Layer 2 Blokzincir Çözümleri Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Nis 27, 2023 Yorum Yok

Layer 2 blokzincir tahlilleri, Layer 1 üzerinde yer Meydan tahlillere ek olarak onların üzerinde çalışan protokollerdir. Bu protokollerin Temel gayesi, Aka kripto Nakit ağlarının karşılaştığı süreç suratı ve ölçeklendirme zorluklarını çözmektir.

Layer 2 (Katman 2) Blokzincir Çözümleri

Layer 2 tahlilleri hali hazırda Mevcut olan bir blokzincir üzerinde çalışır. Burada, L2, emsal bir mimariyi iç ederek Biricik bir blokzincir üzerindeki yükü azaltmak için düşünülmüş bir tahlildir. Özgün blokzincir Temel olarak, anne zincire Enlem çalışan ikincil ağlara dayanır. Bitcoin’in Lightning Network’ü, L2’nin önde gelen örneklerinden biridir.

Layer 2’nin ölçeklenebilirlik tahlilleri, State Channels, Sidechain ve Nested Blockchain’lerden oluşur. Bu bağlamda, “katman 2” terimi, blok zinciri ölçeklenebilirlik sıkıntısına önerilen çoklu tahlilleri Anlatım eder. Katman 2 tahlillerinin iki Değerli örneği, Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Plasma’dır . Kendi çalışma sistemlerine ve özelliklerine sahip olmasına karşın, her iki tahlil de blockchain sistemlerine daha Çok randıman sağlamaya çalışıyor.

Sidechain, kendi doğrulayıcılarıyla süreç zincirlerine bitişik olan başka ağlardır. Bu, anne zincirin köprü akıllı mukavelesinin, Yan zincir ağının meşruiyetini Müstakil olarak doğrulamadığını gösterir. Sonuç olarak, Yan zincir, anne zincirdeki varlıkları yönetme yeteneğine sahip olduğundan, âlâ çalıştığına güvenilmeli. Ayrıyeten, Yan zincirdeki rastgele bir Emniyet ihlaline Karşın anne zincir ise bu durumdan etkilenmez.

Nested Blockchain’ler, anne zincirin üstünde değil, içinde çalıştıkları için hayli farklıdır. dahil içe blokzincir mimarisi çoklukla, daha Aka bir File için kuralları belirleyen ve yürütmelerin birbirine bağlı bir alt zincirler ağında yer aldığı Blockchain’lerden oluşur. anne zincir, her biri bir alt irtibattan yararlanan birkaç Blockchain katmanının temeli olarak hizmet edebilir.

Bir sonraki ise State Channels. Bunun, süreç yapan varlıklar için iki istikametli bir irtibat ortamı oluşturduğuna dikkat edilmelidir. Bu ekseriyetle Blockchain’ğ-i ve zincir dışı süreç kanallarını içerir. Kripto ağının süreç suratı ve kapasitesi bu durumda bir vuruş alır.

Bir State Channel, Layer 1 File düğümü doğrulamasına tabi değildir. Tam aykırısı biçimde, çoklu imza yahut akıllı mukavele tekniği kullanılarak kilitlenen ağa yakın bir kaynak olarak misyon yapar. Bir durum kanalının son durumu ve ilgili geçişler, bir süreç yahut toplu süreç tamamlandıktan sonra temeldeki Blockchain’e göndererek çalışır.

Layer 1 Blokzincir Nedir?

Katman 1, Bitcoin, BNB Zinciri yahut Ethereum üzere bir Temel File ve bunun altında yatan altyapıyı Anlatım eder. Layer 1 blokzincirleri, Öbür bir ağa gereksinim duymadan süreçleri doğrulayabilir ve sonuçlandırabilir. Bitcoin’de gördüğümüz üzere, Katman-1 ağlarının ölçeklenebilirliğinde yapılandırmalar yapmak zordur. Bir tahlil olarak geliştiriciler, Emniyet ve mutabakat için 1. katman ağına dayanan 2. katman protokollerini oluşturur. Bitcoin’in Lightning Ağı, Katman-2 protokolünün bir örneğidir. Kullanıcıların çalmalarını anne zincir depolamadan Evvel devinim etmelerini sağlar.

Layer 1 ağlarıyla ilgili yaygın bir sorun, ölçeklenememeleridir. Bitcoin ve öteki Aka blok zincirleri, artan talep vakitlerinde süreçleri işlemek için uğraş eder. Bitcoin, Fazla Çok hesaplama kaynağı gerektiren Proof of Work (PoW) mutabakat sistemini kullanır.

PoW, merkezsizleştirme ve Emniyet sağlarken, süreç hacmi Fazla yüksek olduğunda PoW ağları da yavaşlama eğilimindedir. Bu, süreç onay müddetlerini artırır ve fiyatları daha kıymetli hale getirir.

Blokzincir geliştiricileri uzun yıllardır ölçeklenebilirlik tahlilleri üzerinde çalışıyorlar, lakin en uygun alternatifler hakkında hala Fazla Çok münakaşa var. Katman-1 ölçeklendirme için birtakım seçenekler şunları içerir:

  1. Artan blok boyutu, her blokta daha Çok süreç yapılmasına müsaade verir.
  2. Yaklaşan Ethereum 2.0 güncellemesi üzere, kullanılan mutabakat düzeneğinin değiştirilmesi.
  3. Parçalamanın uygulanması. Bir Cin veritabanı bölümleme.

Layer 1 iyileştirmelerinin uygulanması için Değerli çalışmalar gerekir. Birçok durumda, bütün File kullanıcıları değişikliği kabul etmeyecektir. Bu, 2017’de Bitcoin ve Bitcoin Cash’te olduğu üzere, topluluk bölünmelerine ve hatta bir hard fork’a yol açabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir