Kripto Ticaretinde Yayılma Nedir?

Kripto Ticaretinde Yayılma Nedir?

Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası Ağu 29, 2022 Yorum Yok

Kripto ticaretinde yayılma nedir? Öncelikle ne olduğunu tanımlayalım. Geleneksel pazarlardaki alış-satış farkı, piyasa yapıcılar tarafından oluşturulur. Buna karşılık, kriptodaki spread, alıcılardan ve satıcılardan gelen limit emirleri tarafından yaratılır. En yüksek ve en düşük fiyat arasındaki farktır ve satış fiyatının teklif fiyatından yüksek olduğu miktardır. Bu nedenle, spread’i anlamak için teklif ve talep arasındaki farkın ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Teklif Sorma Yayılması

Teklif sorma yayılımını belirlemek için kripto ticaret platformunuzdaki derinlik seçeneğini kullanın. Derinlik size sipariş defterinin grafiksel bir sunumunu gösterir. Yeşil alan teklifleri, kırmızı alan ise satış fiyatını gösterir. Alış-satış farkı, yeşil ve kırmızı alanlar arasındaki boşluktur ve likiditenin birincil göstergesidir. Genel olarak, daha dar bir spread’e sahip varlıkların daha iyi likiditesi vardır, bu nedenle küçük bir spread’e sahip olanları seçmek, beklenmeyen fiyat riskini en aza indirecektir.

Teklif sorma spreadi, kripto para birimi ticaretinde en önemli faktörlerden biridir. Likidite, spread’i etkileyebilecek birincil faktördür ve daha az likidite olduğunda, spread önemli ölçüde genişleyebilir. Düşük likidite, piyasanın iyi sermayelendirilmediğinin ve spread’in büyük ölçüde değişebileceğinin bir işaretidir. Bu nedenle, kripto para birimi tüccarları, fiyat uygulamasının sabit kalmasını bekliyor.

Piyasa Likiditesi

Herhangi bir kripto tüccarı için önemli bir sorun, teklif ile talep edilen fiyatlar arasındaki farktır. Bu, alıcının bir kripto varlığı için ödeyebileceği en düşük fiyat ile satıcının aynı varlık için isteyebileceği en yüksek fiyat arasındaki farktır. Spread, kripto para borsaları tarafından otomatik olarak hesaplanır, ancak manuel olarak hesaplanması kolaydır. Belirli bir kripto varlığının fiyatı, başka bir borsadaki teklif fiyatından önemli ölçüde farklıysa, bu büyük bir yayılmaya yol açacaktır.

Kripto para piyasaları son derece değişkendir ve tüccarların riski nasıl azaltacaklarını bilmeleri gerekir. Alım satım marjları, pozisyonunuzu korumanın ve kayıpları en aza indirmenin bir yoludur. Bir tüccar olarak, karınızı artırabileceği veya azaltabileceği için piyasa koşullarını dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Bununla birlikte, yüksek oynaklığın faydaları vardır. Farklı kripto para birimleri arasında daha yüksek bir korelasyon, bir sapmadan sonra fiyatın yakınsamasını belirlemeyi kolaylaştırır. Bu yüksek korelasyon, çoklu kar fırsatları yaratır ve bu nedenle spreadler önemlidir.

Kayma ve Limitsel Endeks

Kripto ticaretindeki kayma miktarı borsadan borsaya değişir. İşlemlerinizdeki kaymayı azaltmak istiyorsanız limit emirleri vermelisiniz. Limit emirler vererek, alış veya satış emri için maksimum fiyatı belirleyebilir ve fiyatın bu sınırların üzerine veya altına düşmemesini sağlayabilirsiniz. Limit emirleri garantili infaz değildir, bu yüzden onları yerleştirirken dikkatli olmalısınız. Bazı borsalar, kayma belirli bir yüzdeye ulaştığında kullanıcılarını uyarır. Örneğin Coinbase, yüzde 2’den sonra uyarıları göstermeye başlayan bir ekran görüntüsüne sahip.

Bir komisyoncu seçerken, kayma toleranslarının %0,1 ile %5 arasında değiştiğini daima unutmayın. Brokerinizin toleransı düşükse, siparişiniz yürütülmeyebilir ve hatta ön çalışmayla sonuçlanabilir. Bu, özellikle yeni başlayan biriyseniz, sinir bozucu olabilir. Başarılı olmak için, ticaret yaptığınız kripto para biriminin ve kullandığınız ticaret platformunun oynaklığını anlamanız gerekir. Bu şekilde bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Vergi Etkileri

Kripto para birimi devlet kontrolü dışında çalışmak üzere yaratılmış olsa da, IRS son zamanlarda kripto para birimi sahiplerine uyarı mektupları göndermeye başladı. Cüzdanınızda bir jeton veya jeton aniden göründüğünde meydana gelen çatallar ve airdroplar, çifte vergilendirme durumu yaratabilir. Hava damlaları iki vergi noktası yaratır: bir maliyet tabanı ve sattığınızda bir sermaye kazancı. Neyse ki, kripto vergilerini en aza indirmenin birçok yolu var.

Kriptonun değeri genellikle soyut olduğundan, birçok insan kripto para biriminin vergisel sonuçlarından endişe duyuyor. Kripto para biriminin değeri dalgalanırken, çoğu işlem şeffaf olmasına rağmen, kârlar sermaye kazancı olarak kabul edilir. Bu nedenle kripto para ticareti yaparken maliyet esasınızı anlamak önemlidir. Sanal paralarınızın değerini belirledikten sonra vergilerinizi nasıl ödeyeceğinizi de belirleyebilirsiniz. Kripto para biriminde kar elde ediyorsanız, o sanal paranın maliyet esasını bilmelisiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir