Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bitcoin madenciliği, Bitcoinlerin yaratılmasından daha fazlasıdır; aynı zamanda madencilerin tüm Bitcoin işlemlerini doğrulayıp güvence altına aldığı ve Bitcoin’i kendilerinin kazandığı merkezi olmayan küresel sistemdir.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır? Yani bir madenci gerçekte nasıl Bitcoin madenciliği yapar? Bitcoin’in üzerine inşa edildiği blok zinciri teknolojisine geri döner. Madencilik kelimesi, ödülün değerli bir cevheri çıkarmakta ya da bir Bitcoin yaratmakta yattığını ima etse de, aslında madenciler kripto madenciliğini yapmak için dijital işlem bloklarını doğrulamak için süper şarjlı bilgisayar sistemlerine güveniyorlar.

Bir madenci, bir işlem bloğunu doğrulamak için belirli sayıda hesaplamayı (1 MB) tamamladıktan sonra, bloğu ilk doğrulayan onlarsa, yeni Bitcoin’lerle ödüllendirilebilir. Bu rekabetçi süreç, sistemin güvenliğini sağlamaya ve dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olur. Ve merkezi bir otorite olmasa bile, esasen her bir Bitcoin’in geçerliliğini destekleyen ağ çapında bir fikir birliği sağlar.

Bitcoin Madenciliği Havuzları Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği havuzu, Bitcoin işlemlerini doğrulamak (yeni bir blok oluşturmak) için güçlerini birleştirmeye karar vermiş bir grup kullanıcıdır. Madencilik havuzlarına katılan kullanıcılar, kendi CPU’larını, GPU’larını veya ASIC’lerini bir ağa katkıda bulunur ve ödüller ödendiğinde hepsi bir pay alır.

Madencilik havuzuna katılmak çok zor değil. Bir kullanıcının sahip olmak isteyebileceği ilk şey bir Bitcoin cüzdanıdır. Bitcoin cüzdanı, Bitcoin’lerinizi, özel anahtarlarınızı (kodlarınızı) ve adreslerinizi sakladığınız dijital veya fiziksel bir yerdir.

Bir Bitcoin cüzdanı söz konusu olduğunda, yazılım çözümlerinden sitelere, güvenli USB belleklerde donanım şeklinde gelen cüzdanlara kadar birçok seçenek vardır. Cüzdan iyi bir ilk adımdır çünkü burada ödül payları (yeni Bitcoinler) gönderilir ve saklanır.

Bir madencilik havuzuna katılmanın bir sonraki iyi adımı, bazı Bitcoin madencilik yazılımlarını almak olabilir. Yalnız başlamayı düşünüyor olsanız bile, bu yazılım başlamanın anahtarı olabilir.

Yalnız başlıyorsanız, bu yazılım, sahip olduğunuz donanımın (CPU, GPU veya ASIC) yalnızca işlem gücüyle işlemleri doğrulamaya çalışacaktır. Bununla birlikte, birçok kişi hesaplamaların çok karmaşık hale geldiği konusunda hemfikirdir, yalnız bir madencinin kendi başına yeni bir blok oluşturması daha az olasıdır. Bir havuza katılıyorsanız, madencilik yazılımı havuzunuza bağlanmanıza yardımcı olacaktır.

Madenciler cüzdanlarını ve yazılım durumlarını sıraladıktan sonra, bir sonraki iyi adım, beğendikleri bir madencilik havuzu bulmak ve ona katılmak olabilir. Bu havuzlardan bazıları aslında F2Pool, AntPool, BTCC ve BW dahil şirketlerdir. Bunlar en büyük havuzlardan bazıları olmakla birlikte, ABD ve Avrupa merkezli havuzlar da var.

Havuzlar, daha az bilgi işlem beygir gücüne sahip madenciler için çekici görünse de, katılmadan önce dikkate alınması gereken bazı şeyler olabilir. Havuzlar, kullanıcılardan ücret alabilir. Ve madencilere katkılarının düzeyine göre payları ödenebilir, bu da süslü ASIC’lere sahip madencilerin eve daha fazla ödül alması anlamına gelebilir.

Bulut madenciliği bir örnektir kendi madencilik donanımınızın sahibi olmak istemiyorsanız ve başka birininkiyle madencilik yapmayı tercih ediyorsanız bir seçenek. Bununla birlikte, bulut madenciliği, Bitcoin topluluğunun bazı üyelerini madeni paralara bu yaklaşımdan daha az etkilenmesine neden olan kendi maliyetleri ve riskleriyle birlikte gelebilir.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulutta veri depolamak veya uygulamaları çalıştırmak gibi, bulut madenciliği de kripto madenciliği donanımını kullanması için başkasına ödeme yapma sürecidir. Bu, bir madenciyi grafik kartı veya ASIC sistemlerinin ön maliyetinden kurtarabilir. Başlamak için, bir madenci muhtemelen bir bulut madenciliği şirketinde bir hesap açar, ne kadar harcamak istediğine ve ne kadar madencilik yapmak istediğine karar verir.

Bulut madenciliği, Bitcoin madenciliğine başlamanın daha kolay bir yolu gibi görünse de, bulut madenciliği şirketlerinin yükselişte olmayabilecek raporlarının olduğunu belirtmekte fayda var. Başlamak isteyen madenciler, bulut madenciliğinin kendileri için doğru olup olmadığına ve hangi şirketle gideceklerine karar vermeden önce biraz araştırma yapmayı düşünebilir.

Kripto Madenciliğinin Riskleri

Yasallık sorularına ek olarak, kripto madenciliği, çevresel etkileri olabilecek aşırı enerji kullanımından düzenleyici ve güvenlik risklerine kadar başka riskler içerebilir.

Çevresel riskler:

Bitcoin madenciliği çok fazla bilgisayar gücü gerektirdiğinden ve çok fazla elektrik kullandığından Bitcoin’in hash oranı bu yıl rekor seviyelere ulaştı  kripto madenciliğinin çevresel etkisi ciddi bir inceleme altına alındı. Ve geçen bahar, tanınmış bir otomobil üreticisi, potansiyel çevresel zararı nedeniyle kripto para birimini kabul etmeyi reddettiğinde, konu manşetlere taşındı.

Araştırmacılar, Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %80’inin öncelikle dört ülkede Çin, Rusya, Kazakistan, Irak gerçekleştiğini tahmin ediyor.  Enerjinin ucuz olduğu ve kömür gibi fosil yakıtların ülkenin elektriğinin çoğunu ürettiği yerler. Dolayısıyla, bu ağlardan kaynaklanan daha yüksek karbon emisyonu riski vardır.

Bazı yeni altcoinler (Bitcoin’e alternatifler) daha çevre dostu olduğunu iddia ediyor, ancak Bitcoin gibi kripto para birimini nasıl madencilik yapacağınızı düşündüğünüzde, bu dikkate alınması gereken bir risk.

Güvenlik riskleri:

Büyük ölçüde düzenlemeye tabi olmayan, merkezi olmayan, küresel bir sistemin parçası olmak, bazı güvenlik riskleriyle birlikte gelir. Bazı durumlarda, Bitcoin yazılımı kullanmak kişisel cihazlarınızı daha savunmasız hale getirebilir. Madencilik havuzunun bir parçasıysanız, bu bazı riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Düzenleyici riskler:

Yukarıda tartışıldığı gibi, Bitcoin’in yasallığı sorunu giderek daha karmaşık hale geliyor ve dünya genelinde haftadan haftaya, bölgeden bölgeye dalgalanan bir kripto para birimi düzenlemeleri dalgasına bağlı. Bunlar, Bitcoin’in nasıl tanımlandığını (örneğin bir emtia veya para birimi olarak); nasıl kullanılabileceği (örneğin bazı satın almalar veya ödemeler için ancak diğerleri için değil); nasıl vergilendirilir.

Yatırım riski:

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri, dalgalanmaya devam eden bir başka faktördür. On yıl önce, birçok yatırımcı bahislerini genel olarak kriptonun yukarı yönlü yörüngesine koydu, ancak bu yıl değerlemedeki son dalgalanmaların gösterdiği gibi, bu yatırımcıların güvenebileceği bir şey değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir