Luna 2.0 Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 21, 2022 Yorum Yok

Terra LUNA projesi, 2018 yılında Güney Koreli teşebbüsçüler Do Kwon ve Daniel Shin tarafından ortaklaşa kurulan Terraform Labs tarafından oluşturulmuştur. Fakat proje Mayıs 2022 tarihinde USTC tarafında yaşanan kriz sonrası Misli çatallanma ile Terra 2.0 ile blok zinciri yine hayata geçmiştir.

Terra blok zinciri, kullanıcılarının anında Terra stablecoinleri oluşturmasına, biriktirmesine, alıp satmasına yahut takas etmesine İmkan tanımaktadır.

Terra projesi, Terra coinleri ve LUNA coin olmak üzere iki anne kripto Nakit ünitesinden oluşuyordu. Terra üzerindeki en Aka stable coin, UST idi. LUNA coin, Mayıs 2022’de UST tarafında fiyat istikrarının bozulması ile Önemli bir kriz yaşadı ve bu olayla Tüm kripto Nakit piyasası sarsılmıştır.

LUNA 2.0 temelde UST isimli Dolar’a endeksli stabil coinin çöküşünün akabinde, Terra Luna ekosistemini kurtarmayı amaçlayan Terra blok zincirinin yeni token’ı olacaktır.

Çöküşün nedenleri ortasında; çöküşten günler Evvel toplu Nakit çekmeler, yatırımcıların kripto Nakit üniteleriyle ilgili telaşları ve Bitcoin fiyatındaki düşüş yer almaktadır. Çöküş sırasında, UST yakılarak LUNA’ya dönüştürülmüştür. Bu durum artan arz nedeniyle LUNA’nın fiyatının düşmesine neden olmuştur.

Bu olaylar sonrasında projenin kurucuları, çatallanmaya giderek Terra 2.0 ile yeni bir blok zinciri yarattılar. Çatallanma birçok kripto Nakit platformu tarafından desteklenerek yeni blok zinciri ile tekrar etkin hale gelmiştir. Kripto Nakit ünitesi, birden fazla borsa tarafından listeden çıkarıldı Ancak birkaç borsada hala mevcuttur. isim yalnızca Luna değildir. Çöküş yaşayan eski Terra Blockchain ağının ismi Terra Classic olarak değiştirilecektir. Yeni Blockchain ağının ismi ise Terra olacaktır. Terra Classic ağında LUNA’lar bundan sonra LUNC (Luna Classic)olarak isimlendirilirken, yeni token’lar LUNA olarak isimlendirilecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir