Coinbase Yeni Bir Dava İle Karşı Karşıya

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 02, 2023 Yorum Yok

Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan bir davada, Coinbase’in KYC kontrollerine ait biyometrik data toplama uygulamalarının kanunları ihlal ettiği argüman edildi. 

1 Mayıs 2023’te Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, Coinbase’in Illinois’in Biyometrik Bilgi Saklılığı Yasası’nı (BIPA) ihlal ettiğini argüman ediyor. Şikayete nazaran, Coinbase’in biyometrik dataları toplarken kullanıcıların müsaadesini alması gerekiyordu. 

Coinbase Tarafından Şimdi İzah Gelmedi

Coinbase, diğer merkezi borsalar üzere kullanıcıların geçerli bir kimlik kartını taramalarını ve bir selfie yüklemelerini talep ediyor. Daha sonra bu bilgileri, Çehre eşleşmesini onaylamak için ve kullanıcının yüzünün biyometrik şablonunu oluşturmak için kaydediyor. 

Coinbase’in KYC Ahenk prosedürünün hukuka alışılmamış olduğunu argüman eden şikayet, şirketin biyometrik bilgi tabanının hacklenmesi durumunda kullanıcıların kimlik hırsızlığına karşı hiçbir müdafaaya sahip olmayacağını söylüyor. Ayrıyeten, borsanın başarılı KYC denetimlerinin Çabucak akabinde kullanıcıların biyometrik bilgilerini kalıcı olarak imha etmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor. 

Bununla Bir arada Coinbase’in bilgileri toplama hedefi, ne kadar müddetle saklayacağı, ne kadar mühletle kullanacağı ve nasıl kalıcı olarak imha edeceği konusunda bilgi vermesi bekleniyor. 

Dosyalama, borsanın biyometrik bilgilerin kalıcı olarak imha edilmesi için bir saklama programı ve yönergeler belirleyen, kamuya Aleni yazılı bir siyaseti olmadığını savunuyor.

Michael Massel isimli davacı, kasıtlı BIPA ihlali başına 5.000 dolar yahut kasıtsız ihlal başına 1.000 dolar tazminat talep ediyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir