MASAK, FTX Hakkında İnceleme Başlatıldığını Duyurdu

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 14, 2022 Yorum Yok

MASAK, FTX ile ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Mali Cürümleri Araştırma Konseyi (MASAK) Başkanlığı, FTX.com ticari unvanıyla aktiflik gösteren kripto alım satım platformuyla ilgili gerçek ve hükmî bireyler nezdinde inceleme başlatıldığını açıkladı.

MASAK’tan yapılan açıklamada, nihayet günlerde milletlerarası ve Ulusal yayın organlarında FTX ile ilgili müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediğine ait haberlere atıfta bulunuldu.

Açıklamada, kripto Nakit hizmet sağlayıcılarının, 5549 sayılı Hata Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlülükleri olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“FTX.com ticari unvanıyla aktiflik gösteren global kripto varlık alım satım platformunun bağlantılı olduğu gerçek ve hükmî şahıslar nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen vazife ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan Öbür Laf konusu alakalı şahıs ve kurumların bankalar, elektronik Nakit kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları üzere yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan süreçler, 5549 sayılı kanunun 19/A unsuru kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri acilen neticelendirilerek ilgili isimli ve idari mercilerle paylaşılacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir