Bitcoin Madencilik Havuzları Nelerdir?

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bitcoin madencilik havuzları, birden fazla tarafın bitcoin madenciliği çabalarını “bir araya getirmesi” için bir yol sağlar. Zamanla, önce bir blok bulmanın zorluk seviyesi arttı (ve bununla birlikte bitcoin madenciliği için gereken bilgi işlem gücü miktarı), bir bireyin herhangi bir blok ödülü almasını giderek daha zor hale getirdi.

Cazip bir seçenek, bir maden havuzuna katılmaktır. Bunu yaparken, birçok ağ katılımcısı, karma güçlerini (esas olarak bilgi işlem güçlerini) tek bir kolektif çabada birleştirir. Blok ödülleri daha sonra havuz üyeleri arasında katkıda bulundukları bilgi işlem gücü miktarıyla orantılı olarak bölünür.

Madencilik Havuzu Nasıl Çalışır?

Bitcoin gibi bir iş kanıtı kripto para birimi için madencilik süreci, bir bloğu ilk çözen veya “bulmak” için çalışan birçok madenciyi içerir. Bir blok bulan ilk madenci, o blok için ödülleri yeni basılmış Bitcoin şeklinde alır. 2021’de yazıldığı sırada blok ödülü 6.25 BTC idi.

Ancak giderek daha fazla madenci ağa katıldıkça madencilik zorluğu da artıyor. Bu, zorluk ayarı olarak bilinen Bitcoin protokolünün dahiyane yönlerinden biri sayesinde.

Yaklaşık iki haftada bir, madencilik zorluğu ağda şu anda ne kadar hash gücü olduğuna göre artacak veya düşecek. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla zorluk artar ve hash oranı ne kadar düşük olursa, o kadar fazla zorluk düşer.

Genel olarak, iyi bir hash oranı yüksektir, çünkü bir kripto ağının güvenli kalmasına yardımcı olur. Ancak günümüzün hash oranı rekor seviyelere yakın seyrederken (ve Bitcoin’in yükselen fiyatı madencilik faaliyetinde bulunmayı karlı hale getirmeye devam ettikçe daha da yükselme eğilimi gösteriyor), bireysel bir madenci olarak bir blok bulmak, en büyüğü hariç herkes için neredeyse imkansız hale geldi. en güçlü ekipmana sahip madenciler.

İşte burada Bitcoin madencilik havuzları devreye giriyor.

Bir madenci havuzu, dünyanın her yerinde olabilecek madencilerin bağlantılarını bir araya getirir ve hash oranlarını bir araya toplar. Bu şekilde, hepsi daha yüksek bir seviyede madencilik yapıyor ve onlara anlamlı bir blok çözme şansı veriyor. Tek başlarına madencilik yapsalardı, şansları sıfıra yakın olabilirdi.

Bir blok çözüldükten sonra, ödüller, her birinin ne kadar bilgi işlem gücüne katkıda bulunduğuna göre madencilik havuzu katılımcıları arasında paylaştırılacaktır.

Bu hesaplama, her madenci için bir “Paylaşım Zorluğu” ve havuz için bir “Paylaşım Süresi” kullanılarak yapılır. Temel olarak havuzlar, her bir madenciye bir zorluk atayarak (daha güçlü madencilerin daha yüksek bir zorluğu vardır) ve ayrıca tüm katılımcılar tarafından karmaların gönderileceği bir zaman belirler.

Tüm madenciler, daha büyük madenciler, daha yüksek zorluk oranlarına göre her seferinde daha fazla sayıda hisse alacak şekilde, belirli aralıklarla, örneğin her 5 saniyede bir, karmalarının bir “payını” otomatik olarak gönderir. Havuz katılımcılarına daha sonra payları oranında blok ödüllü ödeme yapılır.

Bir Bitcoin Madencilik Havuzu Buna Değer mi?

Bitcoin madenciliğine girmek isteyen ortalama bir kişi için, tek uygun seçenek bir madenci havuzu olabilir. Ancak “bir Bitcoin madencilik havuzu buna değer mi” sorusuna gelince, bu tamamen “buna değer” teriminin nasıl tanımlandığına bağlıdır.

Bitcoin teknolojisine inanan ve sadece daha fazla işlem gerçekleştirerek ağın gelişmesine yardımcı olmak isteyenler için madencilik, kârlı olamayacak kadar küçük bir ölçekte bile buna değer olabilir.

Ancak yalnızca kâr elde etmek isteyenler için cevap daha karmaşıktır.

Madencilik genellikle en teknik kripto kullanıcıları dışında herkes için karmaşık ve zor bir süreçtir. Ortalama bir insan için süreci kolaylaştırmaya yardımcı olan hizmetler olsa da, madenciliğin karlı bir girişim olup olmayacağına katkıda bulunan birçok nüanslı faktör var.

Madenciler, bunlarla sınırlı olmamak üzere, birçok faktörü hesaba katmak zorundadır:

  • Ekipman maliyeti
  • Elektrik maliyeti
  • Ekipman maliyetlerini telafi etmek için gereken süre
  • Zorluk ayarlamalarının karlılığı nasıl etkileyebileceği
  • BTC fiyat dalgalanmaları karlılığı nasıl etkileyebilir?
  • Daha yeni, daha güçlü makineler almak ve eskilerini satmak gerektiğinde

Bir madenci karlı kalmak istiyorsa, bu hususlar hesaplanmalı ve yeniden hesaplanmalıdır. Sürekli değişen Bitcoin fiyatı ve zorluk ayarı başta olmak üzere pek çok bilinmeyen var.

Bitcoin ilk yaratıldığında, madencilikle ilgili hesaplamalar o kadar basitti ki, ortalama bir dizüstü bilgisayarın bilgisayar işlem birimi (CPU) tarafından gerçekleştirilebilirdi.

Zamanla, hesaplamalar daha karmaşık hale geldi ve sonunda yüksek güçlü grafik işleme birimleri (GPU’lar) gerektirdi. Günümüzde madencilik çoğunlukla yalnızca gelişmiş Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) makineleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar, Bitcoin madenciliği yapmak amacıyla oluşturulmuş bilgisayarlardır.

Gerekli donanım sürekli gelişmektedir. Sıklıkla, zorluk ayarlamaları nedeniyle mevcut makineler eski hale gelir. bir ASIC altı ay önce kârlı olacak kadar güçlü olan bir şirket, bugün aynı ASIC’i çalıştırmak için gereken elektrik maliyetini karşılayacak kadar madeni para üretemeyebilir. Bu olduğunda, madenciler yeni, daha gelişmiş donanımlar edinmelidir.

Son olarak, madenciliğin Bitcoin veya başka herhangi bir madenciliği yapılabilen kripto para birimi elde etmenin belki de en zor yolu olduğu belirtilmelidir. En kolay yol, bir kripto borsasında kripto para birimi satın almaktır.

En İyi Bitcoin Madencilik Havuzu Nedir?

Çoğunlukla, kripto madenciliği havuzları arasında çok fazla fark yoktur. Katılımcılardan alabilecekleri küçük ücretin yanı sıra, havuzlar yalnızca halka açık olup olmadıklarına ve ortalama olarak ağın toplam bloklarının ne kadarını kazdıklarına göre farklılık gösterir.

Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik havuzlarının çoğu Çin’de bulunuyor ve Poolin, F2Pool ve Antpool gibi isimler içeriyor. Birlikte, bu havuzlar 2020 itibariyle tüm yeni blokların yaklaşık %43’ünü benimsiyor.

Bitcoin Madencilik Havuzuna Nasıl Katılabilirsiniz?

Bitcoin havuzlarıyla ilgili güzel şeylerden biri, kullanıcıların herhangi bir miktarda madencilik gücüyle madenciliğe başlamalarına izin vermeleridir. Birisi kar bile yapamayan küçük bir hobi madencisini çalıştırmak isterse veya aynı anda birkaç büyük madencilik makinesini çalıştırıp ciddi para kazanmaya çalışmak isterse, bir havuz her iki şekilde de kullanılabilir.

Bir Bitcoin madencilik havuzuna katılma süreci, çabalarını belirli bir havuza yönlendirmek için madencilik yazılımını programlamayı içerir. Bunu birkaç basit adımda yapabilirsiniz:

  1. Katılmak istediğiniz havuzu seçin.
  2. Seçili madencilik havuzunun katman adreslerini madencilik yazılımı istemcinize ekleyin.
  3. Madeni paraları yatırmak istediğiniz cüzdanı bağlayın.
  4. Madencilik istemcinizi seçtiğiniz madencilik havuzu için yapılandırın.

Bu işlemi tamamlamak için gereken bilgiler havuzun kendisi tarafından sağlanacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir