Mobil Cüzdanlar: Nasıl Çalışırlar ve Faydaları Nelerdir?

Genel Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bir mobil cüzdan uygulaması, tüm bu kredi, banka, kimlik kartlarının dijital versiyonlarını barındırarak gerçek, hacimli (ve muhtemelen dağınık) cüzdanınızı evde bırakmanıza olanak tanır.

Mobil cüzdanlar kullanışlı olabilir ve güvenli kabul edilirken, hangi dijital cüzdan uygulamasının kullanılacağını ve cüzdanınızın içeriğini dijitalleştirmenin çabaya değip değmeyeceğini anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Hangi uygulamaların en çok kabul gördüğünü, dijital cüzdanın nasıl kurulacağını ve ayrıca eski usul faturalarınızı bırakıp sanal ortama geçmenin artılarını ve eksilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Mobil Cüzdan nedir?

Bir mobil cüzdan, tıpkı göründüğü gibidir. Akıllı telefonunuz, akıllı saatiniz veya başka bir mobil cihazınızla mal ve hizmetler için kolayca ödeme yapabilmeniz için kredi, banka kartı, hediye, mağaza kartı bilgilerini depolar.

Tiyatro biletleri, kimlik, kuponlar, biniş kartları ve otel anahtar kartı bilgilerini bile saklayabilirsiniz. Bazı dijital cüzdanlar ayrıca arkadaşlarınıza para göndermenizi ve ödeme almanızı sağlar.

En İyi Mobil Cüzdan Uygulaması Nedir?

Başlıca mobil cüzdanlar, mobil cihazlarda yüklü olarak gelen Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay’dir. Düzen açısından farklılık gösterseler de, bu mobil cüzdan uygulamaları, bir telefon dokunuşuyla ödeme yapmanızı sağlayan aynı temel işleve sahiptir.

Bir mobil cüzdan uygulaması seçerken, kredi kartı şirketiniz tarafından sunulan bir mobil cüzdanın yalnızca belirli satıcılarda kabul edilebileceğini unutmayın.

Ayrıca, satıcı cüzdanları yalnızca o satıcının mağazasında veya çevrimiçi olarak çalışır. Örneğin, Starbucks hesabı yalnızca Starbucks’ta çalışacaktır.

Hangisini seçerseniz, büyük olasılıkla bir mobil cüzdanı ne kadar geniş bir alanda kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır; onu yalnızca en sevdiğiniz satıcıda mı yoksa daha geniş bir alanda mı kullanacaksınız? Seçim, onu ne tür bir cihazla kullanmak istediğinize de bağlı olacaktır.

Mobil Cüzdanı Nasıl Kurar ve Kullanırım?

Başlıca mobil cüzdan uygulamalarının kurulumu oldukça basittir: Uygulamayı başlatır, kartınızın fotoğrafını çeker veya bilgilerini girersiniz ve adım adım talimatları takip edersiniz. Bu işlem daha sonra girilen diğer tüm kartlar için tekrarlanır.

Genel olarak, mobil cüzdanınıza birkaç kredi kartı yükleseniz bile, bunlardan yalnızca biri varsayılan ödeme seçeneğiniz olacaktır. Bu kart, bir satın alma işlemini gerçekleştirmek için kullanılan kart olacaktır. Farklı bir kart kullanmak istiyorsanız, işlemi yapmadan önce varsayılan kartı değiştirmeniz gerekebilir.

Uygulama, kredi ve banka kartlarının ötesinde, Apple Cash veya Google Pays fonunun borsaları gibi eşler arası ödemeleri yapılandırma konusunda da size yol gösterebilir.

Ayrıca, perakende mağaza ödül kartlarının yanı sıra müze veya kütüphane üyelik kartlarını, etkinlik biletlerini ve uçak biniş kartlarını da içe aktarabilirsiniz. Bu, bir QR kodunun taranmasını veya bir e-postada veya düzenleyiciden gelen bir metin mesajında ​​”cüzdana ekle” düğmesinin seçilmesini içerebilir.

Satın alma işlemleri için ödeme yapmaya hazır olduğunuzda, satıcının mobil parayı kabul ettiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Bu işletmeler tipik olarak temassız bir ödeme göstergesi (genellikle yan bir Wi-Fi sembolü) aracılığıyla tanımlanabilir.

Ardından dijital cüzdan uygulamanızı açabilir, telefonu kayıttaki kablosuz okuyucunun yakınında tutabilir ve ödemeyi onaylayabilirsiniz. Telefonunuzun ekranı işlemi onaylayacaktır.

Mobil Cüzdanlar Güvenli mi?

Çalınabilen nakit ve kopyalanabilen kredi kartlarının aksine, mobil cüzdana yüklediğiniz kart bilgileri şifrelenir. Bu, gerçek kart veya hesap numaralarınızın asla satıcıyla paylaşılmadığı anlamına gelir.

Başka bir güvenlik özelliği: Ödeme yapmak için cihazınızın kilidini açmanız ve ayrıca mobil cüzdanın kilidini açmak için şifreyi yazmanız veya parmak izinizi veya yüz tanımanızı kullanmanız gerekir.

Hırsızlık durumunda, herhangi bir kişinin gerekli güvenlik kimlik bilgilerini sağlamadan ödeme yapmak için bir mobil cihaz kullanması mümkün değildir.

Bu güvenlik önlemleri, mobil cüzdanları, kolayca tehlikeye atılabilecek fiziksel kredi kartları ve nakit taşımaktan daha güvenli hale getirir.

Mobil Cüzdan Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Mobil cüzdan sizin için uygun mu? İşte göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı önemli artılar ve eksiler.

Mobil Cüzdan Artıları

Cüzdanınız veya çantanız olmadan dışarıdaysanız, yine de alışveriş yapabilir, kuponlarınızı ve ödül kartlarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bir ATM’den nakit para çekebilir veya kütüphaneden bir kitabı kontrol edebilirsiniz tüm bunları mobil cihazınızdan yapabilirsiniz.

Mobil cüzdanlar, nakit veya banka kartı ya da kredi kartıyla alamayacağınız bir güvenlik katmanı sağlar. Ödeme bilgileriniz, korumalı, merkezi bir konumda saklanır. Kart numarası hiçbir zaman uygulamanın kendisinde saklanmaz, bunun yerine atanır benzersiz bir sanal numara. Bu, akıllı telefonunuz kaybolsa veya çalınsa bile paranızı korur.

Harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olabilirler. Bir mobil cüzdan, harcamalarınızı izlemenize ve daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Tüm işlem bilgileriniz uygulamada saklanır, böylece her hafta ne kadar ve nerede harcadığınızı kolayca görebilirsiniz.

Mobil Cüzdan Eksileri

Her yerde kabul edilmiyorlar. Hala kabul edilen tek para biriminin nakit olduğu bir çok yer var. Kredi alan işletmelerde bile hepsi mobil cüzdan kabul etmiyor. Bir mobil cüzdanı kabul etmek için işletmelerin, yakın alan iletişimi (NFC) ödemelerini alan ödeme okuyucularına sahip olmaları gerekir ve hepsinde güncel okuyucular bulunmaz. Elinizde olan tek şey bir mobil cüzdan ise, bu bir soruna neden olabilir.

Telefonunuz ölebilir. Cep telefonlarının pil ömrü genellikle biter ve şarj cihazınız yoksa, bu kullanışlı mobil cüzdan artık mevcut olmayacaktır. Mobil cüzdanınızda tren biletleri veya konser biletleri gibi önemli belgeleriniz varsa, bu alışveriş planlarınızı zorlaştırabilir veya büyük bir sorun haline gelebilir.

Sonunda fazla harcama yapabilirsiniz. Mobil cüzdanlarla ilgili düşünce, genellikle kredi kartı kullanımına benzer. Nakit fiziksel olarak elinizden çıkmadığı için harcamalar daha az gerçekçi gelebilir. Harcama sorunlarınız varsa, bir mobil cüzdan düşüncesizce harcama yapmayı kolaylaştırabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir