Kolay Kazanç Arzusu Kriptoda Döngüleri Şekillendiriyor

Altcoinler May 09, 2023 Yorum Yok

Son periyotlarda artan kolay kazanç prosedürleri, kripto sanayisindeki döngüleri şekillendirmeye başladı.

Daha evvelki periyotlarda kripto Nakit piyasası, boğa ve ayı döngülerinden oluşan iki farklı senaryoda irdeleniyordu. Boğada majör coin’ler ve dominans döngüsünü takip eden yatırımcılar, ayıda Bitcoin’in döngüsünü takip ediyordu.

Ancak nihayet yıllarda bu döngüler Öbür bir tipe evrilmeye başladı. Global iktisadın de kuvvetli tesiriyle, kolay yoldan kazanç ve hızlı alım satım sistemleri kriptoyu farklı bir döngüye soktu.

Kolay Kar ve Vurkaç Mantığı

Geçtiğimiz periyotlardaki kripto piyasası, yüklü olarak uzun vadeli yatırımcıların ve dala inanan maksimalistlerin yeri olarak biliniyor. Lakin benimsenme oranlarında yaşanan artış ve kriptonun global popülerliği, farklı senaryoların güçlenmesini sağladı.

Son devirlerde, kolay yarar mantığıyla ve süratli alım satım sistemiyle devinim eden kripto yatırımcısının sayısı giderek artıyor. Bu durum her ne kadar ayı piyasasının tesiri olarak görülse de yatırımcıların algısı bir türlü kırılamıyor.

FTX’in iflası, düzenleyici baskılar ve belirsizlik yeni döngünün fitilini ateşleyen etmenler oldu. Uzun vade stratejisi, yerini kolay kar ve süratli alım satım mantığına bıraktı. Bu mevzuya en Aka örnek, airdrop’ların kovalanması ve elde edilen token’ların direk satışa sokulması olabilir.

Ancak yeni teknikler, kripto üzerindeki döngülerin farklı bir duruma evrilmesine yol açtı. Artık kriptoda yeni bir döngü var: Kazan ve çık.

Peki kazan ve çık mantığıyla ilerleyen döngüde, hangi kategoriler ağır İlgi görüyor?

1- Airdrop’lar

Kripto ekosistemine giriş yapmak isteyen projeler, muhakkak kriterleri yerine getiren yatırımcılara token dağıtımı gerçekleştiriyor. Proje takımının buradaki gayesi sadakat kazanmak olsa da yeni döngüde yatırımcıların gayesi vurkaç oluyor. mesela Arbitrum’da, airdrop Meydan yatırımcıların ellerine geçen varlıkları direk satışa soktuğu ve karlarını alıp çekildiği görüldü.

Sadakat oluşturmak için gerçekleştirilen airdrop’ların bu türlü bir döngüye girmesi, toplumsal medyada da yeni bir furyayı beraberinde getirdi. Bir devir, kripto topluluğunun en Değerli odak noktası airdrop yapacak kripto projeleri oldu. Lakin bu furya, kolay çıkar formülü olarak kullanıldığı için hayli kısa sürdü. Yakın periyotlarda gerçekleştirilen yahut gerçekleştirilmesi planlanan airdrop’lar, daha az İlgi görmeye başladı. Bunda elbette kripto piyasasının gidişatı da Değerli bir rol üstleniyor.

2- Memecoin’ler

Dogecoin’in kripto sanayisine kazandırdığı yeni bir algı olan memecoin’ler, nihayet devirlerde en Fazla İlgi gören kategori oldu. Bilhassa Dogecoin, Shiba ve Pepe ile her Devre bir furyanın ortaya çıkması, memecoin’lerin devamlılığını sağlıyor. Twitter’ın CEO’su Elon Musk, Dogecoin maksimalisti olduğunu söylemişti.

Musk ile başlayan memefans periyodunda, birçok memecoin yatırımcısının varlıklarını uzun vadeli tuttuğu gözlemleniyordu. Bilhassa Dogecoin‘in fiyat tarafında 1 dolara ulaşacağını düşünenlerin sayısı epeyce fazlaydı.

Ancak günümüze bakıldığında, memecoin’lerin Aka oranda kolay Nakit kazanma formülüne ve süratli alım satım taktiğine evrildiği görülüyor. Pepe ile başlayan süreçte, beraberinde ortaya çıkan memecoin’lerin anlık beş sert yükselişler yaptığı ve sonrasında beş sert düştüğü görüldü.

Bu Yıl ortaya çıkan memecoin’lerde, Pepe haricindeki hiçbir kripto Nakit ünitesi maksimalist bir topluluk oluşturamadı. Ayrıyeten Pepe, Binance listelemesinden sonra Aka bir düşüş yaşayarak insanları huzursuz etmişti. Birçok yatırımcı, Pepe’nin furyasının Fazla çabuk bitmesini sorgulamaya başladı. Elbette, her ne kadar piyasanın tesirleri de bunda tesirli olsa da Öbür etmenler de var durumda. kolay çıkar formülünü benimseyen yeni döngünün yatırımcıları, memecoin’lerde elde ettikleri çıkarlardan sonra projeleri terk ettiler. Nerdeyse Aka bir çoğunluk, maksimalist olmaktan bile Fazla uzakta.

3- NFT’ler

Kripto sanayisine damga vuran dijital varlıklardan birisi de NFT’ler oldu. Blockchain altyapısını kullanan sanat yapıtları olarak isimlendirilen bu kategori, geçtiğimiz Devre adeta bir fenomen haline gelmişti.

NFT’ler birinci ortaya çıktıklarında Aka bir kitleyi ardına toplamayı başardılar. Bilhassa CryptoPunks, global çapta bir popülarite elde etti. Bu periyotta kripto topluluğu, NFT’leri satın almayı ve adeta bir tablo almışçasına saklamayı tercih ediyordu. Lakin günümüze bakıldığında, evvelki popülaritesinden uzaklaşan NFT’lerin de kolay kar döngüsüne girmiş durumda.

Özellikle toplumsal medya platformlarında, parasız mint’lenen ve airdrop ile dağıtılan NFT’ler ağır İlgi görüyor. Bunun en Aka sebebi süratli alım satım fırsatı vermesi yahut kolay kar sunması olabilir.

4- Ön Satışlar

Kripto sanayisine giriş yapmak isteyen projeler, sadakat programı kapsamında ön satışlar gerçekleştiriyor. Şimdi piyasaya çıkmadan evvelki satışı temsil eden bu durum, birçok kitlenin oluşmasında Aka rol üstlendi. Bilhassa Solana topluluğu, projenin en başından beri Birlikte yürüyen yatırımcıların tesiriyle oluştu.

Yeni bir teşebbüsün en başından iç olma fırsatı, kolay kar döngüsüne iç edildi. Bu yeni döngüde, piyasaya çıkması planlanan kripto projelerine ön satış iştirakçilerinin ağır İlgi gösterdiği görülüyor. Bu ilgi, uzun müddet projede kalmak yahut maksimalist olmaktan çok, kolay çıkar elde etmek için yapılıyor.

Elbette, bütün bu durumlara ve kategorilere karşın, maksimalistlerin hala daha Mevcut olduğunu söylemekte fayda var. Kriptoya inanan yahut iç olduğu kripto projesini uzun mühlet boyunca destekleyen yatırımcıların sayısı da hayli fazla.

Kripto yatırımcılarının yöneldiği bu yeni döngü, tahminen de ayı yahut boğa piyasalarından uzaklaşılmasının en Aka nedeni olabilir. Zira, iştahlı bir piyasada yatırımcılar karlarını süratlice almaya çalışırken, endişe piyasasında alım yapmaya çekinir durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir