IBM Bazı Çalışanlarını Yapay Zeka ile Değiştirecek

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 02, 2023 Yorum Yok

IBM CEO’su Arvind Krishna, alıcı ile Çehre yüze olmayan Amel konumlarının yaklaşık yüzde 30’unun beş Yıl içinde Yapay zeka tarafından devralınabileceğini söyledi. 

International Business Machines (IBM), Yapay zeka tarafından potansiyel olarak otomatikleştirilebilecek ofis rolleri için işe alımlara bir mühlet Uzaklık vermeyi planlıyor. IBM CEO’su Arvind Krishna Bloomberg’e verdiği röportajda, insan kaynakları ve muhasebe departmanları üzere birçok back-office konumunun Yapay zeka tarafından yönetilecek birinci durumlar olacağını açıkladı. 

Krishna: Yapay Zeka, Çalışanların Yerini Alabilir

LinkedIn’e nazaran IBM dünya çapında 282.000 çalışan istihdam ediyor ve Bloomberg’e nazaran yaklaşık 26.000 işçi alıcı ile teğe bir irtibat kurmuyor. Bu da yaklaşık 7.800 kişinin, yerini Yapay zekaya devredebileceği manasına geliyor. 

Konu ile ilgili İzah yapan Krishna: “Bu teknolojinin beş Yıl içinde, çalışanların yüzde 30’unun yerini alacağını rahatlıkla söyleyebilirim” sözlerini kullandı. Ancak Krishna, Amel gücü kompozisyonunu kıymetlendiren, üretkenliği ölçen ve insan muhakemesinden yararlanan diğer vazifeleri yerine getiren rollerin önümüzdeki on Yıl içinde değiştirilemeyeceğini düşünüyor. 

Sektördeki pek Fazla uzman, gelişen teknolojinin nsanları kitlesel ölçekte işsiz bırakma potansiyeline sahip olup olmadığı konusunda yol ayrımında. 

Yakın vakitte yapılan bir araştırma, Amerikalıların yüzde 62’sinin önümüzdeki 20 Yıl içinde Amel yerinde Yapay zeka uygulamasının çalışanlar üzerinde Aka bir tesiri olacağını düşündüğünü ortaya koydu. Araştırma raporu, birçok çalışanın da geleceği konusunda epeyce telaşlı olduğunun altını çizdi. 

Teknoloji meraklısı çalışanlar ise gelecekleri konusunda kendilerini biraz daha inançta hissediyor.

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan blok zincir geliştiricisi Salman Arshad, bu teknolojinin geliştirici pazarını yok etmek yerine, sırf verimliliği artırmak için bir araç olarak hizmet edeceğini söyledi.

Öte yandan IOTA Vakfı’nın kurucusu Dominik Schiener, bu teknolojinin istihdam fırsatlarını insanların elinden alacağına, lakin birebir vakitte bu robotik sürecin yeni Amel alanları yaratacağına inanıyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir