adresinin sahibine özeldir ve ona aittir. özel bir anahtarın denetimine sahip olunduğunda, bir süreç yapma ve o adrese bağlı varlıkları harcama gücüne de sahip olunmaktadır. Private Key, bir şahıs yahut varlıkla asla paylaşılmamalıdır. Ortak anahtar Özel anahtardan oluşmaktadır. Karmaşık bir matematiksel algoritma aracılığıyla Özel anahtardan oluşturulmaktadır. Lakin, ortak bir anahtardan Özel bir anahtar oluşturarak süreci Tersine çevirmek neredeyse imkansızdır.

Bir kullanıcı Özel anahtarını kaybetmemelidir. Private Key kaybedildiğinde, kripto paraları harcamak, çekmek yahut aktarmak için erişim Muhtemel olmamaktadır. Bu nedenle, Private Key’in inançlı bir formda kaydedilmesi gerekiyor. karşıt takdirde fonlarınızı kaybedebilirsiniz. Private Key içeren bir dijital cüzdanın saklanmasının birkaç farklı yolu vardır.

Private Key Nasıl Saklanır?

Private Key’ler, Özel anahtar ve QR kodu ile yazdırılmış evraklar olan kâğıt cüzdanlarda saklanır. Böylelikle bir süreç imzalanması gerektiğinde kolay kolay taranabilir. Private Key, çevrimdışı Özel anahtarlar oluşturmak ve güvenliğini sağlamak için akıllı kartlar yahut USB aygıtları kullanan bir donanım cüzdanı kullanılarak da saklanır.

Private Key’i saklamak için çevrimdışı bir yazılım cüzdanı da kullanılmaktadır. Bu cüzdan, Private Key için çevrimdışı ve genel anahtarların depolandığı çevrimiçi bir kısma sahiptir. Çevrimdışı bir yazılım cüzdanıyla, yeni bir süreç dijital olarak imzalanmak üzere çevrimdışı olarak taşınır. Akabinde kripto Nakit ağında yayımlanmak üzere tekrar çevrimiçi olarak taşınır. Geri dönüşsüz süreçler yapmak için Private Key kullanılır. Bu süreçler, şifrelidir ve imzalı üzeredir. Ve her süreç için bu imzalar, birebir Private Key’lerden oluşturulmuş olsalar bile benzersizdir. Bu özellik, kopyalanmalarını imkansız kılar. Private Key tekrar kullanılmaktadır.

Çevrimiçi cüzdanlarla da Private Key’in saklanması mümkündür. Çevrimiçi cüzdanlar internete bağlı olarak çalıştıkları için çevrimiçi cüzdan ismini alır. Birebir vakitte sıcak cüzdanlar olarak da bilinmektedir. Tarayıcıya bağlı, kripto varlıkların satın alındığı platformlarda saklamak çevrimiçi cüzdana bir örnektir. Çevrimiçi cüzdanlar, internete bağlı olduğu için süreçlerin daha süratli ve kısa müddette gerçekleşmesini sağlar. Lakin irtibatlı olmasının dezavantajı olarak, siber taarruzlara da maruz kalabilir. Çevrimdışı cüzdanlar, siber hücumlara karşı daha sağlamdır. Fakat çevrimiçi cüzdanlar ile yapılan süreçler daha süratli gerçekleşmektedir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir