Changpeng Zhao (CZ) Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 13, 2023 Yorum Yok

Changpeng Zhao, tanınan kripto borsası Binance’in kurucusudur. CZ kısaltılmış ismiyle de bilinen Changpeng Zhao, tıpkı vakitte Çin kökenli Kanadalı bir Amel insanıdır. Bilhassa rakip borsa FTX’in çöküşünden sonra gündeme daha Çok gelen ve bilinirliği artan Zao, dünyanın en Güçlü insanları ortasında yer alıyor.

Changpeng Zao Hayatı

Changpeng Zhao, ekseriyetle “CZ” olarak bilinen, Çin kökenli Kanadalı bir Amel insanı. Changpeng Zhao, Binance CEO’su ve kurucusudur. Ayrıyeten Zhao, kripto Nakit kesiminde öncü bir teşebbüsçü olarak kabul edilir ve evvelki devirlerde OKCoin ve Blockchain.info üzere kripto Nakit şirketlerinde çalışmıştır.

Binance CEO’su CZ, 1977’de Çin’in Jiangsu kentinde doğdu. Gençken ailesiyle Birlikte Kanada’ya taşınmadan Evvel birinci eğitimini Çin’de aldı.

Kanada’da liseye devam etti ve daha sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi diploması aldı. Mezun olduktan sonra, başlangıçta bir yazılım geliştiricisi olarak teknoloji sanayisinde çalışmaya başladı ve sonunda liderlik rollerine ve girişimciliğe geçti.

Çin’deki 1980’ler, Zhao ve ailesi için çalkantılı bir periyottu. Bir blog gönderisinde Changpeng Zhao, Tiananmen Meydanı katliamının akabinde 12 yaşında Çin’den nasıl kaçtığını anlatmıştır:

“6 Ağustos 1989’da annem ve ben Çin’den ayrıldık ve binlerce mil uzaktaki Kanada’ya göç ettik. Kanada Büyükelçiliğinin önündeki kuyruğun 3 gün olduğunu hatırlıyorum, sıradaki pozisyonumuzu korumak için geceleri vardiya almak zorunda kaldık.”

“Müşterilerimizin Hepsi İflas Etti”

Changpeng Zhao hayatı ile ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri şu sözlerle lisana getirmiştir:

“Gençliğimin en uygun yıllarını Vancouver’da geçirdim ve akabinde üniversite için Montreal’deki McGill’e gittim. Ondan sonra birkaç Yıl Tokyo ve New York’ta (Bloomberg) çalıştım. 2005 yılında, Çin’de web teknolojisi sanayisi patlamaya başladı, ben de öteki beş göçmenle Bir arada bir BT şirketi kurmak için Şangay’a gittim; iki Amerikalı, iki İngiliz, bir Japon ve ben bir Kanadalı. Hiçbirimiz Çin vatandaşı olmadığımız için şirket “Tamamen Sahip Olunan Yabancı Kuruluş” (WOFE) olarak belirlendi.

2005 ile 2015 ortasında, sonunda kripto alanına girmeden Evvel birkaç farklı başlangıç ​​projesi kurmaya çalıştım. Tutkumu anlamadan Evvel başarılı bir start-up kurmak isteyen bir seri girişimciydim. Binance’ten iki Yıl evvel, öteki borsalara hizmet olarak takas platformları sağlayan Bijie Tech isimli bir şirket kurdum. 30 müşterimiz Mevcut ve işler güzeldi. Çoğunlukla sanat alışverişi ve pullar, beyzbol kartları vb. Ne yazık ki, Mart 2017’de Çin hükümeti bu Cin bütün borsaları kapattı.

Müşterilerimizin hepsi iflas etti. Daha sonra Binance fikri şekillenmeye başlayacaktı. Daha akıcı bir kripto değişiminin, kullanışlı özelliklerden ödün vermeden daha sıkıntısız bir kullanıcı tecrübesi sağlayabileceği Yalın bir fikirdi.”

CZ Evli Mi?

2022 yılının başlarında dünyanın en Varlıklı insanlarından biri haline gelirken dikkatleri üzerine çeken Changpeng Zhao şimdi evli değildir. Zhao, 6 Kasım’da FTX’e ilişkin FTT isimli tokenları “yaptıkları nihayet değerlendirmeler” sonucunda satma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Bu İzah ile FTT kripto Nakit borsalarında yüzde 40’a yakın değer kaybederek 15 dolara kadar geriledi. Zhao devam eden süreçte ise sürpriz bir formda “Kullanıcıları korumak ismine, FTX.com’u büsbütün satın almak ve likidite sıkıntısını gidermeye Yardımcı olmak emeliyle bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” açıklaması yaptı. Lakin kısa bir müddet sonra Binance, FTX’i almaktan vazgeçti. FTX kısa bir müddet sonra iflas müracaatında bulundu.

CZ Ne Demek, Neyin Kısaltması?

Özellikle Binance ve Bitcoin haberlerinde Zhao’dan bahsedilirken CZ tabirinin kullanıldığı görülmektedir. Hatta kripto ekosisteminde faal olarak süreç gerçekleştiren ve bu gündemi takip eden kullanıcılar Changpeng Zhao yerine CZ kısaltmasını kullanırlar. Ekosisteme aşina olmayanlar için ise CZ kullanımı garip karşılanabilir ve CZ ne demek, neyin kısaltması? üzere sorular merak edilmektedir.

CZ, Changpeng Zhao’nun ismi ve soyisminin baş harflerini temsil eder. Kullanıcılar ve kripto medyası için bu kullanım pratiklik sağlarken kelamlı bağlantıda de söylem kolaylığı sunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir