parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!

Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!

admin admin -
5 0

22 Mayıs 2010’da iki adet pizza için tam tamına 10 bin Bitcoin (BTC) ödenmişti, yeni Bitcoin fiyatına bakıldığında ise bu değer 268.500.000 dolara denk geliyor.

Kripto sanayisinde her Yıl 22 Mayıs’ta kutlanan Bitcoin Pizza Günü geldi çattı. Tarihteki birinci BTC alışverişinin gerçekleştiği 22 Mayıs 2010’un üzerinden tam tamına 13 Yıl geçti. Ancak günümüzdeki BTC meblağıyla bu değer karşılaştığında hakikaten çarpıcı bir Hadise olarak konuşulmaya devam ediliyor. Laszlo Hanyecz isimli bir kişinin 22 Mayıs 2010 tarihinde 2 pizza için 10 bin BTC ödemesi ve geçen Vakit içinde Bitcoin fiyatının katlanarak artması, öyküyü taze kılmaya devam ediyor.

Hikayenin Başlangıcı

Bitcoin Pizza Günü’nün ortaya çıkış kıssası, Hanyecz’in 18 Mayıs 2010 tarihinde o vaktin tanınan Bitcoin formu Bitcointalk’ta “Pizza for Bitcoins?” başlığında bir mevzu açmasıyla başladı. Laszlo, açtığı mevzu başlığında şunları söylemişti;

“Birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istiyorum. 2 Tane Aka uzunluk olabilir. İsterseniz pizzaları kendiniz yapıp konutuma getirebilirsiniz ya da Müşteri olarak beni gösterip sipariş verebilirsiniz.”Kendim uğraşmak yahut yapmak istemiyorum. Tıpkı otelde kahvaltı tabağı isteyip, onların yapıp ve getirmesi ve sizin de yiyip Mesut olmanız gibi… Pizzada olmasını sevdiğim şeyler; soğan, biber, sosis, mantar, domates vb. Şayet ilgilenirseniz lütfen benimle bağlantıya geçin ve muahede için konuşalım.”

Hikayenin başlangıcı bu formda olmuştu. Olayın en dikkat çeken noktası ise, Hanyecz’in bir öteki tabiri oldu. “İnsanlara, Bitcoin ile ödeme yaparak pizza aldım demenin enteresan olacağını düşünüyorum.” karşılığını vermesi yalnızca “Bitcoin ile pizza aldım” diyebilmesi ismine bu türlü bir ticaret gerçekleştirmek istediğinin belirtisi oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir