Sanal Nakit Nedir, Sanal Nakit Üniteleri Nelerdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 01, 2022 Yorum Yok

Sanal para, kâğıt ya da madeni paralar üzere bir pahası ve satın alma gücü olan fakat sırf sanal ortamda kullanılabilen ve fizikî olarak “ele alınamayan” bir Nakit çeşididir. Elektronik para, sanal para, dijital döviz yahut elektronik döviz olarak da isimlendirilir.

Dijital paraların özellikleri ve yapısı kullanıcılarına yüksek süreç suratı ve süreç kolaylığı sağlamaktadır. Elektronik ortamlarda online olarak ödeme yapılabilen paralar yalnızca bu ortamlarda bulunan şahıslar tarafından kullanılabilmektedir. Dijital Nakit kullanarak fatura ödemek, Nakit transferi gerçekleştirmek ya da alışveriş yapmak mümkündür. Kâğıt yerine bilgisayar evrakları kullanan dijital paraların şifrelenmiş yapıları klâsik paralara oranla daha inançlıdır. Klâsik paralara oranla kopyalanması ve çalınması Fazla daha güç olan dijital paranın örneklerinden bir tanesi de banka hesaplarında duran paralardır.

Sanal Nakit ünitesi kullanıcıdan kullanıcıya aktarılabilir. Cüzdan yahut bulut üzere Türlü aygıtlarda saklanabilir. Sanal Nakit üniteleri rastgele bir banka yahut halk otoritesi tarafından düzenlenmez. Bu nedenle, rastgele bir klasik Nakit üniteleriyle ilgisi yoktur. Geliştiriciler sanal parayı düzenler ve Denetim eder. Geliştirilen her sanal ünitesinin kendine mahsus bir algoritması vardır. Kullanılan blokzincir teknolojisi bu sanal Nakit ünitelerini oluşturur.

Dünya genelinde sanal paralar ile internetten oyun ve müzik üzere gereksinimler da alınabiliyor. Dünya genelinde birtakım ülkelerde ise restoranlar, bar ve otellerde sanal paralar ile ödeme yapılıyor.

Sanal Nakit Üniteleri Nelerdir?

Son periyotlarda sanal paralara olan İlgi artmıştır ve yatırım da bu alanlara kaymıştır.

Sanal Nakit üniteleri, BTC, USDT, SOL, XRP, DOGE, AVAX, ETH, ADA, USDC, LTC, XLM, DAI, HBAR, FTT, XTZ, XMR, MATIC, EOS olarak bilinmektedir.

Üç anne sanal Nakit ünitesi tipi vardır:

Dönüştürülebilir Nakit ünitesi, kapalı Nakit ünitesi, eşler ortası Nakit ünitesi. Kripto Nakit borsaları ve Bitcoin ATM’leri (yalnızca birkaç ülkede kullanılabilir), dönüştürülebilir Nakit ünitesi için değişim aracıdır.

Kapalı Nakit ünitesi sadece sanal topluluklarda bulunur ve gerçek iktisatla rastgele bir ilişkisi yoktur.

Eşler ortası Nakit ünitesi, merkezi bir bankacılık otoritesi tarafından oluşturulmayan Nakit ünitelerinin değişimini Anlatım eder. Bilhassa yaygın bir uygulaması Bitcoin üzere kripto paralar sayesinde gerçekleşmektedir. Sanal Nakit üniteleri taraflar ortasında elektronik olarak aktarılır. Eşler ortası alışverişler, bireylerin bir finansal kuruma gitmeye gerek kalmadan Nakit ünitelerini hesaplarından oburlarının hesabına taşımasına müsaade verir. P2P ağları dijital transferlere dayanır ve bu da internet irtibatının kullanılabilirliğine bağlıdır.

Sanal Paranın Avantajları

Sanal paranın avantajları şu formdadır:

  • Sanal Nakit ünitelerinde olmamış unsur ve baskı üzere sarfiyatlar olmadığı için rastgele bir maliyet yoktur.
  • Sanal Nakit ile yapılan alışverişlerde ödeme süreci, üçüncü bir tarafın onayı beklenmediği için daha süratli ve pratiktir.
  • Üçüncü bir tarafa kurul, hizmet bedeli vb. ödenmediği için sanal Nakit ödemelerinde bir masraf ortaya çıkmaz.
  • Sanal paralar ile yapılan bütün süreçler sanal ortamda kayıt altına alındığı için şeffaf bir sistemdir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir