Hackten Nasıl Korunursunuz?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT May 07, 2023 Yorum Yok

Kripto korsanları nihayet yıllarda her zamankinden daha yaygın hale gelmiş durumda. Vaziyet bu türlü olunca da kripto varlıklarınızı hücumlardan nasıl koruyacağınız konusunda bir Kılavuz hazırladık.

Kriptoda anne Emniyet Riskleri

Kripto korsanları ve onlardan korunma yollarına geçmeden Evvel dijital varlıkların anne Emniyet risklerine göz atalım;

1. Dolandırılmak

Kripto piyasasında dolandırıcılık epey yaygın bir durumdur. Dolandırılma durumları Telegram üzerinden olabileceği üzere, Armağan vaadi, Uniswap dolandırıcılığı vb. Üzere pek Fazla tipi de mevcuttur. Ayrıyeten direkt olarak dolandırıcılık sayılmasa da shitcoin üzerinden de yüklü ölçüde Nakit kaybetme durumları görülmektedir.

2. Kripto Parayı Merkezi Borsalarda Tutma

Merkezi borsalar şahanedir ve kimi daha uzun vadeli kripto depolama için mantıklıdır. Lakin, hücuma uğrarlarsa kripto paranızı da kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, birden fazla kripto Emniyet uzmanı, HODL’a vermeyi planladığınız bütün fonları kendi gözetiminizde tutmanızı önermektedir.

3. özel Anahtarları Kaybetmek

Unutkanlık maalesef ki yatırımcıları kripto taarruzlarına Aleni hale getirmektedir. Bilhassa Özel anahtar tabirini hatırlamadığınızda Aka Sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kimlik avı hücumunda amaç haline gelebilirsiniz.

4. Üzücü Hedefli Yazılım

Bir Emniyet riski olarak Kötü maksatlı yazılım, anahtar sözünüzü kaybetmekle ilgilidir, zira Anlatım Fazla geç olmadan siz farkına varmadan çalınabilir. Anahtar sözünüzü bulutta yahut Özellikle saldırganlara Aleni bir yerde saklarsanız, pişman olabilirsiniz. Bu sebeple uzmanlar bir donanım cüzdanını Laf konusu saklama süreci için daha Müsait görmektedirler.

5. Düzmece Uygulamalar yahut Kimlik Sahtekarlığı

Sahte kripto uygulamaları yahut yasalmış üzere davranan web siteleri, gerçek kripto uygulamaları, Özel anahtarlarınıza erişim sağlayabilen ve cüzdanınızı tüketebilen bir Cin kimlik avı atağıdır. Bu yüzden erişmekte olduğunuz URL’yi iki Sefer Denetim etmek ve gerçek web sitesiyle eşleştiğinden emin olmak her Vakit değerlidir.

6. Protokol Hack’leri

DeFi protokolleri, Özellikle uzun müddettir ortalıkta yoklarsa ve birkaç kontrolden geçmemişlerse, bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdır. Geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz üzere, DeFi köprüleri hücumlar için favori bir amaç haline gelebilmektedir.

Kripto Paranızı Nasıl İnançta Tutarsınız?

Özel anahtar Anlatım depolamanın üç anne yolu vardır:

  • Asla kimseyle paylaşma.
  • Asla bulutta (veya bilgisayarda rastgele bir yerde) saklamayın.
  • Yedekleme yapma ve çevrimdışı depolama.

Öncelikle Emniyet anahtarı sözünüzü kimseyle paylaşmamalısınız. Aile üyeleri yahut yakın arkadaşlar üzere muteber şahıslar noktasında bir istisna yapabilirsiniz. Lakin hiçbir şartta çevrimiçi yahut çevrimdışı yabancılarla paylaşmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

İkinci olarak, anahtar tabirinizi sakladığınızda, bunu tercihen çevrimdışı yapın. Eski yöntem kalem ve kağıt kullanmak istemiyorsanız, anahtar cümleleri kaydetmenin yolları vardır. İfadeyi saklamak için bir bilgisayar da kullanabilirsiniz; fakat bu, süreç yaptığınız bilgisayardan farklı bir bilgisayar olmalı ve internete giriş için kullanılmamalıdır.

Kripto Korsanları ve Hackten Korunma Yolları

Hackten korunmak için birinci olarak farklı gayeler için farklı cüzdanlar kullanmalısınız. Örneğin, bir ölçü kriptoyu merkezi bir borsada saklayabilirsiniz – lakin bu ekseriyetle uzun müddet tutmayı düşündüğünüz kripto olmamalıdır. Temel kurallar ise şu formda sıralanabilir:

  • Uzun vadeli yatırımlar için bir donanım cüzdanı kullanın.
  • Daha Ufak yatırımlar ve protokollerle etkileşimler için bir yazılım cüzdanı kullanın.
  • Kripto ticareti yapıyor, takas yapıyor yahut satın alıyorsanız merkezi bir borsa kullanın.

İkinci olarak, etkileşime girdiğiniz protokollere dikkat etmelisiniz. Hangi protokollerin cüzdanınıza erişimi olduğunu periyodik olarak Denetim etmelisiniz.

Son olarak ise hareketlerinizi gizlemek için bir VPN uygulaması kullanmayı tercih edebilirsiniz. Gerçek IP adresinizi kullanmazsanız, Üzücü niyetli yazılımlar sizi takip ederken daha Çok zorlanacaktır.

DYOR

DYOR, Türkçe “Kendi Araştırmanı Yap” kelamının kısaltmasıdır ve kripto yatırımları için Fazla Değerli bir kavramdır. Tıpkı vakitte kriptoda inançta kalmak için Kıymetli bir kılavuzdur.

Burada iki şeye dikkat etmelisiniz:

  1. Her Vakit her şeyi iki Sefer Denetim edin.
  2. Tüm toplumsal platformlarda DM’lere dikkat edin.

Kripto gönderdiğiniz adresleri ve ağları her Vakit iki ve üç Sefer Denetim etmelisiniz. Ayrıyeten, Özellikle merkezi olmayan uygulamalar Laf konusu olduğunda, tıkladığınız kontaklara iki Defa bakın. Yasal bir protokolle etkileşime girdiğinizden emin değilseniz, Evvel Ufak ölçülerle test transferleri yapmak da isteyebilirsiniz.

Öte yandan Telegram, Twitter yahut Discord’daki DM’ler neredeyse her Vakit spam yahut dolandırıcılık hedeflidir. Göndereni tanımıyorsanız, onlara yanıt vermeyin ve asla bir temasa tıklamayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir