Nijerya Ulusal Blockchain Politikası Hükümet Onayı Aldı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 04, 2023 Yorum Yok

Nijerya’nın federal yürütme kurulu, ülkenin teknolojinin benimsenmesini yönetecek düzenleyici bir çerçeve geliştirmesine Yardımcı olmak için blockchain siyasetini onayladı.

Kripto Nakit üniteleri konusunda dünyanın en meraklı ülkelerinden biri olarak bilinen Nijerya, 3 Mayıs 2023’te Nijerya Ulusal Blockchain Politikası’na onay verdi. Onay, Bağlantı ve Dijital iktisat Bakanı Prof. Isa Ali Ibrahim tarafından sunulan bir raporun akabinde verildi. 

Teknolojinin GSYİH’e Katkıda Bulunması Bekleniyor

Federal İrtibat ve Dijital iktisat Bakanlığı’nın (FMCDE) sunduğu rapor, Çeşitli sanayilerde blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesinin 2030 yılına kadar global gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) potansiyel olarak 1,76 trilyon dolar katkıda bulunabileceğini öngören Öbür bir rapora atıfta bulunuyordu. 

Açıklamalara nazaran Nijerya Ulusal Blockchain Politikası, FMCDE tarafından hem halk hem de Özel bölümdeki paydaşlarla istişareler yoluyla geliştirildi. Siyaset, Nijerya Federal Hükümeti ismine dijital cemiyet ve gelişen teknolojilere odaklanan Ulusal Dijital iktisat Siyaseti ve Stratejisi’nin (NDEPS) 7.maddesi doğrultusunda geliştirildi. 

Ekim 2020’de yayınlanan blockchain benimseme stratejisinin taslağında, blockchain ve dağıtık defter teknolojisinin (DLT) Nijerya dijital iktisadının gelişimini kolaylaştıracağı belirtilmişti. 

Politika; bireyler, işletmeler ve hükümet ortasında inançlı süreçleri, bilgi paylaşımını ve değer alışverişini kolaylaştıran blockchain tabanlı bir iktisat kurmayı amaçlıyor. Ulusal Blockchain Politikası’nın uygulanmasının Nijerya’daki hem halk hem de Özel dal üzerinde Olumlu bir tesiri olması bekleniyor. 

Politika teşebbüslerini koordine etmekten Mesul olacak olan Ulusal Bilgi Teknolojileri Geliştirme Ajansı (NITDA), FMCDE’nin nezareti altında olacak. Ayrıyeten, siyasetin uygulanmasını denetlemek üzere kurulan Fazla bölümlü bir yönlendirme komitesi de bulunuyor. 

Bu yeni siyasete karşın, kripto Nakit ünitesi kullanılarak yapılan süreçler ülkede yasadışı olmaya devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir