Solana’da Neler Oluyor? Düşüş Devam Edecek mi?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 09, 2022 Yorum Yok

Solana Daily, en nihayet haftalık raporu paylaştı. Rapor, Solana’nın Google Cloud ile entegrasyonu ve Solana Mobile’in piyasaya sürülmesi de iç olmak üzere geçen hafta ağdaki bütün Değerli gelişmelerden bahsetti. Bu gelişmeler Solana ağına değer katsa da bu gelişmelerden elde edilen bütün kazanımlar neredeyse kaybedildi. Coinmarketcap bilgilerine nazaran Solana nihayet 24 saatte %34’ün üzerinde değer kaybederek en âlâ 10 kripto Nakit listesindeki yerini kaybetti. 

Google Cloud ve Solana

Arama motoru devi Google’ın bulut bilişim hizmeti Google Cloud, kısa bir müddet Evvel Solana blok zincirinde bir doğrulayıcıyı kullanıma sunduğunu duyurdu. Google, geçtiğimiz hafta, node hizmetini Ethereum blok zinciri için dayanak sunarak başlatmıştı. Bu gelişmenin akabinde Solana fiyatı %15’e yakın değer kazanmıştı Ama bu kazanımları kaybetti.

Solana neden değer Kaybediyor?

Uzmanlara nazaran Solana’nın değer kaybetmesinin gerisinde birçok neden bulunuyor. Bu nedenlerden biri olarak Aptos’a yönelik ilginin Solana’yı gözden uzaklaştırdığı savını gösterebiliriz. Analistlere nazaran, yaşanan bu düşüş Aptos etrafındaki ilgiden kaynaklanabilir. Ancak bunlar Solana fiyatına geniş vadede tesir edecek durumlar. Solana’nın nihayet yaşadığı düşüşün gerisinde maalesef FTX krizi bulunuyor. Malum FTX krizi sonrası bütün kripto paralarda Aka düşüşler yaşandı. Bu krizden en Fazla etkilenen varlıklardan biri de Solana oldu. 20 doların altına sarkan Solana fiyatı yatırımcılarını ziyana uğrattı. 

FTX ve Sam Bankman Fried’ın ağır biçimde yatırımı olduğu belirtilen Solana’daki düşüşler ve ağdaki yavaşlama dikkat çekiyor. Ağdaki yavaşlamaların fiyat ayarlamaları yapan oracle’lardaki Daimi değişimlerden dolayı olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CNBC’nin kripto Nakit uzmanı Ran Neuner: “Piyasa artık CZ’nin token’ların yüzde 10’una sahip olduğunun farkında vardı ve o SOL yerine BNB’i tercih edecektir. Solana ve ekosistemi artık Sam Bankman ile FTX’in yaptığı yatırımları kaybetti.” Tabirlerini kullandı.

SOL Balinası Tasfiye Olabilir

Fiyat düşüşünün en Fazla etkiledikleri ise tabi ki Yine kaldıraçlı süreç durumları bulunan yatırımcılar oldu. Bu şahıslar ortasında yüklü ölçüde SOL tutan balinalar da bulunuyor. Çin kripto Nakit medyasından gazeteci Colin Wu’nun paylaştığı bilgilere nazaran: “Solana balinasının elinde, teminat olarak gösterdiği 2 milyon 450 bin SOL bulunuyor ve bu şahıs şu anda 44 milyon 850 bin dolar USDC borçlu pozisyonda. Solana ağındaki yavaşlık ise şu anda bu balinanın likide olmasını engelliyor. Balina her Lahza varlıklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.”

SOL’un günlük grafiğine bakıldığında önümüzdeki birkaç gün içinde daha Çok fiyat düşüşü olabileceğe benziyor. Uzmanlara nazaran, Üstel Hareketli Ortalama şeridi, 20 günlük üstel hareketli ortalamanın 55 günlük ortalama altında ve ortalarındaki boşluk artıyor. Bu da Solana için düşüş sinyali manasına geliyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir