Cardano Nedir?

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Coşkulu kripto para dünyasına daldıysanız, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi madeni paralarla sadece yüzeyi çizdiğinizi bilirsiniz.

Cardano şu anda piyasa değerine göre en büyük 3. kripto para birimidir. Halen dolaşımda olan 32,06 milyar jeton ile 45 milyar jeton sabit arzı ile kripto para birimlerinin “3. Nesil”i olarak kabul edilmektedir.

Cardano, aynı zamanda Ethereum’un kurucu ortağı olan Charles Hoskinson tarafından 2017 yılında kurulan bir hisse kanıtı blok zinciri kripto para birimidir. Cardano blok zinciri, merkezi olmayan uygulama (dApp) dağıtımı için oluşturuldu.

Cardano ve ADA aynı şeyler değil. Cardano bir blok zinciri platformudur ve ADA bu platformdaki kripto para birimidir. ADA, Cardano blok zincirini besler ve onu harekete geçirir.

Üç adet şirket, Cardano’nun büyümesini ve gelişimini aktif olarak takip ediyor:

  • Cardano Vakfı
  • IOHK
  • Emurgo

Akıllı sözleşmeler, blok zinciri platformunun herhangi bir profesyonel veya üçüncü taraf gözetimine ihtiyaç duymadan bağımsız olarak çalışabilmesini sağlamak için Cardano tasarımına uyarlanmıştır.

Cardano Nasıl Çalışır?

Mevcut blok zinciri platformları şu anda tek bir katman üzerinde çalışıyor, bu da daha yüksek işlem ücretlerine ve daha düşük işlem hızına yol açarak ağda bir darboğaza neden oluyor.

Cardano blok zinciri mimarisini iki katman oluşturur:

  • Cardano Yerleşim Katmanı (CSL)

CSL, kullanıcılar arasında ADA transferlerinin ve işlem kaydının yapıldığı blok zincirinin temel katmanıdır.

  • Cardano Hesaplama Katmanı (CCL)

CCL, geliştiricilerin fonları taşımak için kaldıraç kullanabilecekleri akıllı sözleşmeler dağıtır. Ayrıca, ağın hedeflerine ulaşılmasını sağlayarak zincirin güvenliği ve çerçevesi olarak hizmet eder.

Cardano, Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklar

Temel bilgilere geri dönelim.

Bitcoin, dijital altın olarak da bilinen ilk nesil kripto para birimiydi. Merkezi olmayan bir dijital para birimi, bireylerin birbirleriyle doğrudan değer ticareti yapmalarını sağlayan bir yazılım parçası.

Ethereum, esasen yazılımın herhangi bir üçüncü taraf kuruluşun müdahalesi olmadan finansal işlemleri doğrulamasını ve depolamasını sağlayan dijital bir kamu kaydı olan blok zinciri teknolojisine dayandığı ikinci nesil kripto para birimleridir.

Cardano, ilk iki kripto para neslinde bariz olan sorunları çözme umuduyla geliştirildi:

  • ölçeklenebilirlik
  • birlikte çalışabilirlik
  • Sürdürülebilirlik

Ölçeklenebilirlik, saniyedeki işlem sayısıdır. Şu anda, Bitcoin ağı saniyede 7 işleme kadar işleyebilir ve Ethereum ağı saniyede yaklaşık 30 işlem gerçekleştirebilir, bu da işlem limitlerine hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Bu, ağda bir tıkanıklığa yol açar. Daha fazla insan çoğunluğa atladıkça, sorunsuz bir transfer süreci sabit tutulmalıdır.

Cardano ile, bir hisse kanıtı protokolü olan Ouroborous, teorik olarak Cardano’nun saniyede milyonlarca işlemi işleyebileceği bu ölçeklenebilirlik sıkıntısıyla mücadele etmek için uygulanmaktadır.

Ardından, birlikte çalışabilirlik sorunu geliyor. Şu anda, bir aracı olmadan Ethereum değerinin Bitcoin’e aktarılması mümkün değildir. Bu bir meydan okuma olduğunu kanıtlıyor çünkü her kripto para birimi, kendilerine ayrılan bir dizi kural ve dil ile çalışıyor.

Şimdi, Bitcoin ile Amanda, isterse Jeremy 3 Bitcoins’e transfer edebilir. Yapamayacağı şey, bu transfere belirli kısıtlamalar veya koşullar getirmektir. Yani, Amanda, ancak çiçeklerini alırsa Jeremy 3 Bitcoins’e transfer etmek isterse, bunu yapamaz. Ethereum, kullanıcıların bir transfer için koşullar belirlemesine olanak tanıyan akıllı sözleşmeler uygulamasıyla öne çıkıyor.

Cardano, bir aracı olmadan diğer blok zincirleriyle bağlantı kurarak ve etkileşimde bulunarak, değer transferlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşebileceği bir ekosistem yaratarak “blok zincirinin interneti” olmayı hedefliyor. Kripto para biriminin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, bir süredir çevrecilerin kaşlarını kaldırdı ve bizi sürdürülebilirlik konusuna çekti. Kripto para madenciliğinden kaynaklanan enerji kullanımı nedeniyle yüksek karbon emisyonları ve iklim değişikliği endişeleri gündeme getiriliyor.

Cardano, bu sorunu, fiziksel zamanı bölerek dönemlerin veya yuvaların oluşturulduğu hisse kanıtı konseptiyle çözüyor. Proof-of-stake esasen bir işletmenin, tutulan coin sayısına bağlı olarak işlem bloklarını doğrulayabileceği anlamına gelir. Bitcoin ve Ethereum tarafından uygulanan iş kanıtı konseptinin aksine, herkesin blok madenciliği yapmasına izin verilmez; sadece slot liderleri blokları kazabilir.

Cardano, zamanı dönemlere böler ve bunlar daha sonra yuvalara bölünür. Her yuva, oluşturulacak bir blok için belirlenir. Cardano ağı, slot liderlerini seçer ve yalnızca onlar madencilik yapabilir. Bir slot liderinin sorumluluğu, bloğa yerleştirilecek işlemleri not etmek ve doğrulamaktır. Bu, Epoch’lar saniyede daha fazla işlem oluşturmak için paralel olarak çalışabileceğinden, Cardano’nun enerji tasarrufu yapmasına olanak tanır.

Cardano’nun Özelliği Nedir?

Her ne kadar Cardano, Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırıldığında o kadar popüler değil, bu altcoinin özellikleri umut verici ve Cardano’yu benzersiz kılan bazı özellikler burada.

Verimli enerji

Yeni bir yatırımcı, Cardano’nun Bitcoin’den ne kadar farklı olduğunu merak ediyorsa, temel farklılıklardan biri enerji tüketimidir. Uygulanan hisse kanıtı konsensüsü, sürdürülebilirliğin anahtarıdır.

Bitcoin madenciliği için kullanılan iş kanıtı modeli, muazzam enerji tüketimine yol açarak iklim sorunlarıyla ilgili endişeleri artırıyor. Aslında, Çin’deki araştırmalar, Bitcoin madenciliğinde kullanılan enerjinin ülkenin üzerinde çalıştığı iklim değişikliklerini engelleyebileceğini gösteriyor.

Bir bakışta Cardano, 115.850 gigawatt’a kadar güç kullanan Bitcoin’e karşı 6 gigawatt enerji kullanıyor.

Ölçeklenebilirlik

Hem Bitcoin hem de Ethereum’un karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunu, Cardano blok zincirinin çok katmanlı yapısı nedeniyle çözüldü. Ek olarak Ouroborous, saniyede milyonlarca işlemin işlenmesine izin verir.

Sınırlı Tedarik

Bitcoin’e benzer şekilde, Cardano’nun 45 milyonluk sınırlı bir arzı var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir