ABD, Kuzey Koreli Yetkiliyi Kripto Aklamakla Suçluyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 25, 2023 Yorum Yok

Amerika Birleşik Devletleri, Pyongyang ismine çalınan kripto Nakit ünitelerinin aklanmasına karıştığı argümanıyla Kuzey Koreli bir banka yetkilisini suçladı. 

ABD eşitlik Bakanlığı 24 Nisan’da yaptığı açıklamada, şimal Kore Hariç Ticaret Bankası’nın temsilcisi olan Sim Hyon Sop’un, çalıntı fonları kullanmak için kripto yatırımcılarıyla komplo kurduğundan şüphelenildiğini söyledi. Bakanlık, 39 yaşındaki Sim’in ABD’deki blok zincir firmalarında yasadışı istihdam yoluyla gelir elde etmek için şimal Koreli BT çalışanlarıyla işbirliği yaptığını belirtti. 

Suçlulara Yaptırım Uygulanacak

Konu ile ilgili yorum yapan Başsavcı Yardımcısı Kenneth A Polite Jr: “Bugün açıklanan suçlamalar, şimal Koreli operatörlerin ödemeleri ve karları kolaylaştırmak için sanal varlıkların teknolojik özelliklerini kullanarak ve hırsızlık için sanal varlık şirketlerini amaç alarak yaptırımlardan kaçınmaya yönelik teşebbüslerine Cevap veriyor” tabirlerini kullandı. 

Polite Jr. konuşmasının devamında ise şu tabirlere yer verdi: “Blok zincirindeki parayı takip ederek ve davranışlarına Fer tutarak şimal Koreli aktörleri ve onlara yardım edenleri engellemek ve caydırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” 

Mahkeme evraklarında kara Nakit aklama operasyonunda kabahat ortağı olarak ismi geçen Çin vatandaşı Wu Huihui de lisanssız Nakit aktarma işi yapmakla suçlandı. Çin ve şimal Kore çoklukla hatalı zanlıları ABD’ye iade etmedikleri için her iki kişinin de yakın gelecekte mahkemeye çıkarılması beklenmiyor. 

ABD Hazine Bakanlığı ayrıyeten Sim, Wu ve Hong Kong pasaportu sahibi Cheng Hung Man’a yasadışı finansman ve Üzücü niyetli siber faaliyetler yoluyla Pyongyang’a dayanak sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacağını duyurdu. 

Terörizm ve Mali istihbarattan Mesul Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson da bahis ile ilgili yorumda bulundu. Nelson yaptığı yorumda: “Kuzey Kore’nin memleketler arası mali sisteme erişmek için yasadışı kolaylaştırma ağlarını kullanması ve rejimin yasadışı kitle imha silahları ve balistik roket programları için sanal Nakit ünitesi kullanarak gelir elde etmesi memleketler arası güvenliği direkt tehdit etmektedir” tabirlerini kullandı. 

Yaptırım gözlemcileri, Pyongyang’ın nükleer ve roket programlarını finanse etmek için Fazla sayıda siber hırsızlık gerçekleştirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay BM Emniyet Konseyi’ne sunulan yıllık rapora nazaran şimal Kore 2022 yılında 630 milyon ila 1 milyar dolar değerinde sanal varlık çaldı. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir