Piyasalarda Son Durum Ne? Genesis İflas Mı Ediyor?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Oca 08, 2023 Yorum Yok

FTX krizinin tesirleri sürerken başkan kripto Nakit ünitesi Bitcoin 16 bin dolar dayanağının altına geriledi. Bununla birlikte kripto şirketi Genesis, yaşadığı likidite sorunu nedeniyle iflas edebileceğini açıkladı. Kripto Nakit piyasasında neler oluyor neler bitiyor Bir arada inceleyelim.

Piyasalarda nihayet durum Ne?

FTX’in çöküşü kripto Nakit dalını etkilemeye devam ediyor. Yaşanan bu süreç kripto borsalarına ve kripto paralara olan inancı Aka ölçüde azalttı ve başkan kripto Nakit ünitesi Bitcoin 16 bin dayanağının de altına düşerek 15 bin 700 dolar düzeylerinden fiyatlanıyor. Bu Bitcoin’in 26 aydır gördüğü en düşük düzey. Günlük datalara nazaran Bitcoin %2 değer kaybı yaşarken lider altcoin Ethereum %2,39 değer kaybı yaşadı ve 1080 dolar düzeylerinde fiyatlanıyor. FTX krizi ile Birlikte geçtiğimiz 2 hafta içerisinde kripto Nakit piyasasından 239 milyar dolar üzere Önemli bir ölçü silindi. Bitcoin’in 16 bin dolar düzeyinin altına düşmesinin nedenleri ortasında Genesis’in yaşadığı likidite derdi öne çıkıyor.

Genesis İflas Mı Ediyor?

Genesis şirketi daha Evvel FTX’in iflası sonrası olağandışı Nakit çekme talepleri aldığını ve bunları karşılaşmakta zorlandığını açıklamıştı. Bu sebeple Nakit çekimlerini süreksiz olarak durdurmuştu. Genesis’in çatı şirketi Digital Currency Group nihayet olarak ABD basınına yaptığı açıklamada ise kreditörlerle yapan görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve şimdi iflas müracaatında bulunmayı düşünmediklerini Anlatım etti. Bununla Birlikte varlık arayışında olan şirkete Binance tarafından Teklif vereceği konuşuluyordu Ancak Binance bu tekliften vazgeçti. Binance’in tekliften vazgeçmesinin nedeni olarak, Genesis şirketinin kimi işlerinin ileride Menfaat çatışmalarına yol açabileceği gösterildi. Genesis Şayet Gerekli fonu sağlayamazsa iflas bildirimi gerçekleştirilecek. Bu da kripto Nakit piyasasının içinde bulunduğu krizi daha da derinleştirebilir.

Genesis’in yaşadığı bu güç durumunda Digital Currency Group’un bir öbür şirketi olan Grayscale’e ziyan vereceğini düşünen yatırımcılar fonlardan kamaya devam ederken Grayscale Bitcoin Trust negatif primi -%50’ye ulaştı. Müşteri olmayı Grayscale Bitcoin Trust’ın pahasını düşürürken, Ark Invest şirketinden yeni bir alım geldi. Ark Invest 21 Kasım tarihinde 176 bin adet Grayscale Bitcoin Trust payı aldığını bildirdi. Bu yaklaşık 1.4 milyon dolarlık bir ölçüye denk geliyor. Birçok yatırımcı Grayscale’den kaçarken Ark Invest’in bu düşük düzeylerden alım yapmış olması Digital Currency Group ve Genesis’in iflas edeceğine dair söylentiler boş mu sorusunu da gündeme getirdi.

Madenciler Satış Yapıyor

Bitcoin fiyatının düşüşüne neden olan sebeplerden bir Öteki de madencilerin yaptığı Bitcoin satışları. Madenciler, fiyattaki düşüş ve artan güç maliyetleri ortasında faaliyetlerini devam ettirebilmek için Aka zorluklarla karşı karşıya. Piyasa uzmanlarına nazaran bu durum Bitcoin fiyatı üzerinde daha Çok satış baskısına neden olabilir.

Arthur Hayes BTC Hakkında Yorum Yaptı

Bloomberg’ün, Genesis şirketinin iflasın eşliğinde olduğuna yönelik haberi Twitter hesabı üzerinden paylaşan eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes BTC hakında konuştu: “Artık bu Amel bitti. Bitcoin = 10 bin dolar.”

Hayes, geçtiğimiz hafta da Bitcoin’de 10 bin dolar düzeyini beklediğini ve bu bölgeden alım yapmaya Amade olduğunu lisana getirmişti.

Arthur Hayes’in dediği üzere Bitcoin fiyatı 10 bin dolar düzeyine düşer mi bilemeyiz lakin dilerseniz Bitcoin için izlememiz gereken takviye ve direnç noktalarına bir göz atalım.

BTC Fiyat Tahlili

16 bin dolar düzeyinin altında bulunan Bitcoin için takip etmemiz gereken birinci dayanak düzeyi 15 bin 500 dolar noktasında bulunurken öbür takviye noktası ise 14 bin 400 dolar düzeyinde yer alıyor. Olumlu haberler gelir, piyasada bir itimat ortamı oluşur ve Bitcoin fiyatı yükselişe geçerse izlememiz gereken direnç düzeyleri ise 16 bin 800 ve 18 bin 300 dolar noktalarında yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir