OneCoin Dolandırıcılığı Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 21, 2023 Yorum Yok

OneCoin dolandırıcılığı, kripto piyasasının en bilindik saadet zinciri olaylarından biridir. 2014 yılında ortaya çıkan olayda, kendisini “Kripto Kraliçe” olarak tanıtan Rus asıllı Dr. Ruja Ignatova, Bitcoin’e rakip bir kripto Nakit ünitesini piyasaya sürerek kullanıcıların milyarca euro parasını alarak sırra kadem basmıştır.

OneCoin Dolandırıcılığı Öyküsü Nedir?

OneCoin olarak da bilinen bir Cin saadet zinciri dolandırıcılık öyküsü, kripto Nakit piyasasının en bilindik ve en Aka olaylarından biridir. Kıssasına gelince ise olaylar adım adım şu formda gelişmiştir;

2014 yılında Ruja Ignatova ve Sebastian Greenwood, Bulgaristan’ın Sofya kentinde OneCoin’i kurdu. İkili, OneCoin’in Bitcoin’den ve yeni bir ihtilal niteliğindeki kripto Nakit ünitesinden daha Aka ve daha düzgün olacağı tarafında vaatler verdi. “Daha iyi” olmak için de şu özellikler ön plana çıkarılarak reklam kampanyası yürütüldü:

  • Güvenli işlem
  • Kullanım kolaylığı
  • Ucuz ve Vakit kazandıran sistem

Gerçekte ise insanları bu halde cezbederek çekmek, paravan olarak kripto paraları kullanarak dolandırma sürecini gerçekleştirmek. Velhasıl saadet zinciri mantığıyla ilerlemek…

Gel gör ki 2015’te OneCoin’in bir saadet zinciri olduğu tezleri su yüzüne çıktı. Tekrar de, zincirin takipçileri bir müddet daha büyümeye devam etti. Bu “güven” durumu, doktora sahibi ve kendini nihayet derece zeki bir teşebbüsçü olarak pazarlayan CEO Ruja Ignatova’nın 2016 yazında Wembley Stadyumu’nda 90 bin kişinin önünde görünmesiyle doruğa ulaştı.

OneCoin, 2016’da piyasa pahasına nazaran en Aka ikinci kripto Nakit ünitesi olarak tepede olmasına karşın, birkaç merkez bankası ona yatırım yapmamaları konusunda kullanıcıları uyardı. İhtarlar, kurucuları Cömert bir Ömür üslubu yaşamaktan alıkoymadı. Ruja Ignatova’nın Londra’da emlak ve hoş sanatlar satın aldığı ve cümbüş yıldızlarının doğum günü için Özel partilerde performans sergilediği bildirildi.

OneCoin Kraliçesi Kayıplara Karıştı

2017’de Alman mali makamları harekete geçerek, bir durdurma ve “vazgeçme” buyruğu yayınladı. Olayların üzerine, 2017 sonbaharında Ruja Ignatova ortadan kayboldu. Lizbon’daki OneCoin destekçileri toplantısına katılamadı ve ondan sonra tekrar ortaya çıkmadı. Ignatova’nın nihayet görüldüğü yer, 2017 yılının Ekim ayında Yunanistan’a yaptığı bir uçuş oldu.

2018’de Bulgaristan’ın Sofya kentindeki OneCoin genel merkezi basıldı. Tıpkı yıl, OneCoin’i piyasaya sürmeden Evvel tecrübeli bir dolandırıcılık sanatkarı olan kurucu ortak Sebastian Greenwood, Tayland’da tutuklandı.

2019 yılında, Ruja Ignatova’nın erkek kardeşi ve kız kardeşinin ortadan kaybolmasının akabinde yeni CEO olan Konstantin Ignatov, Los Angeles’ta tutuklandı. Şu anda ise hala Amerika Birleşik Devletleri’nde suçlamalarla karşı karşıya…

Ruja Ignatova, 2022 yazında en Fazla arananlar listesine eklendi. Fakat ne erkek kardeşi ne de kurucu ortağı onun nerede olduğunu bilmiyor üzere görünüyor.

OneCoin ve kurucularına karşı Türlü davalar hala birkaç ülkede devam etmektedir. Alman yetkililer OneCoin aleyhine dava açtı ve hem Sebastian Greenwood hem de Konstantin Ignatov, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki davalarda cezalarını bekliyor. Düzmece kripto Nakit ünitesi, kara Nakit aklama ve hatta terörün finansmanı olma suçlamalarıyla ilişkilendirildi, lakin bu tarihe kadar davanın bütün kapsamı ortaya çıkarılmadı. Uzmanlar, mali zararın 4 ila 15 milyar dolar ortasında olduğunu kestirim ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir