Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 24, 2023 Yorum Yok

Omuz baş Omuz Formasyonu yahut kısaltılmış ismiyle OBO, teknik tahlilde trend dönüş formasyonları ortasında yer alır. Yükselen yahut düşen bir trendin sonlanmakta olduğuna işaret eden OBO, oluşum sürecindeyken trend tarafının değişeceğine işaret etmektedir.

OBO Formasyonu Nedir?

Omuz baş Omuz Formasyonu, yükselen ya da düşen bir trendin, bulunduğu durumda artık sona yaklaştığını ve bir sonraki kademede istikamet değiştireceğine işaret eder. Bu formasyon görüldüğünde, fiyatların takviye ya da direnç düzeyini aşması halinde hareketin var trendin tam aksisi istikamette olacağı algılanır.

Fiyat hareketleri doğrusal olmayan trendler halinde meydana gelmektedir. Hasebiyle fiyatlar, çoğunlukla birbirine benzeyen karakteristik formlar oluştururlar. Formasyonlar, piyasa tahlili yaparken trend değişimlerini izlemek ve değişimlerini yorumlamak için epey kıymetlidir. Ayrıyeten yatırımcıya da Fikir verirler. Formasyonlar kendi içerisinde trend dönüş formasyonları ve trend devam formasyonları olmak üzere ikiye ayrılır.

Trend dönüş formasyonları ortasında yer Meydan OBO formasyonu, 3 doruktan oluşur ve baş kısmı ortadadır. Sol omuz oluştuktan sonra fiyatlarda çekilmenin sonlandığı boyun düzeyinden gelen alım ile ralli yine başlar ve fiyatlar sol omuz hizasına geçer. Bu durumda oluşan zirve “baş” formunda isimlendirilir.

Omuz baş Omuz Formasyonu maksadını bulmak için baş ile boyun ortasındaki ayrım hesaplanır. Akabinde bu ayrım boyun düzeyinden çıkarılarak formasyon maksadına ulaşılır.

OBO Nasıl Oluşur?

OBO formasyonu boğa piyasalarında trend dönüşümü sırasında görülür ve bir sonraki ayı dönemine girmek için kullanılır. OBO’da en yükseği “baş” bölgesi olan 3 zirve vardır. Dorukların altında kalan kısımların oluşturduğu formlar vadiye emsal ve bu vadi formlarına boyun çizgisi eşlik eder. Bu noktada 3’üncü doruğun yüksekliği birincisinden yüksek olabilir fakat baş bölgesinden yüksek olamaz.

Omuz baş Omuz Formasyonu birinci aşamada yatırımcılar saldırgan durumdadır ve bu hareketlilik de sol omuz kısmını oluşturur. Fiyat dalgalanmaları sebebiyle piyasada oluşan düşüşten sonra evvelki dalgada “kâr” elde etmeyi kaçıran yatırımcılar fiyatların tekrar düşüp sonrasında yükseleceğini düşünerek alım atılımı yaparlar.

İkinci aşamada yatırımcılar yeni trend bedellerini gördükleri için yeni atak ataklarıyla bir evvelki zirvenin yanına bir zirve daha oluştururlar. baş kısmında bir Sefer daha kâr satışları oluşmaya başlar. Fiyatlar dalgalandığı için düşüş yaşanır ve sonrasında fiyatlar “boyun” bölgesine gelir. Yatırımcılar tam bu noktada fırsat olduğunu varsayarak alım yaparlar. Sol omuz ve baş bölgesinden fayda sağlayamayan yatırımcılar ise fiyatların tekrar yükseleceği beklentisine girer. Fakat Müşteri sayısındaki azalma, tepeye ulaşamadan bir zirve daha yaparak düşüşe geçilmesine sebebiyet verir ve böylelikle sağ omuz oluşur. Profesyonel alıcılar doruğun geçilememesi nedeniyle trendin bozulmasından Dolayı satışa geçer.

Son aşamada boyun çizgisi epey değerlidir. Fiyatlar boyun çizgisinin olduğu dayanağa gerçek ilerler. Sonradan gelen yatırımcılar dayanağın kırılmasıyla paniğe kapılır ve sonuçta Önemli bir düşüş yaşanarak trend sonlanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir