CoinGecko Türk Kripto Yatırımcı Raporunu Yayımladı

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 24, 2023 Yorum Yok

Kripto Nakit kesiminde yatırımcı profilleri her daim merak konusu oldu.

Kripto Nakit bilgi platformu olan CoinGecko, Türk kripto Nakit yatırımcılarının eğilimini gösteren bir rapor yayımladı. Rapor, kullanıcıların eğilimlerini ve alışkanlıklarını ele alıyor.

Türkiye’deki Kripto Nakit Kullanımının Çeşitliliği ve Kullanıcı Grupları

Dünya’da kripto kullanımı ve yatırımı bakımından önde gelen ülkemiz hakkında CoinGecko bir rapor yayımladı. Raporda kullanıcı eğilimleri, alışkanlıkları ve çeşitliliği ele alındı.

Tahmini nüfusun yüzde 16’sının dijital Nakit ünitesi biçimlerinden rastgele birine sahip olduğu Türkiye, dünya genelinde en yüksek kripto Nakit ünitesi benimseme oranlarından birine sahip. Bu yüksek benimseme oranı, yüksek enflasyon oranları ve Türkiye’nin düşen Türk lirası ile karakterize edilen oynak ekonomik durumu üzere faktörlere bağlanıyor. Bu faktörler vatandaşları alternatif yatırım ve ödeme sistemleri aramaya teşvik edebilir.

Yükselen bir pazar olarak Türkiye, gelecekte benzeri iktisatların nasıl evrimleşebileceği konusunda fikirler sunabilecek Kıymetli bir Örnek çalışma sunduğu raporda betimleniyor. Bu çalışma, Türkiye’nin eşsiz kullanım kalıplarını ve bu kalıpların Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya üzere öbür ülkelerde gözlemlenen kalıplarla nasıl karşılaştırıldığını açıklığa kavuşturuyor. Bu ülkelerde kripto Nakit üniteleri ekseriyetle yatırım yahut spekülatif bir varlık olarak kullanılırken, Türkiye’de kripto Nakit üniteleri ödeme formülü olarak kullanılabildiği belirtildi.

Kripto Nakit ünitesini bir yatırım yahut spekülatif bir varlık olarak değil, ödeme usulü olarak görürler. Bu Küme Türkiye‘ye mahsus olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin yüksek enflasyon oranları ve Türk lirasının volatilitesi üzere muhakkak ekonomik şartlar ve zorluklar kullanıcıları bu noktaya getirmiş olabilir. Bu küme, kripto Nakit ünitesini ödemeler için kullanmaya odaklanması öteki gelişmiş ülkelerdeki bulgulardan farklıdır. Türkiye’de kripto Nakit ünitesinin ödeme aracı olarak yüksek talebi, USDT yahut USDC üzere USD dayanaklı stabil kripto Nakit ünitelerinin kullanımıyla bağlı olabileceği raporda yazıldı.

Son olarak çalışma, ülkemizin yüksek kripto Nakit ünitesi sahiplik oranları ve farklı kullanıcı kümeleri, diğer pazarlarda kripto Nakit ünitesinin benimsenmesinin gelecekteki gelişimi hakkında değerli bilgiler sağlıyor. Bununla birlikte, Türkiye’nin kripto Nakit üniteleri için “lider pazar” haline gelip gelemeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. Bu husus özelinde de ileride atılacak regülasyon adımlarının ehemmiyetini gün geçtikçe artıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir