BAE, Dijital Dirhem Stratejisini Uygulamaya Başladı 

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 23, 2023 Yorum Yok

BAE Merkez Bankası, ülkenin altyapısını finansın geleceğine hazırlamak hedefiyle Dijital Dirhem’i başlattığını duyurdu.

Düzenleyici Kuruluş Perşembe günü yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital Nakit ünitesinin (CBDC) uygulanması için Abu Dabi’nin G42 Cloud ve dijital finans hizmetleri sağlayıcısı R3 ile bir mutabakat imzaladığını söyledi. Dijital Dirhem, yurtiçi ve Hudut ötesi ödemelerin sıkıntılı noktalarını ele almayı, finansal iştiraki artırmayı ve nakitsiz bir topluma gerçek ilerlemenin önünü açmak için BAE’nin ödeme altyapısını daha da güçlendirmeyi planlıyor. 

BAE, En Çok İlerleme Kaydeden Ülkeler Arasında

BAE Merkez Bankası Lideri Khaled Balama, merkez bankası tarafından Şubat ayında başlatılan Finansal Altyapı Dönüşüm Programı‘nın dokuz teşebbüsünden biri olan CBDC atağının “BAE’yi önde gelen bir global finans merkezi olarak daha da konumlandıracağını ve sağlamlaştıracağını” belirtti. 

Balama konuşmasının devamında ise şu tabirlere yer verdi: “CBDC stratejimizin başlatılması, ülkedeki Nakit ve ödemelerin evriminde Kıymetli bir adıma işaret ediyor. CBDC dijitalleşme seyahatimizi hızlandıracak ve finansal iştiraki teşvik edecektir.” 

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kripto Nakit ünitelerinin perakende ve kurumsal yatırımcılar ortasında bir varlık sınıfı olarak artan popülaritesinin ortasında dijital Nakit ünitelerinin gelişimini araştırıyor.

ABD merkezli fikir kuruluşu Atlantic Council, 1 Mart itibariyle CBDC geliştirmenin ileri basamaklarında olan 65 ülke olduğunu ve 20’den Çok merkez bankasının pilot programlarını başlattığını belirtti. 

BAE’nin ise 2023’te CBDC alanında en Çok ilerleme kaydeden 18 ülke ortasında yer aldığı söylendi. Bu ülkeler ortasında Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Laos, Karadağ, Filipinler, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, İngiltere ve ABD bulunuyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir