Kripto Tarihinin En Büyük 5 Dolandırıcılığı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 12, 2023 Yorum Yok

Kripto dolandırıcılığı nihayet yıllarda dijital varlıkların bilinirlik ve yatırımcı sayısındaki artışa Enlem olarak artış göstermeye başladı. Birçok kripto dolandırıcılığı projesi, kripto varlıklarının artan çekiciliğinden, “bir sonraki Bitcoin’i” keşfetme ihtimalinden ve kripto teknolojisinin temelleri ile ilgili genel bir Kamu eğitimi eksikliğinden yararlanır.

Kripto Ponzi Planı Nedir?

Bir kripto saadet zinciri Laf konusu olduğunda, dolandırıcılar hayali kripto işletmeleri kurar ve yatırımcıları Türlü öyküler ve kelamda istatistiklerle cezbeder. Kripto ile, kriptonun gerçekte nasıl çalıştığını derinden anlamayan yahut dijital varlıkların yatırımdan cazip getiri elde etme potansiyeli karşısında gözleri kamaşmış bir kitleye gerçekçi olmayan karları pazarlamak biraz daha kolaydır.

Ponzi şemalarının tarihi ise 19. yüzyıla kadar uzanır. Lakin, 1920’lerin başlarında İtalyan bir dolandırıcı olan Charles Ponzi’nin yasadışı operasyonları, Son bu Özel dolandırıcılık cinsine Fer tutmuştur. Ponzi şemaları teknolojik gelişmelere Enlem olarak gelişmiş olsa da, çoklukla makul noktalarla karakterize edilirler:

  • Piyasa şartlarından Müstakil olarak süratli ve risksiz yatırım getirisi vaadi
  • Açıklanamayacak kadar karmaşık olduğu tez edilen bu Cin programların gerisindeki yatırım modelleri yahut Amel faaliyetleri.
  • İşletmenin ve yatırımlarının meşruiyetini ve varlığını kanıtlayabilecek evraklara erişimin engellenmesi

En Aka 5 Kripto Dolandırıcılığı

Kripto sanayisini yatırım fırsatlarıyla dolu olsa da bu durum tıpkı vakitte kripto dolandırıcılığı olaylarının da devamını körüklemektedir. Dijital varlıkların fiyat oynaklığı ve Temel teknolojilerinin tabiatında bulunan karmaşıklıklar nedeniyle yatırımcılara meçhul ve gerçekçi olmayan kripto yatırım tahlilleri sunmak mümkündür. Hasebiyle dal, dolandırıcılık hadiselerine daha da Aleni hale gelmektedir.

Biz de bu mevzudan yola çıkarak kripto tarihinin en Aka 5 dolandırıcılık olayını sizler için derledik…

1. Onecoin

Onecoin, tahminen de kripto sanayisinde Şahit olunan en uzun müddettir devam eden saadet zinciridir. Bulgar dolandırıcı Ruja Ignatova, namı diğer “Cryptoqueen” tarafından kurulan Onecoin, 2014-2019 yılları ortasında yatırımcıları kendi sayılarına çekmeyi başardı. Bu periyotta saadet zincirinin Onecoin’i “Bitcoin Katili” olarak pazarlayarak yatırımcıları 5.8 milyar dolar dolandırdığı söylendi.
Bu “iş girişiminin” altında, üyelere yeni yatırımcıları her eklediklerinde para ve Onecoin ile ödeme yapan Fazla seviyeli bir pazarlama planı vardı. Problem kendi başına pazarlama stratejisi değil, Onecoin’in kendi blokzincirine sahip olmamasıydı. Bu nedenle, yatırımcılar Onecoin satın aldıklarında ellerinde, kabul edilen dijital varlık teknolojisi tarafından desteklenmeyen bedelsiz bir Nakit tuttular.

Yatırımcıları Onecoin’e yatırım yapmamaları konusunda yıllarca uyardıktan sonra, ABD hükümeti sonunda şirketin operasyonlarını sertleştirdi ve önderlerine karşı suçlamalarda bulundu. Lakin bütün bu olaylar ortaya çıkana kadar Ignatova’nın kendisi de gözden kaybolmuştu.

2. Bitconnect

Bir Öbür Aka kripto saadet zinciri olan Bitconnect, 2016 yılında aylık yüzde 40 getiri vaat eden bir Bitcoin borç Eda tahlili olarak başlatıldı. Operatörler, açıkça bir takma İsim olan Satao Nakamoto isimli bir şahıs tarafından yönetilen bilinmeyen geliştiricilerdi. Yatırımcılar, BCC belirteçlerini satın almak, bunları platformda kilitlemek ve ticaret botlarının ticaret yapmak için kilitli fonlarını kullanmasını beklemek zorunda kaldı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin , akabinde Mike Novogratz ve Charlie Lee, Bitconnect tarafından vaat edilen sürdürülemez yatırım getirilerini eleştiren birinci Kıymetli şahıslardı. Planın Birleşik Krallık hükümetinin dikkatini çekmesi Fazla uzun sürmedi . Sonunda, ABD makamları Bitconect’i bir saadet zinciri ilan etti ve 2018’de faaliyetlerini durdurmasını talep etti. Akabinde, BCC’nin fiyatı yüzde 90 oranında düştü ve yatırımcıların toplu olarak 3,5 milyar doların üzerinde kaybetmesine neden oldu.

3. PlusToken

PlusToken, kripto dünyasında şimdiye kadar kaydedilen en nihayet ve en Aka Ponzi şemalarından biridir. Dolandırıcılık, pazarlama kampanyasının birçoklarını Çinli iletileşme uygulaması WeChat aracılığıyla, yatırımcıları aylık yüzde 10-30 yatırım getirisi elde etme olasılığıyla baştan çıkararak yürüttü. PlusToken, çoğunluğu Çin, Güney Kore ve Japonya’da bulunan 3 milyondan Çok yatırımcıyı kendine çekti. Projenin bütün Amel modeli, kripto okuryazarlığı ve bir cüzdan hizmeti etrafında toplanmıştır. Sonunda dolandırıcılar, yatırımcıları projenin belirteci PlusToken’ı satın alarak çıkarlarını artırmaya ikna etti.

Yatırımcıları fonlarından bir Yıl boyunca soyarak geçirdikten sonra, PlusToken takımı 2019’da programı kapattı ve 3 milyar doları aşan kripto Nakit üniteleriyle çıkış yaptı. Bu kılavuzda bahsedilen Ponzi planlarının birden fazla üzere, yetkililer de planın baş aktörlerinden birkaçını tutuklamayı başardı. Daha sonraki Çin hükümeti, dolandırıcılıkla kontaklı 4 milyar dolar kıymetinde kriptoya el koydu. Bununla birlikte, bilinmeyen kuruluşlar 2020’de çalınan fonların bir kısmını muvaffakiyetle Geri çektiğinden, olaya karışan bütün şahısların izlenmediği görülüyor.

4. GainBitcoin

2016 yılında GainBitcoin, 18 ay boyunca aylık yüzde 10 getiri sağlama vaadiyle Hindistan merkezli bir bulut madenciliği tahlili olarak ortaya çıktı. Kulağa ne kadar saçma gelse de, proje Hintli yatırımcılardan en az 300 milyon dolarlık yatırım çekti. 2017’de, detaylı planı destekleyen ne fizikî madencilik ekipmanı ne de rastgele bir madencilik operasyonu olmadığı ortaya çıktı.
Neyse ki, planın beyni Amit Bhardwaj 2018’de tutuklandı ve 8 binden Çok yatırımcıyı dolandırmakla suçlandı. Bununla birlikte, bütün göstergelerden, dava başarısız olmuş üzere görünüyor ve yatırımcıların kayıplarını telafi etmesi pek mümkün görünmüyor.

5. Mining Max

GainBitcoin üzere Mining Max de Yasa dışı operasyonlarının gerçek tabiatını gizlemek için kelamda bir bulut madenciliği teşebbüsü kullandı. Platform, yatırımcılara yaygın kripto aldatmacasından yararlanmak için bir yol vaat etti. Mining Max, yüksek getiri sağlama potansiyeline sahip bir çoklu kripto madenciliği ekosistemine katılma fikrini ortaya attı. Bununla birlikte, diğer bütün kripto saadet zinciri planlarında olduğu üzere, Amel modelinin birden fazla, yeni yatırımları çekmeye yönelik ağır pazarlama kampanyalarına dayanıyordu.

Toplamda Mining Max, 54 ülkede 18 binden Çok yatırımcıyı cezbetti. Toplanan 250 milyon doların yalnızca 70 milyon doları madencilik donanımı satın almak için harcandı. Paranın Geri kalanı, Mining Max pazarlama kampanyasını ve takım üyelerinin fahiş Ömür üsluplarını finanse etmek için kullanıldı. Bu dolandırıcılıkla kontaklı birkaç kuşkulu tutuklanıp suçlansa da şirketin lideri, reis yardımcısı ve öteki komplocular hala kayıp.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir