Fitch Depremin Mali Faturasını Açıkladı 

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Şub 09, 2023 Yorum Yok

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve Türkiye ile Suriye’yi tesiri altına Meydan zelzelelerin 4 milyar dolarlık bir bilançosu olabileceğini açıkladı.

Fitch Ratings, Kahramanmaraş’ta 7,7 ile 7,6 şiddetinde gerçekleşen ve tesirinin Civar vilayetlerde de hissedildiği zelzelenin mali faturasının ağır olduğunu belirtti. Derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’deki zelzelelerin mali faturasının 2 milyar doları geçebileceğinin beklendiğini belirtti. Ayrıyeten Fitch, zararın 4 milyar dolara ve daha fazlasına ulaşabileceğin de altını çizdi.

Fitch: “Tahmin Edilmesi güç Ekonomik Kayıplar Olabilir”

Fitch, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen Kahramanmaraş’taki sarsıntıların akabinde, ortaya çıkacak mali faturanın ağır olabileceğini belirtti.

Fitch Ratings’in yaptığı yazılı açıklamada, her şeyden Evvel bir insanlık trajedisi yaşanmasının yanı sıra, afetin yarattığı yıkımla ilgili gelişmeler Daimi olarak değiştiği için hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin iddia edilmesi güç ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Deprem bölgesinde yaşanan kayıplar ile ilgili açıklanan nihayet datalara nazaran, ömrünü yitirenlerin sayısı 14 bin 351, yaralıların sayısı ise 63 bin 794. 10 ili tesiri altına Meydan zelzelede şu anne kadar yıkılan yapı sayısı ise 6 bin 444.

Depremden etkilenen bölgelerdeki düşük sigorta bedellerine dikkat çeken kuruluş, sigortalanan meblağların Fazla daha düşük, tahminen de yaklaşık 1 milyar dolar olabileceği iddiasında bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir