Kuzey Carolina, CBDC Ödemelerini Yasaklıyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 04, 2023 Yorum Yok

Kuzey Carolina Temsilciler Meclisi, eyaletin Kuruluş ve kuruluşlarının merkez bankası dijital Nakit ünitelerinde (CBDC) ödeme kabul etmesini engelleyecek tasarıyı oybirliğiyle kabul etti. 

Temsilciler meclisi tarafından onaylanan Yasa tasarısı, eyaletin rastgele bir merkez bankası dijital Nakit ünitesi pilot testine katılmasını da yasaklıyor. CBDC ödemelerine karşı çıkan Biricik eyalet şimal Carolina değil. Florida Valisi Ron DeSantis de eyaletinde CBDC ödemelerini yasaklamak için benzeri bir Yasa teklifinde bulundu. 

Kuzey Carolina Temsilcileri CBDC Tersi Tutum Sergiliyor

Bazı kısımlar teknolojinin finansal iştiraki artırabileceğini ve tüketiciler için maliyetleri düşürebileceğini belirtirken Federal Rezerv, Kongre’nin yazılı onayı olmadan bir CBDC çıkarmayacağını belirtti. 

CBDC tersi tasarının destekçileri olan şimal Carolina Temsilcileri Harry Warren ve Mark Brody’ye nazaran mevzuat, eyaletin finansal sistemlerini CBDC’lerin oluşturduğu potansiyel risklerden müdafaayı amaçlıyor. Bahis ile ilgili İzah yapan Brody: “Eyaletimizin finansal sitemlerinin güçlü, istikrarlı ve sağlam kalmasını sağlamalıyız” dedi. 

Kuzey Carolina’daki cumhuriyetçi milletvekilleri mahremiyet, ferdî özerklik ve özgür piyasalarla ilgili tasaları münasebet göstererek CBDC’lere karşı sağlam bir duruş sergiliyor.

Bu tasarının kabul edilmesi, şimal Carolina milletvekillerinin potansiyel yararlarına Karşın teknolojiyi benimsemeye Amade olmadıklarına dair Aleni bir ileti gönderiyor. Temsilci Tom Emmer gibi siyasetçiler CBDC’lerin siyasi bir araç olarak kullanılabileceğini söyledi. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir