Fed Toplantısında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 03, 2023 Yorum Yok

Büyük gün geldi çattı ve piyasada gözler Amerika Merkez Bankası (Fed) toplantısına çevrildi. 21.00’da istikbal karar öncesi bakmamız gereken Değerli noktalara dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle CME FedWatch Tool web sitesine bakıyoruz zira bu site bizlere CME vadeli kontratlarına bakarak piyasanın Fed nema beklentisinin ne olduğuna dair Fikir veriyor. Yazımı kaleme aldığım Lahza itibariyle, 25 baz puan nema artış ihtimali %86 olarak gözüküyor.

Bir diğer Kıymetli husus ise nema kararı ile birlikte Fomc Statement açıklanacak olması. Burada satır ortaları değerli. Mart ayı toplantısında açıklanan FOMC bildirisine baktığımızda; “Komite, enflasyonu Vakit içinde yüzde 2’ye döndürmek için gereğince kısıtlayıcı bir Nakit siyaseti duruşu elde etmek için birtakım ek siyaset sıkılaştırmalarının yapabilir” ifadesi vardı. Şayet komite bu tutumunda ısrarcı olmayıp, bankacılık kriziyle, resesyon tasasına atıfta bulunursa Yıl sonuna yanlışsız nema indirimleri piyasa tarafından beklenebilir.

21.30’da ise Powell konuşma yapacak ve basının sorularını yanıtlayacak. Evvelki Fed toplantılarını izlediğimde konuşmaların Fazla Kıymetli olduğunu gördüm. Powell şahin ya da güvercin tutumuyla piyasanın tarafını değiştirebilir. Lakin en nihayet Fed toplantısında bankacılık krizi ile ilgili soruları pas geçmişti ancak 12 Nisan’da açıklanan Fomc toplantı tutanakları açıklandığında ise bankacılık krizi ve resesyon tabirini görmüştük. Powell’ın konuşmasında enflasyonla gayret ve mali sıkılaşma konusunda ısrarcı olacak mı bunu da göreceğiz.

Bildiğiniz üzere bir de bankacılık krizinin tesirleri devam ediyor. En nihayet First Republic Bank kurtarma planından sonra biraz rahatlamıştık fakat bankanın birinci çeyrek bilançosunda mevduatlarının, beklentilerin üzerinde eridiğini görünce kaygılar tekrar arttı. JPMorgan, First Republic Bank’ı satın alacağı haberlerini ise daima Bir arada gördük lakin bunun Çabucak yarın olmayacağı da kesin.

Bir öteki bahis ise ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine yönelik alınan tedbirlerin 1 Haziran’a kadar tükenebileceği ve ülkenin bu tarihten sonra para düşüncesi çekebileceği ihtarında bulunması. Yani bütün bu nema artışları durmak zorunda diyebileceğimiz bir noktaya geldi ABD.

Sözün özü başlar karışık. %2’ye inen enflasyon beklentisi mi resesyon korkusu mu galip istikbal hepimiz göreceğiz. Vadelide süreç alanlar bu günlerde ekstra dikkat etmeliler. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir