Opside Nedir? (Sponsorlu)

Altcoinler May 03, 2023 Yorum Yok

Opside, modüler blok zinciri konsepti üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir ZK-Rollup-as-a-Service (ZK-RaaS) ağıdır.

Opside, sofistike bir üç katmanlı blok zinciri mimarisi geliştirerek, Proof-of-Stake (PoS) ve Proof-of-Work (PoW) Fikir birliği düzeneklerinin kuvvetli istikametlerini birleştirir. Bu yenilikçi tasarım, Web3 geliştiricilerine Biricik bir tıklamayla zahmetsizce oluşturulabilen sağlam ve Güçlü özelliklere sahip bir zkEVM zinciri sunar.

Ölçeklenebilirlik alanında, Katman 2 (L2) konsepti yaygın olarak kabul görmektedir. Bununla birlikte, L2‘nin sınırlamaları, bilgi kullanılabilirliği, sıfır bilgi ispatı (ZKP) hesaplama yetenekleri ve eşler ortası (P2P) düğümler iç olmak üzere Çeşitli donanım kaynaklarını tesirli bir formda entegre edememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum modüler blok zinciri konseptinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Opside Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Opside’ın yenilikçi üç katmanlı mimarisi, Çeşitli modülleri meselesiz bir biçimde bir ortaya getirerek ve harici bir Hizmet Olarak Sıfır Bilgi Toplama (ZK-RaaS) platformu sunarak L2 temeli üzerine inşa edilmiştir.

L1, Halka Aleni Zincir: Örnekler ortasında Ethereum, BNB Chain ve Polygon yer alır.

L2, Opside Zinciri: Opside, geniş kapsamlı merkeziyetsiz mutabakat, data kullanılabilirliği ve sıfır bilgi delili (ZKP) hesaplama yetenekleri sunar. Zincir üzerinde üretilen bütün süreçler ve bilgiler, Katman 2 (L2) üzerinde doğrulama ve depolamaya tabi tutulur. Sonuç olarak, süreçler süratli bir halde gerçekleştirilir ve fiyatlar asgarî seviyede kalır.

L3, Toplama Katmanı: Rollup’lar ağır kaynak gerektiren hesaplamaları zincirden çıkararak ölçeklenebilirliği artırır. Opside, başta Polygon Hermez, Scroll, Taiko, zkSync ve daha fazlasını kapsayan zkEVM olmak üzere Fazla Türlü Sıfır Bilgi-Yuvarlama Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK’lar) sunmaktadır. Merkeziyetsiz Opside ağı Gerekli bütün donanım kaynaklarını sağlarken, geliştiriciler kendi ZK-Rollup projelerini Biricik bir tıklamayla Opside’ın Katman 3’üne (L3) zahmetsizce yerleştirebilirler.

Çeşitli katmanlar, farklı çapraz zincir köprüleri aracılığıyla birbirine bağlanarak varlıkların Katman 1’den (L1) Katman 2’ye (L2) yahut Katman 3’e (L3) problemsiz bir halde aktarılmasını sağlar.

ZK-RaaS

ZK-RaaS (Hizmet Olarak ZK-Rollup), ZK-Rollup’lar için Biricik tıklamayla üretim hizmeti sağlamayı Anlatım eder.

Opside, geliştiricilerin ZK-Rollups projelerini Opside L3‘te basitçe dağıtmak için kullanabilecekleri genel bir ZK-Rollups SDK‘sı sağlar. Opside L3‘ün ZK-Rollup‘ları kayıt, askıya alma ve iptal iç olmak üzere bir sistem mukavelesi ile yönetilir. Geliştiriciler, bir ZK-Rollup elde etmek için muhakkak ölçüde IDE (Opside token) ile bir Rollup yuvası kiralayabilir. Bu konsept Polkadot‘taki Parachain yuvalarına emsal, lakin Opside L2 ve L3 tıpkı Fikir birliği ve bilgi kullanılabilirliği katmanını paylaşır, bu da daha yüksek güvenlik, daha merkeziyetsiz bakım maliyetleri ve daha düşük maliyetlerle sonuçlanır.

Bir toplama yuvası kiralayan geliştiriciler, bir zkEVM zincirine sahip olmaya benzeri formda Müstakil bir yürütme ortamı elde ederler. ZK-Rollup üzerinde tam denetime sahip olurlar ve gaz token seçimi de iç olmak üzere ekonomik modelin özelleştirilmesine müsaade verirler. Geliştiriciler, gaz fiyatını ayarlama, hatta sıfıra indirme esnekliğine sahiptir ve kullanıcıların rastgele bir fiyatla yükümlü olmamasını sağlar. Ayrıyeten, Katman 3 (L3) üzerindeki Türlü ZK-Rollup projeleri ortasında çapraz rollup bağlantısı mümkündür.

Geliştiricilerin rastgele bir donanım masrafı yapmasına gerek yoktur. Bilgi kullanılabilirliği, sıralayıcı ve sıfır bilgi ispatı (ZKP) hesaplama gücü üzere bütün Temel donanım kaynakları, Proof-of-Stake (PoS) ve Proof-of-Work (PoW) sistemlerinin merkeziyetsiz hibrit konsensüsü tarafından sağlanır.

PoS & PoW Hibrit Konsensüs

ZK-Rollup, OP-Rollup‘a nazaran gelişmiş güvenlik, itimat ihtiyacı olmaması ve daha süratli Nakit çekme üzere Çeşitli avantajlara sahiptir. önemli bir teknik fark, ZK-Rollup‘ın sıfır bilgi ispatı üretimini desteklemek için kuvvetli ZKP hesaplama gücü gerektirmesidir. Gelecekte, Opside ağı, ZKP hesaplaması için Değerli bir talep yaratacak olan Toplama Katmanını oluşturan yüzlerce yahut binlerce ZK-Rollup‘tan oluşabilir. Bunu ele almak için, madencileri ekosisteme katılmaya ve katkıda bulunmaya teşvik etmek Fazla kıymetlidir. Ethereum’un Proof-of-Work’ten (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) geçişiyle birlikte, yaklaşık 12 milyar dolarlık bir piyasa bedelini temsil eden Fazla sayıda Ethereum madencisi kullanılmaz hale gelmiştir.

ZK-Rollup teknolojisi olgunlaştıkça, ZKP üretimi FPGA’lar ve GPU’lar üzere Değerli donanım ve madencilik ekipmanı gerektirir. Opside’ın PoS ve PoW karma mutabakatı, doğrulayıcıları data kullanılabilirliği sağlamaya motive etmek için sırf PoS düzeneğini kullanmakla kalmaz, birebir vakitte madencileri ZKP hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için PoW kullanır.

Bu yaklaşım ZK-Rollup için kapsamlı bir donanım tahlili sunar ve Opside’ın Temel fikirlerinden birini temsil eder. Kullanıcılar, geliştiriciler, düğüm operatörleri ve madenciler de iç olmak üzere bütün iştirakçiler Opside ekonomik modelinden faydalanabilir.

Opside, ZK-Rollup‘ın sırf evvelki katmanların güvenliğini değil, birebir vakitte ademi merkeziyetçilik derecesini de miras almasına müsaade vermeyi amaçlamaktadır. Şu anda dünyanın en Aka merkeziyetsiz ağı olan Ethereum, 500.000’den Çok düğüme sahiptir ve muazzam bir ademi merkeziyetçilik sağlamaktadır. Data depolama teknolojisi sayesinde bu düğümler gelecekte de Kıymetli ölçüde bilgi kullanılabilirliği sunacaktır. Opside’ın ETH 2.0’a dayalı PoS konsensüsünü geliştirmeyi seçmesinin bir nedeni de budur. Opside 100.000’den Çok düğüme konut sahipliği yapmayı öngörüyor. Rollup için misal bir merkeziyetsizlik düzeyine ulaşmak maksadıyla, Opside Chain’in blok önericisinin Rollup Katmanı için blok önermesi Müsait bir stratejidir. Bu yaklaşım, Toplama Katmanı için oluşturucuları ve teklifçileri ayırır: oluşturucular lisanssız bir P2P ağı tarafından desteklenir ve önericiler Katman 2 blok önericisini takip eder. Bu, Biricik bir düğümle bağlı kullanılabilirlik risklerini ortadan kaldırır ve Miner Extractable Value (MEV) ve sansüre karşı direnç sunar.

Hibrit PoS & PoW mutabakatı aşağıdaki Amel kısmını gerektirir:

Katman 2 (L2):

PoS: Opside, ETH 2.0’ın PoS’unu benimseyecek ve geliştirecek, böylelikle 100.000’den Çok doğrulayıcıya sahip bir Fikir birliği katmanı ortaya çıkacaktır. Herkes doğrulayıcı olmak için IDE token’larını stake edebilir. ek olarak, Opside’ın PoS’u kanıtlanabilirdir ve doğrulayıcılar periyodik olarak PoS delilini Katman 1’e gönderir. Doğrulayıcılar, Katman 2’de blok mükafatları ve gaz fiyatları kazanabilir.

Katman 3 (L3):

PoS (Sıralayıcı): Doğrulayıcı yalnızca katman 2 bloklarını değil tıpkı vakitte katman 3 bloklarını da (yani data yığınını) önerir; yani doğrulayıcılar birebir vakitte katman 3’teki Lokal toplamaların sıralayıcılarıdır. Sıralayıcılar, katman 3 süreçlerinde süreçten gaz fiyatı kazanabilirler.

PoW (Doğrulayıcı): ZKP hesaplaması için kâfi hesaplama gücüne sahip olduğu sürece herkes Mahallî bir toparlamanın kanıtlayıcısı olabilir. Doğrulayıcılar, katman 3’teki her bir Mahallî toplama için ZK ispatları üretir. Bir kanıtlayıcı, PoW kurallarına nazaran sıralayıcı tarafından sunulan 3. katmanın her bloğu için ZK ispatı üretir.

Bir ZK-Rollup, iki Temel bileşeni olan bir bilgisayara benzeri: bir sabit disk ve bir CPU. PoS tarafından sağlanan data kullanılabilirliği sabit şoföre benzerken, PoW tarafından sunulan bilgi süreç gücü CPU’ya misal. Opside, Aka ölçekli ZK-Rollups ağı için gelişmiş performans ve kullanıcı tecrübesi sağlarken, her bir rolün bedelini ve yararını tam olarak gerçekleştirmesini sağlayarak PoS ve PoW ortasında bir istikrar kurmayı amaçlamaktadır. Bu istikrarın sağlanması, Opside ağının Fazla sayıda ZK-Rollup tarafından üretilen Aka ZKP hesaplama talebini verimli bir halde destekleyebilmesini sağlayacaktır.

Opside, hem PoS hem de PoW düzeneklerinin kuvvetli istikametlerinden aktif bir formda yararlanarak kullanıcılar, geliştiriciler, düğüm operatörleri ve madenciler de iç olmak üzere bütün iştirakçilerinin gereksinimlerini karşılayan sağlam ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturabilir. Opside büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, ZK-Rollup teknolojisinin benimsenmesinin teşvik edilmesinde ve blok zinciri uygulamaları için merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve inançlı bir ortamın geliştirilmesinde Kıymetli bir rol oynayacaktır. Bu kapsamlı yaklaşım, blok zinciri ortamında ZK-Rollup’ların uzun vadeli başarısına ve yaygın kullanımına katkıda bulunacaktır.

Token Arz ve Talebi

IDE (Opside token) için tahsisat ayrıntıları aşağıdaki üzeredir: En Çok 10 milyar IDE basılacaktır. 10’u teşebbüs finansmanı için, yüzde 14’ü Opside grubu ve katkıda bulunanlar için ve yüzde 15’i erken test uzmanları, ekosistem proje geliştiricileri ve gelecekteki potansiyel airdrop’ları içeren topluluk için ayrılmıştır. yüzde 28’i ekosistem gelişimini, takip finansmanını ve öbür hedefleri desteklemek için vakfa ayrılmıştır. Kalan yüzde 33’lük kısım ise data depolama hizmetleri sağlayan, sıfır bilgi ispatları üreten, blok zincirlerini koruyan ve kontratları yürüten doğrulayıcılar ve madenciler için Ödül olarak kullanılmaktadır. Token dağılım tablosu aşağıdaki üzeredir:

Hibrit PoS ve PoW mutabakatına Müsait olarak, blok mükafatı sırasıyla doğrulayıcılara ve madencilere tahsis edilen iki kısma ayrılır. Pre-Alpha test ağı kademesinde, PoS ve PoW için süreksiz blok Ödül oranı 1:2 olarak sabitlenmiştir, yani IDE’nin yüzde 11’i doğrulayıcılara atanırken, yüzde 22’si madenciler için belirlenmiştir. Gelecekte bu oran, bütün File genelinde ZKP hesaplama gücünün talep ve arzına nazaran dinamik olarak ayarlanacaktır.

PoS’un Ödülü

Daha Evvel de belirtildiği üzere Opside, ETH 2.0’ın geliştirilmiş bir versiyonuna dayanan bir PoS konsensüsü kullanmaktadır.

Doğrulayıcı olarak katılmak için kullanıcıların Nakit yatırma kontratına muhakkak ölçüde IDE yatırması ve üç farklı yazılım modülü çalıştırması gerekir: yürütme istemcisi, mutabakat istemcisi ve doğrulayıcı. Doğrulayıcılar, File üzerinden yayılan yeni blokların geçerliliğini doğrulamaktan ve Vakit vakit kendileri yeni bloklar oluşturmaktan ve yaymaktan sorumludur. Bir doğrulayıcı dürüst olmayan yahut ihmalkar davranırsa, stake edilen IDE kaybedilecektir.

PoS altında, Opside sabit bir blok üretim oranına sahiptir ve Vakit slotlara (12 saniye) ve epoklara (32 vakitli slotlar) bölünmüştür. Her slotta, rastgele seçilen bir doğrulayıcı, yeni bloklar oluşturmaktan ve bunları ağdaki diğer düğümlere göndermekten Mesul olan blok önericisi olarak misyon yapar. Ayrıyeten, her slotta, oylarını kullanarak önerilen bloğun geçerliliğini belirlemek için rastgele bir doğrulayıcılar komitesi seçilir. Tam sistem için lütfen ETH PoS‘a bakın.

Opside, Alpha test ağında EIP-4844‘ü desteklemeyi ve ZK-Rollup’ın Biricik tek düğümlere çok yük bindirmeden yürütmeden sonra süreç datalarını sağlamasını sağlamak için Bilgi Kullanılabilirliği Örneklemesi (DAS) kullanmayı planlamaktadır. Doğrulayıcılar, bütün bilgilerin var olduğunu doğrulamak için blobdaki süreç datalarını rastgele örneklemektedir. Bu teknik birebir vakitte blok üreticilerinin bütün bilgilerini inançlı Fer istemcileri için kullanılabilir hale getirmesini sağlayabilir. Teklif Sahibi – Oluşturucu Ayrımı (PBS) kapsamında, sadece blok oluşturucunun bütün bloğu ele alması gerekirken, diğer doğrulayıcılar doğrulama için data kullanılabilirliği örneklemesini kullanır.

Opside, okuyucuların kod tabanında bulabileceği kimi Özel parametrelerde farklılık gösterecektir.

Genel olarak, stake etme File muhafazasına iştiraki kolaylaştırır ve ademi merkeziyetçiliği teşvik eder. Doğrulayıcı düğümler standart dizüstü bilgisayarlarda çalıştırılabilir ve birtakım proxy stake havuzları, kullanıcıların kâfi IDE bakiyesi olmadan stake etmelerine bile müsaade verir.

PoW’un Ödülleri

Opside’ın L3 yahut Toplama Katmanında, her Web3 uygulaması Özel bir ZK-Rollup‘a sahip olabilir. çok sayıda ZK-Rollup’ın gerektirdiği kapsamlı donanım kaynaklarını desteklemek için Opside, bu ZK-Rollup‘lar için ZKP’ler oluşturmak üzere data kullanılabilirliği sunan doğrulayıcıların yanı Dizi birleşik bir ZKP hesaplama pazarı sağlar. Bu, Opside’ın PoW sistemini oluşturur.

Tek bir toparlama dizisi için Ödül hissesi hesaplaması

Alfa Öncesi evrede, bir L2 bloğunda (bu Rollup’ın apansız Çok bloğunu içerebilir) her Rollup için sadece bir sekans gönderilebilir. bütün sekanslar, kayıtlı Toplama yuvalarının sayısına bağlı olarak var bloğun PoW mükafatını eşit olarak paylaşır. Bu, şu anda 64 kayıtlı Toplama yuvası varsa, bir L2 bloğundaki her dizinin PoW ödülünün 1/64’ünü alacağı manasına gelir. Birtakım rollup’lar kimi bloklarda sekans göndermeyebilir, bu da daha düşük gerçek PoW enflasyonuna neden olur.

Gelecekte, ZK-Rollup çeşidi, süreç ölçüsü ve gaz kullanımı üzere faktörler göz önünde bulundurularak Amel yükü varsayımlarına dayalı olarak kişisel diziler farklı halde fiyatlandırılacaktır.

İki basamaklı ZKP gönderimi

Bir sıra tarafından elde edilen PoW Ödül hissesi, muhakkak kurallara nazaran geçerli ZKP’lerin göndericilerine, yani madencilere tahsis edilir. Rollup’ın akıllı mukavelesi ZKP’leri doğruladığında, Özgün Delil bilgilerine gereksinim duyar ve bu da zincir içi atakları tetikleyebilir. Örneğin, muhakkak bir kanıtlayıcı ZKP’yi hesapladıktan sonra, süreç işlem havuzuna yayınlanır ve saldırgan olmamış İspat datalarını görebilir ve saldırgan süreci göndermek için daha yüksek bir gaz fiyatı belirleyebilir, böylelikle PoW mükafatını almak için bloğa paketlemeye öncelik verebilir. Üzücü niyetli hücumları önlemek için Opside, ZKP doğrulaması için iki evreli bir gönderim düzeneği önermektedir.

1) Hash’i gönderin

Belirli bir sıra için, kanıtlayıcı ZKP’yi hesapladıktan sonra, (kanıt/adres) karmasını hesaplar ve karmayı ve adresi kontrata gönderir; burada Delil makul bir dizinin delilidir ve adres evvelce bahis oynaması gereken kanıtlayıcının adresidir

İlk kanıtlayıcının T bloğunda hash gönderdiğini varsayarsak, öteki kanıtlayıcıların hash gönderimleri T+10 bloğuna kadar, sayı sonu olmaksızın kabul edilir. T+11 bloğunda ve sonrasında hash göndermek için yeni bir kanıtlayıcı kabul edilmeyecektir.

2) ZKP’yi gönderin

T+11 bloğundan sonra, bir ZKP doğrulamayı geçtiği sürece rastgele bir kanıtlayıcının ZKP göndermesine müsaade verilir, akabinde gönderilen bütün hash’ler doğrulanır. Doğrulamayı geçen rastgele bir kanıtlayıcı, madenci tarafından yatırılan ölçüyle orantılı olarak dağıtılan bir PoW mükafatı alır.

T+20 bloğuna kadar hiçbir ZKP doğrulamayı geçemezse, bütün kanıtlayıcıların gönderdiği hash’ler 1.000 IDE kaybedilir ve bu noktada yeni hash’lerin gönderilmesine müsaade vermek için Dizi tekrar açılır

Örneğin, Opside zincirindeki her L2 bloğu için PoW ödülünün 128 IDE olduğunu ve toplamda 64 Toplama yuvası olduğunu varsayalım, o Vakit her Toplama dizisine tahsis edilen PoW mükafatı 2 IDE’dir. O halde A, B ve C için PoW mükafatı sırasıyla 0,4 IDE, 1 IDE ve 0,6 IDE’dir.

Prover Kazıklama ve Kesme

Prover’a karşı Üzücü niyetli davranışlardan kaçınmak için, prover’ın Özel bir sistem mukavelesine kaydolması ve en az 100.000 IDE stake etmesi gerekir. var stake ölçüsü eşikten azsa, hash ve ZKP gönderimine müsaade verilmeyecektir. Prover’ın ZKP gönderimi için mükafatı de stake ölçüsüyle orantılı olarak dağıtılacak, böylelikle ZKP’yi birdenbire Fazla Sefer gönderen prover’ın Üzücü niyetli davranışı önlenecektir. Prover aşağıdakileri yaptığında farklı düzeylerde cezalar uygulanacaktır:

Eğer kanıtlayıcı yanlış hash gönderirse, ceza 10.000 IDE olacaktır.

Bir sıra için, karşılık gelen hiçbir ZKP doğrulanmazsa, bir hash gönderen bütün kanıtlayıcılar 1.000 IDE kesilecektir.

Kesilen IDE’ler yakılacaktır.

ZKP’nin iki etaplı müracaat sistemi hakkında daha Çok detay ve konu için okuyucular resmi evraklara yönlendirilir. prover taahhütleri ve cezaların tam sayısı gelecekte değişebilir.

Geliştiriciler için Rollup slot kiralama

Opside, geliştiriciler için bir ZK-Rollup başlatma platformu sunarak, kendi ZK-Rollup’larını oluşturmak için Biricik bir tıklamayla bir Rollup yuvası kaydetmelerine İmkan tanır. Opside merkezi olmayan ağı, ZK-Rollup için Gerekli bütün donanım kaynaklarını sağlar. Geliştiricilerin sırf Rollup yuvası için Opside ağına makul bir kira ödemesi gerekir ve bu kira daha sonra yakılır.

Sabit bir kira fiyatına ek olarak, geliştiriciler madencileri hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için ZK-Rollup’ları için ek ZKP sübvansiyonları sağlayabilir. Bu özellik Alpha Testnet’te tanıtılacaktır.

Okuyucular, muhakkak kira ve sübvansiyon kurallarını ve parametrelerini resmi evraklarda yahut kod tabanında bulabilirler. Bu tedbirler, Opside ağının Daimi büyümesine ve optimizasyonuna katkıda bulunarak gelişen bir Hizmet olarak ZK-Rollup ekosistemini teşvik etmektedir.

Yönetişim ve Kalkınma

Opside ağının fonksiyonelliği ve performansı, aşağıda anne çizgileriyle belirtilen birkaç yüksek öncelikli örnekle Vakit içinde ilerleyecektir:

Ağ genelinde ZKP hesaplama arz ve talebine dayalı olarak PoS ile PoW Ödül tahsisinin dinamik olarak ölçeklendirilmesi

Doğrulayıcıların data dilimleme ve bilgi kullanılabilirliği örneklemesi yoluyla bütün Rollup Katmanı için bilgi depolama kapasitesinin artırılması ve böylelikle daha geniş bir ZK-Rollup ekosistemine Ahenk sağlanması

Rollup’ın teklifçi ve oluşturucusunu ayırmak, Katman 3’ün Katman 2’nin doğrulayıcısını blok önericisi olarak paylaşmasına ve evvelki katmanın ademi merkeziyetçiliğini devralmasına İmkan tanır.

Tutarlı ve istikrarlı ZKP hesaplama gücünün sağlanmasını teşvik etmek için madenciler için stake ve slashing düzeneğinin optimize edilmesi

Geliştiriciler, madencileri hesaplama gücü sağlamaya teşvik etmek için kendi Rollup’ları için ZKP üretimini sübvanse ediyor

ZK-Rollup tipi, süreç ölçüsü ve gaz kullanımı üzere faktörler göz önünde bulundurularak, Amel yükü varsayımına dayalı olarak Rollup partileri için şahsileştirilmiş bir fiyatlandırma sistemi oluşturulması.

Bu geliştirmeler Opside’ın File kullanımını Değerli ölçüde artıracak ve ZK-Rollup as a Service’in uzun vadeli gelişimini ve refahını destekleyecektir.

Opside anne ağının başlatılmasının akabinde, ağın geleceğini kolektif olarak belirlemek için rasyonel süreçler ve sistemler içeren bir Opside DAO (Merkezi Olmayan Özerk Organizasyon) kurulacaktır. Opside anne ağının parametreleri ve sistemlerinde yapılacak bütün güncellemelere Opside DAO aracılığıyla karar verilecektir. Opside’ın Vakit içinde gelişen ve işbirliği içinde inşa edilen bir ekonomiyi temsil ettiğini vurgulamak kıymetlidir. Gelecekteki iyileştirmeler, bu tahlillerin Opside iktisadının ve her iştirakçi kategorisinin uzun vadeli çıkarlarına nasıl fayda sağlayacağını ayrıntılandıran DAO teklifleri biçiminde olacaktır. File genişledikçe, kapsamlı araçlar ve sübvansiyonlar olmadan Müstakil ve sağlam bir halde çalışabilecek bir iktisat oluşturmak Fazla değerlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir