Near Protocol Nedir? NEAR Coin

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 18, 2022 Yorum Yok

Near Protocol, merkeziyetsiz uygulamalar için verimli, süratli ve zincirler ortası uyumlu merkeziyetsiz bir geliştirme platformudur. NEAR Coin, Near Protocol’ünün Mahallî token’ıdır.

Near Protocol Nedir?

Ethereum’un kuvvetli rakiplerinden biri olan Near Protocol, merkeziyetsiz uygulamaların File üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmıştır. Merkeziyetsiz bir geliştirme platformudur. Near Protocol, akıllı kontrat özellikli bir blokzincirdir. Geliştrici ve kullanıcı dostu bir platform oluşturmayı amaçlamaktadır.

2018 yılında oluşturulan Near Protocol’ün kurucuları, eski Microsoft çalışanı Alexander Skidanov ve geliştrici Ilya Polosukhin’dir. Sonrasında birçok geliştirici iştiraki ile Near Protocol yaklaşık 50 şahıs olmuştur. Proje, uygulamaların web üzerinde kullanılabilmesini sağlamayı amaçlamıştır. Projenin dört farklı kullanım senaryosu bulunmaktadır. Bunlar, uygulamalar, kullanıcılar, doğrulayıcılar ve delegatörler’dir.

Near Protocol, ”basit bir hedefi olan karmaşık bir teknolojidir” olarak tanımlanmıştır. Geliştiricilerin ve girişimcilerin, yüksek değerli varlıkları garanti altına alırken, bunları tüketiciler için kullanılabilir hale getiren uygulamaları kolaylıkla ve sürdürülebilir bir halde oluşturmasını amaçlamaktadır.

NEAR Coin Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Near Protocol’ün Mahallî token’ı NEAR Coin’dir. Süreçlerin kaydedilmesi ve data saklama fiyatı üzere süreçlerde kullanılmaktadır. NEAR Coin stake edilerek süreç doğrulama düğümlerini (node) çalıştırmayı Mümkün kılmaktadır. Yatırımcılar stake süreci sayesinde muhakkak vadenin sonunda edilgen gelir elde edebilmektedir. öteki kripto Nakit ünitelerinin tersine NEAR Coin, daha düşük süreç fiyatları talep etmektedir. Bu sebeple kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Blockchain ve kripto Nakit ekosistemine yeni iç olan şahıslar için kullanımı kolaydır.

Yönetişim oylamalarına da katılabilen NEAR Coin sahipleri, NEAR coin uygulamanın kullanımında ve staking süreci gerçekleştirdiklerinde NEAR Coin ile ödüllendirilir. Süreç doğrulayıcıları, hizmetleri için yıllık bazda Yekün NEAR arzının %4,5’ine tekabül eden NEAR Coin mükafatı alırlar.

Ayrıca, akıllı mukaveleler oluşturan geliştiriciler, kontratlarının oluşturduğu süreç fiyatlarının bir kısmını alabilmektedir. NEAR Coin, ekosistemin gelişimine yine yatırım yapmak emeliyle yıllık Yekün NEAR arzının %0,5’ini Meydan bir protokol hazinesi kurmuştur. NEAR Protokolü, NFT’lere ek olarak öteki zincirlerden “Wrapped” edilmiş token’ları destekleyebilmektedir. Bunun yanı Dizi NEAR Coin, kullanıcıların ERC-20 tabanlı token’larını Ethereum’dan NEAR’a aktarmasını, Ethereum ile bir köprü kurarak sağlamıştır.

Near Protocol Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsiz uygulamaların popülerlik kazanması, kripto Nakit ekosistemindeki ölçeklenme probleminin da artmasına Sebep olmuştur. Near Protocol, Ethereum’un da kullanılması ile süratle artan bu sorunu çözmeyi amaçlamıştır. Near Protocol’ün, ölçeklenebilirlik problemine parçalama düzeneği uygulama tahlili sayesinde, blokzincir üzerindeki süreç kapasitesi artırılmaktadır.

Bu protokolde doğrulayıcılar, parçalanmış blok dataları sayesinde daha süratli süreç gerçekleştirirler. Near Protocol’ündeki parçalanmış bloklar, kendilerinden sonraki blok bilgisinin bir kısmını içerdiği için misal protokollerden ayrılmaktadır. Akıllı mukaveleye dayalı hesap modeli kullanan Near, kullanıcıların süreçleri imzalamak için faal olmalarına gerek kalmadan çalışmasını Mümkün kılar.

Geliştiricilerin tabirine nazaran Near Protocol, saniyede 100 bin süreç gerçekleştirebilmektedir. Her saniyede bir blok oluşturmayı vadetmektedir. Ayrıyeten Near Protocol’ü, ileri Tertip yazılım bilgisine sahip olan ya da olmayan herkesin erişebileceği bir Bina kurmayı hedeflemiştir. Hasılı, ileri yazılım bilgisine sahip olmayan kullanıcıların da Near protokolü üzerinde geliştirilen merkeziyetsiz uygulamalara ulaşması sağlanmaktadır. Ayrıyeten Near Protocol, geliştiricilerin NFT ve akıllı mukavele üzere projelerini kısa müddette hayata geçirmeleri için evvelden hazırlanmış yazılım paketleri sunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir