Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Metamask Rehberi

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Daha önce Ethereum ve diğer ERC-20 jetonlarını satın almayı veya takas etmeyi düşündüyseniz, muhtemelen MetaMask kelimesini duymuşsunuzdur. MetaMask’in ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını zaten biliyorsanız, bu makaleyi okuyup bilgilerinizi daha da pekiştirebilirsiniz. Bu rehber MetaMask’ın ne olduğunu merak edenler için detaylı bir şekilde hazırlanmıştır.

MetaMask nedir?

MetaMask’i bir cümleyle özetlemek gerekirse, bu şu olurdu: MetaMask, hem cüzdan hem de Ethereum ağı ile etkileşim kurmanız için bir yol görevi gören bir tarayıcı uzantısıdır. Bu nedenle, Ethereum ağında birçok ICO projesi başlatıldığından ve yalnızca ICO sırasında ETH’yi kabul ettiğinden, ICO’lara bakıldığında MetaMask çok fazla ortaya çıkıyor.

Bunu biraz daha parçalayalım. MetaMask’in ilk bileşeni bir cüzdandır, yani kripto para birimlerinizi saklamak için MetaMask’ı kullanabilirsiniz. Ancak MetaMask özellikle Ethereum için olduğu için üzerinde sadece ETH ve ERC-20 tokenlerini saklayabileceksiniz. MetaMask internete bağlı olduğu için ‘sıcak cüzdan’ olarak tanımlandığını bilmelisiniz.

MetaMask’in ikinci bileşeni, Ethereum ağı ile etkileşime girme yeteneğidir. Bunun anlamı, MetaMask’in ağda barındırılan dApp’ler olarak bilinen tüm merkezi olmayan uygulamaları kullanmanıza izin vermesidir. Bir dApp, arka uç kodunun merkezi sunucularda olduğu normal bir uygulamanın aksine, arka uç kodu merkezi olmayan bir ağda, yani Ethereum üzerinde çalıştığı için bu şekilde adlandırılır.

Popüler dApp’lerin bazı örnekleri, CryptoKitties oyunu, Etheroll gibi kumarhaneler, OpenSea gibi pazar yerleri ve IDEX ve ForkDelta gibi merkezi olmayan borsalardır. MetaMask gibi bir ‘köprü’ kullanılmadan, tarayıcınız tam bir Ethereum düğümü çalıştırmadığınız sürece (ve bilgisayarınızda 400 GB’ın üzerinde tüm Ethereum blok zincirine sahip olmanız gerekmedikçe) Ethereum blok zincirine erişemez. MetaMask bunu, web3.js (çekirdek Ethereum ekibi tarafından yazılmış) olarak bilinen bir javascript kitaplığını tarayıcınızın sayfasına enjekte ederek yapar.

MetaMask ayrıca açık kaynak kodludur.

MetaMask’i Yükleme ve Ayarlama

MetaMask şu anda Chrome, FireFox, Opera’da kullanılabilir. Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, Chrome tarayıcısını kullanacağım. Yukarıdaki tarayıcıların tümü için MetaMask uzantılarına bağlantılar, MetaMask’ın ana sayfasında kolayca bulunur.

Uzantıyı yükledikten sonra, ekranınızın sağ üst köşesinde MetaMask simgesinin (bir tilki) göründüğünü göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda, aşağıdakileri göreceksiniz:

Bunu ve aşağıdaki hüküm ve koşulları Kabul Et’e tıkladıktan sonra, MetaMask hesabınızı oluşturabileceğiniz bir oturum açma arayüzüne yönlendirileceksiniz. Bir kullanıcı adına ihtiyacınız olmadığını, sadece bir şifreye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. MetaMask, parolayı ‘DEN’ olarak ifade eder ve şifrelenir ve tarayıcınızın kendisinde saklanır (MetaMask’ın sunucularının aksine).

Şifrelenmiş parolanın neden DEN olarak anıldığını merak ediyorsanız, geliştiricilerden biri bunu MetaMask GitHub tartışma başlığında açıklıyor. Şahsen, bunu yapmalarının nedeninin MetaMask simgesinin bir tilki olduğunu düşündüm, şifrenin bir den olacağını düşündüm (tilkinin ininde olduğu gibi), ama öyle görünmüyor.

Bir şifre oluşturduktan sonra, size benzersiz 12 kelimelik tohum cümleniz verilecektir. Bu kelimeler MetaMask hesaplarınızı geri yüklemek için kullanılır, bu yüzden onları güvende tutun.

Ayrıca birden fazla MetaMask hesabı oluşturabilirsiniz. Her hesabın farklı bir adresi olacaktır; ancak hepsinin aynı parola ve kurtarma başlangıç ​​sözcükleri kullanılarak yönetildiğini unutmayın.

Ethereum Ana Ağı ve Çeşitli Test Ağları: Fark Nedir?

Bu noktada, sol üstteki ‘Ana Ağ’ı fark etmiş olabilirsiniz. MetaMask, Ethereum ana ağı ve (şu anda) diğer üç test ağı arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Tüm bunlar arasındaki fark nedir, soruyorsunuz? Ana Ethereum ağı, belirteçleri göndermek/almak ve dApp’lerle etkileşim kurmak için kullanmanız gereken varsayılan seçenektir. Diğer üçü genel test ağlarıdır; Ethereum ağını ve Ethereum Sanal Makinesini simüle eden ağlar.

Test ağları, çoğunlukla geliştiriciler tarafından, gaz ödemek zorunda kalmadan akıllı sözleşmeleri test etmek için kullanılır. Metin ağları, farklı fikir birliği mekanizmalarını birlikte test etmek için de kullanılabilir. Örneğin, Rinkeby test ağı bir Otorite Kanıtı konsensüs mekanizması kullanır.

Bununla birlikte, çoğu normal kullanıcının Ethereum test ağlarını kullanmakla ilgilenmesine gerek yoktur.

MetaMask Parolanızı Nasıl Sıfırlarsınız?

Böylece tohum cümlenizi özenle not aldınız ve güvenli ve dijital olmayan bir şekilde sakladınız. Ancak bu konuya o kadar odaklandınız ki giriş şifrenizi unuttunuz. Böyle bir durumda, şifrenizi sıfırlamak için 12 kelimelik kurtarma tohum cümlenizi kullanmanız gerekecektir. Bu basit bir işlemdir, ancak MetaMask cüzdanlarınız geri yüklenirken manuel olarak içe aktarılan cüzdanların geri yüklenmeyeceğini unutmayın.

MetaMask’i Kullanmak İçin Herhangi Bir Ücret Var mı?

Ödemeniz gereken tek ücret, Ethereum ağındaki herhangi bir işlem için ödemeniz gereken gaz ücretidir. Yani teknik olarak MetaMask kullanmak için herhangi bir ücret yok, sadece Ethereum ağı var. Gas, Ethereum ağındaki herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için gereken ücrettir ve bir ETH’nin milyarda biri olan Gwei cinsindendir.

MetaMask Ne Tür Destekler Sunuyor?

Kullanımı tamamen ücretsiz olmasına rağmen, MetaMask burada bulunabilecek özel bir destek merkezine sahiptir.

MetaMask ne kadar güvenli?

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, güvenlik her şeyden önemlidir. Hepimiz sayısız hack ve hırsızlık hakkında okuduk. Ve kripto para birimlerinin hala böyle düzensiz bir alan olduğu göz önüne alındığında, kurbanlar için çok az başvuru var ya da hiç yok. Kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsanız, her zaman aklınızın en üstünde güvenlik olmalıdır.

Bununla birlikte, şu ana kadar MetaMask’in saldırıya uğradığı bilinen bir örnek yok. Ancak bu, örneğin kimlik avı gibi klasik sosyal mühendislik yöntemleriyle MetaMask hesabınızın ele geçirilemeyeceği anlamına gelmez.

MetaMask hesabınızı korumak için atabileceğiniz basit adımlar şunlardır:

  • Kullanmadığınızda MetaMask hesabınızdan çıkış yapın (MetaMask hesabınızda oturum açtığınızda ‘kilidi açık’ olarak kabul edilir). MetaMask hesabınızda oturumunuzun açık kalması, bir saldırganın cüzdan adresinizi, bakiyelerinizi, jetonlarınızı ve işlem geçmişinizi görüntülemesine izin verebilir; kimlik avı saldırıları oluşturmak için kullanılabilecek bilgiler. Ethwalletsecurity bunun nasıl yapılabileceğini gösterir.
  • Bir kimlik avı saldırısı olabileceğinden, oturum açtığınızda şüpheli açılır pencerelere ve bildirimlere dikkat edin. Saldırgan, gelen işlemler için imzalamanızı isteyen veya son işleminizin başarısız olduğunu size bildiren (ve ardından işleminizi adresine yönlendiren) kötü niyetli açılır pencereler oluşturabilir. Sahte bildirimler veya sahte MetaMask arayüz klonları, MetaMask’inizin kilidini açmanızı sağlamak için de kullanılabilir.
  • MetaMask cüzdanınızda çok miktarda kripto para tutmayın. Herhangi bir sıcak cüzdanda olduğu gibi, yalnızca aktif ticaret, yatırım veya satın alma için MetaMask kullanmalısınız. Kripto para birimlerinizin büyük bir kısmı Trezor Model T veya Ledger gibi soğuk cüzdanlarda saklanmalıdır.

 

MetaMask Kullanışlı ve Kullanımı Kolaydır, Ancak Her Zaman Önlemler Alınmalıdır

MetaMask, muhtemelen şu anda Ethereum ağındaki dApp’lerle etkileşim kurmanın en uygun ve popüler yoludur. Sezgisel ve kullanımı kolaydır ve kripto konusunda yeni teknik olmayan kişiler bile onu kullanmakta sorun yaşamamalıdır. Ancak, riskleri olmadan gelmez ve kullanırken her zaman önlem almalısınız (kripto para birimlerinde her şey söz konusu olduğunda yapmanız gerektiği gibi). Kripto para birimlerinizi ekstra güvende tutmak için piyasadaki en iyi donanım cüzdanlarından birine sahip olmanız gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir