parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Kan Banyosu: USDC İflasın Eşiğinde mi?

Kan Banyosu: USDC İflasın Eşiğinde mi?

admin admin -
28 0

Coinbase ve Binance, USDC dönüştürme süreçlerini kapatırken, banka süreçlerinin açılacağı Pazartesi günü USDC‘de kan banyosu yaşanabileceği tez ediliyor.

USDC ihraççısı Circle, Silicon Valley Bank‘tan 3.3 milyar dolarlık bir varlığını çekemediğini itiraf etti. Bu itiraf, USDC’nin 0,88 dolara kadar gerilemesine yol açtı. Binance, Coinbase ve Robinhood tarafında, USDC dönüştürme hizmetlerinin durdurulduğu açıklandı.

Ayrıca WuBlockchain tarafından çıkarılan bir habere nazaran, Huobi kurucusu Justin Sun’ın da takip ettiği bir Twitter kullanıcısı, skandal bir iddiayı ortaya attı. Kullanıcı, Pazartesi günü USDC için “kan banyosu” tabiriyle bir çöküş yaşanabileceğini ileri sürdü.

Kripto Sanayisinde USDC Trafiği

USDC ihraççısı Circle’ın, Silicon Valley Bank‘tan 3.3 milyar dolarını çekemediğini itiraf etmesinin akabinde, kripto sanayisinde Aka bir hareketlilik yaşanıyor.

Dünyanın en etkin kripto borsaları olan Binance, Coinbase ve Robinhood, yaşanan nihayet olayları münasebet göstererek USDC dönüştürme hizmetlerini sonlandırdıklarını duyurdular. Borsaların bu atağı, Circle’ın ve USDC’nin iflasın eşiğine geldiği argümanlarını da gündeme getirdi.

Binance, var piyasa şartlarını dikkate aldığını ve risk protokollerine uyduğunu münasebet göstererek, USDC’nin BUSD’ye otomatik dönüşümünü süreksiz olarak askıya aldı.

Coinbase tarafından da emsal bir atak geldi. Tanınan kripto borsası Coinbase, var piyasa şartlarını münasebet göstererek ve bankaların kapanmasını öne sürerek, USDC’yi ABD dolarına dönüştürme süreçlerini durdurdu.

Kripto piyasasındaki USDC trafiğinde, gündeme düşen bir Öbür argüman, Justin Sun’ın da yakından takip ettiği Cobo kurucusu DiscusFish‘ten geldi.

DiscusFish, bankaların açılacağı ve finans trafiğinin hareketleneceği Pazartesi günü, USDC’de kan banyosu yaşanacağını tez etti. Cobo kurucusu, bu savlarını iki farklı münasebetle destekledi. Bu münasebetler;

1- Maker, DAI basmak için 3 milyar dolarlık USDC‘yi stake etti. DAI ve USDC tıpkı anda depeg oldu. Bu durum nedeniyle bir tasfiye süreci başlayabilir ve 3 milyar dolarlık USDC tehlikeye girebilir.

2- Pazartesi günü bankalar açılacak ve böylece para çekimler gerçekleştirilecek. Binance’ın elinde tuttuğu 3 milyar dolarlık USDC, işlelerin başladığı Pazartesi günü satılabilir. Borsaların ve piyasa yapıcıların ellerinde bulundurdukları USDC’leri satması yahut dönüştürmesi de bu satış baskısını hareketlendirebilir.

DiscusFish‘in bu münasebetleri, USDC paniğini şiddetlendirmeye başladı. Borsaların da USDC’ye sırt çevirmeye başlaması dikkat çekiyor.

Olumlu Yaklaşımlar da Laf Konusu

Piyasada devam eden Olumsuz haberlerin dışında, USDC’nin batmayacağını düşünenlerin sayısında da Önemli bir artış yaşanıyor.

North Rock Digital hedge fonunun CEO’su Hal Press, Circle’ın rezervlerine dikkat çekti. Press, Circle’ın rezervlerinin yüzde 77′sini 1-4 aylık hazine bonolarında tuttuğunu aktardı. Bu kapsamda, Circle’ın Yekün ziyanının USDC fiyatına yansımasını hesaplayan Press, taban fiyatın 0,77 dolar civarında olacağını tez etti. Press, USDC’nin neredeyse bütün varlığını barındıran hazine bonolarının BlackRock tarafından yönetildiğini aktardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir