JPMorgan: 2 Trilyon Dolarlık Likidite Geliyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 16, 2023 Yorum Yok

Bankacılık devi JPMorgan, Fed’in acil kredi programının, ABD bankacılık sistemine 2 trilyon dolarlık bir likidite sağlayacağını tez etti.

JPMorgan‘a nazaran, Fed’in acil kredi programıyla Bir arada ABD iktisadına 2 trilyon dolara yakın bir fon enjekte edilebilir. Bu atılım, nihayet vakitlerde ortaya çıkan bankacılık krizlerinin önüne geçerek, iktisattaki likidite sıkışıklığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ayrıca JPMorgan stratejistleri, ABD bankacılık sisteminde hala daha 3 trilyon dolarlık bir rezervin bulunmasına karşın, bunun Aka bir kısmının en Aka bankalar tarafından tutulduğunu aktardı.

ABD İktisadına 2 Trilyon Dolarlık Hamle

JPMorgan, Fed tarafından oluşturulan yeni bir kredi programının, piyasaya 2 trilyon dolarlık likidite sağlayacağını belirtti.

Londra’daki bir Küme stratejist, Çarşamba gününe ilişkin bir alıcı notunda, “Fed’in Banka Vadeli Fonlama Programı’nın kullanımı muhtemelen Aka olacak.” dedi. Stratejistler, en Aka bankaların programdan yararlanma mümkünlüğü düşük olsa da, program için öngörülen azamî kullanımın 2 trilyon dolara yakın olduğunu belirttiler.

JPMorgan‘ın ve diğer stratejistlerin üzerinde durduğu bu likidite atağı, geçtiğimiz günlerde yaşanan banka çöküşlerinin akabinde geldi. ABD’li yetkililer, bankaların iflas etmesinin akabinde, fon sağlamak ve devlet borçlarının satılmasını önlemek maksadıyla bu programı oluşturdu.

JPMorgan, Banka Vadeli Fonlama Programı‘nın nihayet devirlerde ortaya çıkan likidite meselelerini çözmesi gerektiğini aktardı. Ayrıyeten JPMorgan, geçtiğimiz Yıl gerçekleşen sıkılaşmayı Aksine çevirmek için bankacılık sistemine kâfi rezerv girişi olması gerektiğini savundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir