Jed McCaleb Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT May 12, 2023 Yorum Yok

Jed McCaleb, Ripple şirketinin kurucusu ve CTO’sudur. McCaleb ayrıyeten havacılık teşebbüs şirketi Vast’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Jed McCaleb Hayatı

Jed McCaleb Amerikalı bir programcı, teşebbüsçü ve hayırseverdir. Havacılık teşebbüsü Vast’ın kurucusu, CEO’su ve Stellar’ın kurucu ortağı ve CTO’sudur. Stellar’ı kurmadan evvel, 2013 yılına kadar Ripple şirketini kurdu ve CTO’su olarak misyon yaptı. McCaleb’ın serveti Mart 2023 prestijiyle, Forbes’un Milyarderler Listesi’ne nazaran 2,4 milyar ABD doları kıymetindedir.

McCaleb, Arkansas, Fayetteville’de doğdu ve California Üniversitesi, Berkeley’de okudu. Sonunda okulu bıraktı ve New York’a taşındı.

2000 yılında McCaleb, MetaMachine Inc.’i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı. Sam Yagan, kendisine 2001 yılında katıldı ve şirketin CEO’su olarak misyon yaptı. McCaleb, şirketin CTO’su olarak vazife yaptı ve uçtan uca eDonkey ağının yanı Dizi Overnet ağı ve eDonkey2000 uygulamasını geliştirmeye devam etti. Doruktayken, File rastgele bir vakitte 4 milyondan Çok faal kullanıcıya sahip olacak biçimde büyüdü. Eylül 2006’da şirket RIAA ile bir muahedeye vardı ve şirketin ve üst seviye yöneticilerinin “eDonkey, eDonkey2000, Overnet ve öbür yazılım sürümlerinin dağıtımını derhal durdurması” ve şirketin RIAA’ya 30 milyon dolar ödemesi konusunda anlaştı.

2007’de Magic: The Gathering kartları için bir ticaret sitesi oluşturmak gayesiyle Mtgox.com Meydan ismini satın aldı. Özgün fikrinden devinim ettikten sonra McCaleb, 2010 yılının sonlarında siteyi, Bitcoin’den dolara alım satımları işleyebilecek bir bitcoin borsası olarak tekrar tasarladı. Web sitesi aylar içinde popülaritesini artırdı. McCaleb, şirketi Şubat 2011’de Mark Karpeles’e sattı ve 2014’teki çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kaldı.

2011 yılında McCaleb, Bitcoin’de kullanılan madencilik tekniğinden farklı olarak, Ripple protokolü olarak bilinen File üyeleri ortasındaki mutabakatla süreçlerin doğrulandığı bir dijital Nakit ünitesi geliştirmeye başladı. David Schwartz’ı işe aldı ve Arthur Britto’yu baş stratejist olarak eklemeden Evvel Jesse Powell’dan bir yatırım aldı. McCaleb, Chris Larsen’i Opencoin olarak bilinen yeni şirketin CEO’su olarak işe aldı. McCaleb Temmuz 2013’te şirketteki faal vazifesinden ayrılmadan Evvel yatırımları garanti altına alırken Ripple protokolünü ve Nakit ünitesini geliştirmeye devam etti.

2014 yılında, prestiji Nakit ve dijital Nakit üniteleri iç olmak üzere Hudut ötesi mali süreçlere müsaade vermek için Stellar Aleni kaynak protokolünü geliştirmek üzere Joyce Kim ile Bir arada kar hedefi gütmeyen Stellar Development Foundation kuruluşunu kurdu. Tertip 31 Temmuz 2014’te çıkış yaptı ve teknoloji şirketi Stripe’den 3 milyon dolar kredi aldı. Kuruluş, ödeme ağını başlangıçta McCaleb’in daha Evvel geliştirdiği Ripple protokolüne dayandırdı, lakin 2015’te Stellar Consensus Protocol’ü benimsedi. McCaleb, Stellar’ın baş teknoloji sorumlusu olarak vazife yapıyor.

Mayıs 2017’de McCaleb, Stellar ağında ticari bir teşebbüs olan Lightyear.io’yu da başlattı. Lightyear, başlangıçta gelişmekte olan dünyaya yönelik global bir ödeme ve döviz değişimi haline gelen Stellar’ı kolaylaştırdı. Ekim 2017’de Lightyear, Stellar’ın lümen Nakit ünitesini kullanarak Güney Pasifik’te blokzincir bankacılığı başlatmak için IBM ile paydaşlık kurdu. Eylül 2018’de McCaleb, Lightyear ve Chain.com’un birleşmesi için müzakere ederek InterStellar isimli yeni birleştirilmiş varlığı yarattı.

New York Times, McCaleb’i 2018’de blokzincir ihtilaline öncülük eden birinci 10 bireyden biri olarak gösterdi.

2021’de McCaleb, havacılık şirketi Vast’ı kurdu. Vast’ın duyurulan misyonu, Yapay yerçekimi Uzay istasyonları geliştirmek oldu. 2023 itibariyle McCaleb, Vast’ın CEO’su ve Biricik fon sağlayıcısıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir