Yuga Labs Davası Çıkmazda

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Şub 19, 2023 Yorum Yok

Yuga Labs, Bored Ape Yatch Club (BAYC) logosunu tescillemekle suçlanıyor.

NFT’ler en başta tanıtılırken fikri mülkiyet haklarını çözmeleri konusunda göz önündeydiler. İlerleyen periyotta NFT’lerin fikri mülkiyet açısından çakışmalar yaşadığı görülmeye başlandı ve tahlil için mahkemeler devreye girdi.

Yuga Labs, BAYC’ı Yasadışı Lisanslamakla Suçlanıyor

Yuga Labs, en Ünlü NFT serilerinden olan Bored Ape Yatch Club‘ın (BAYC) logosu olan kafatası çizimini yasadışı bir biçimde lisanslamakla suçlanıyor.

Yuga Labs’ın önde gelen NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) ikonik kurt kafatası logosunun , Müsait lisanslar olmadan Yasa dışı bir biçimde ticari markalandığı sav edildi. Logonun birinci olarak çocuklar ve yeni başlayanlar için çizim eğitimlerinde uzmanlaşmış bir şirket tarafından yayınlandığı ortaya çıktı.

Daha evvelce yayınlanmış kolay çizim rehberi ise şu halde:

BAYC’ın ikonik logosunun kolay çizim rehberi

Kolay çizim rehberinin ortaya çıkmasının akabinde Twitter’dan şirkete yansılar geldi. Crypto Twitter üyesi ve NFT sanatkarı Jdotcolombo, 5 Nisan 2021’de Easy Drawing Guides‘ın bir kurt kafatası için “adım adım kolay bir çizim öğreticisi” tanıtımını yaptığı bir gönderiyle karşılaştı.

Kolay Çizim Kılavuzları, Yuga Labs’ın kurt kafatası çizimini kullanma lisansına sahip olmadığını doğrulamak için karışıklığa Karşılık verdi. İşleri bir adım öteye götüren Yuga Labs, lisanssız logoyu kendi markası olarak tescilledi. Misilleme olarak Easy Drawing Guides şunları söyledi :

“Çizimin fikri mülkiyet hakları, bizim Özgün çizimimiz olduğu koşullar ve şartlarımız tarafından korunduğu için Easy Drawing Guides’a aittir.”

Bir yandan, BAYC destekçileri logonun kullanılmasıyla hiçbir fikri mülkiyetin ihlal edilmediğine inanıyor, lakin birden fazla Easy Drawing Guides’ın Önemli bir tazminat alma hakkına sahip olduğu konusunda hemfikir. BAYC taklitçi NFT koleksiyonunun kurucularından biri olan RR/BAYC, Yuga Labs’tan 10 ticari marka müracaatına karşı itirazda bulundu.

Davanın gidişatı önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir