parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Kimdir?

Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Kimdir?

admin admin -
17 0

Geoffrey Hinton, Yapay zeka alanındaki gelişmelerin “korkunç” olduğunu ve bu alanda yaptığı çalışmalardan pişmanlık duyduğunu söyleyerek, Google’dan istifa ettiğini duyurdu. Yapay zekanın babası olarak isimlendirilen Hinton, çarpıcı açıklamalarıyla gündeme gelirken, Geoffrey Hinton kimdir? sorusunun karşılığı ise arama motorlarında sıklıkla araştırılıyor.

Yapay Zekanın Babası: Çalışmalarımdan Pişmanım!

New York Times’a açıklamalarda bulunan Geoffrey Hinton, “Bu alandaki gelişmelerden kaynaklanan potansiyel tehlikelerden dolayı Yapay zeka konusundaki çalışmalarımdan pişmanım” diyerek, Google’daki vazifesinden istifa etti.

Hinton, Yapay zeka sohbet robotlarının şu Lahza insanoğlundan daha tehlikeli olmadığını Lakin birtakım potansiyel tehlikelerinin epeyce korkutucu olduğunu belirterek, yakın vakitte insanoğlundan daha zeki olabilecekleri kanaatini taşıdığını Anlatım etti.

Geoffrey Hinton Kimdir?

6 Aralık 1947 yılında dünyaya gelen Geoffrey Everest Hinton, en Fazla Yapay hudut ağları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, İngiliz-Kanadalı bir bilişsel psikolog ve bilgisayar bilimcisidir. 2013’ten 2023’e kadar Google (Google Brain) ve Toronto Üniversitesi’nde çalışarak vaktini paylaştırdı ve Mayıs 2023’te Yapay zeka (AI) teknolojisinin riskleriyle ilgili kaygılarını münasebet göstererek Google’dan ayrıldığını kamuoyuna duyurdu. Ayrıldıktan sonra, Yapay zekasını geliştirirken “çok sorumlu” davrandığı için Google’ı övdü lakin Microsoft, Bing arama motoruna bir sohbet robotu eklemeye başladığında değişti ve şirket, arama işine yönelik risk konusunda endişelenmeye başladı. 2017’de Toronto’daki Vector Institute’un kurucu ortağı oldu ve baş bilimsel danışmanı oldu.

Hinton, David Rumelhart ve Ronald J. Williams ile birlikte, 1986’da yayınlanan ve Fazla katmanlı hudut ağlarının eğitimi için Geri yayılım algoritmasını tanınan hale getiren Fazla alıntı yapılan bir makalenin ortak yazarıydı, fakat yaklaşımı birinci öneren onlar değildi. Hinton, derin öğrenme topluluğunda lider bir figür olarak görülüyor. Öğrencileri Alex Krizhevsky ve Ilya Sutskever ile işbirliği içinde tasarlanan AlexNet’in dramatik imaj tanıma kilometre taşıImageNet challenge 2012, bilgisayarla görme alanında bir dönüm noktasıydı.

Hinton, derin öğrenme konusundaki çalışmaları nedeniyle Yoshua Bengio ve Yann LeCun ile Birlikte 2018 Turing Ödülü’nü aldı. İkili kimi “Yapay Zekanın Babaları” ve “Derin Öğrenmenin Babaları” olarak anılırlar, ve Birlikte halka Aleni konuşmalar yapmaya devam etmişlerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir