IOST ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bitcoin ve IOS Token’ı birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Madeni para ve jeton terimleri kripto para piyasasında sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle eş anlamlı olarak kullanılır; ama aralarında fark var. Örneğin, IOS Token ve Bitcoin. Biri jeton, diğeri jeton. Madeni para, madeni para demektir. Kripto para piyasasında ilk kripto para birimi Bitcoin’dir. Madeni paraların paraya benzer özellikleri vardır. Yani bölünebilir, değiştirilebilir, kabul edilebilir, dayanıklı, sınırlı arza sahip ve taşınabilirdirler. Madeni paralar, kriptografik teknikler kullanılarak oluşturulan dijital paralardır. Bunlardan en bilineni Bitcoin’dir. Bitcoin dışında Litecoin, Namecoin, Ripple gibi altcoinler de var. Bitcoin’ler, işlemlerin izlenebileceği halka açık ve dağıtılmış dijital defterlere dayanmaktadır. Veriler, blok zincirlerinin katılımcıları arasında depolanır ve paylaşılır.

Madeni Para ve Jeton Arasındaki Fark

IOST ise Türkçe token anlamına geliyor ve proje ekosisteminde ödeme aracı olarak kullanılıyor. İşlev olarak kripto para birimlerine benzer. Aradaki fark, jetonun sahibine ağa katılma hakkı vermesidir. Jetonlar bir varlığı veya avantajı temsil eder ve iki türü vardır. Bunlardan biri olan menkul kıymet tokenleri, şirket hisseleri olarak tasarlanmıştır. Yardımcı belirteçlerin ise belirli kullanım durumları vardır. Jeton oluşturmak, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmediğinden jeton oluşturmaktan daha kolay bir işlemdir.

Jetonlar, bir blok zincirine yerleştirilen ve bir yardımcı programı veya bir varlığı temsil eden bir tür kripto para birimidir. Oluşturmak için platformlardan standart bir blockchain tabanlı şablon oluşturmak yeterlidir. Jetonlar şirket hisseleri sunmak, ürün ve hizmetlere erişim sağlamak gibi birçok işlevi yerine getirirken, madeni paralar ticaret için kullanılan dijital para birimleridir. Ayrıca madeni paralar şeffaf bir şekilde bir platform üzerinde bağımsız olarak el değiştirir, herhangi bir platforma bağlı değildir, kendi yapıları üzerinde çalışırlar. Öte yandan, tokenlar sadece bir para birimi değil, bir amaç için üretilen ve dağıtılan bir blok zinciri ekosistemindeki bir uygulamadır. Öte yandan, IOST gibi belirteçler ve Bitcoin gibi madeni para kategorileri temelde kripto para birimi terimleri altında birleştirilmiştir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir