Kripto Piyasasında İp Cambazlarının Düşüşü

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 10, 2023 Yorum Yok

Kripto sanayisinin çalkantılı ve sancılı periyodunda, düşen Aka oyuncular ortasına kripto kredi platformu BlockFi de katıldı.

Kripto Nakit piyasasında yaşanan ayı sürecinin gerisinde, bölümün Kıymetli oyuncularının ip cambazlıkları dikkat çekti. Birçok Aka kripto şirketi, dalda yaşanan negatif olayların temelini attı. Kripto benimsenmesinin artış gösterdiği ve yatırımcıların akın ettiği dalda, direksiyonu tutan şirketlerin yanlış hareketleri damga vurdu. Bölümde şimdi bir denetleme ve düzenlemenin olmamasının da tesirli olduğu gözlemlendi. Bilhassa, dünyanın en Aka kripto Nakit borsalarından birisi olan FTX bomba tesiri yarattı. Borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) ve bir Küme yöneticiler, milyarlarca dolarlık varlıklar ile keyfi bir formda devinim etti. alıcı fonlarını süreçlerde teminat olarak gösteren küme, Aka bir çöküşe imza attı. Kripto paraların geleceğe Temel attığı bu devirlerde, yaşanan olaylar geçmişi hatırlattı. Geçmiş periyotlarda Bitcoin, kara Nakit aklama ve yasa dışı süreçler için kullanıldığı gerekçesiyle kötülenmişti. Daldaki Kötü oyuncuların Güç ve Nakit hırsı, kripto paraların ilerlemesine Mani olmaya devam ediyor.

Güç Hırsı, İflasları ve Çöküşleri Doğurdu

Tüm Güç ve hırs savaşlarının ortasında, Bitcoin (BTC) tarafında süren istikbal umutları dikkat çekiyor. Beşerler, kesimdeki Kötü aktörlere Karşın kripto paraların geleceğine inanmaya devam ediyor.

Bir Devre sansasyonel bir biçimde büyüyen Luna, 80 milyar dolarlık piyasa kıymetiyle çöküş yaşadı. Proje, günler içinde sıfırlanarak reaksiyonları üzerine çekti. Ekosisteminin stablecoin’i olan UST için teminat oluşturan Luna, aldığı BTC’ler ile dikkat çekmişti. Luna’nın ardındaki şirket olan Terra’nın kurucusu Do Kwon, Daimi olarak BTC alımı yaptı. Do Kwon, Satoshi’den sonra en Çok BTC tutan şahıs olmak istediğini söyledi. Yapılan süreçler ve verilen kelamlar yerini hüsrana bıraktı. UST’nin depeg olmasıyla çöküşe başlayan Luna, kurtulmak için elindeki bütün BTC’leri satmak zorunda kaldı. Grup, BTC’leri satarken hiçbir yatırımcıyı da umursamadı. Luna çöküşünde, takım yalnızca 48 saat içinde 3 milyar dolarlık BTC sattı.

Ardından kripto sanayisinde kuvvetli bir ayı devri başladı. Bu ayı periyodunda, dalın en Değerli destekçilerinden Tesla da köşeye çekildi. DOGE ve BTC desteğiyle bilinen Elon Musk, elindeki BTC’lerin bir kısmını satarak düşüşü körükledi. Yatırımcıların Luna krizini yaşadığı periyotta Tesla, yaklaşık 1 milyar dolarlık BTC satışı gerçekleştirdi.

Bu devirde kesimin Aka oyuncuları, yaptıkları Aka satışlarla ve köşeye çekilmelerle reaksiyon topladı. Ufak yatırımcı, düşen piyasada Biricik başına kaldı. BlockFi de bu devirde 900 milyon dolarlık bir kripto satışı gerçekleştirdi.

Yatırımcılar Kötü gidişat karşısında soluk bile alamadı. Daha sonra, 1.5 milyar dolarlık piyasa kıymetine sahip olan Voyager ve Celsius da iflas etti. Bu iki proje, binlerce yatırımcının mağdur olmasına neden oldu.

Kripto Nakit yatırımcıları, Mt Gox olayından sonra birinci defa bu türlü bir ortamla karşılaştılar. Birçok Aka oyuncu, domino tesiriyle çökmeye başladı. Kesimin soluk almaya başladığı periyotta nihayet atılım de FTX tarafından geldi.

Tüm bu projelerin iflas ve çöküş öyküsünün temelinde Güç hırsı yatıyor. Kripto paralara artan İlgi nedeniyle, dal 2 trilyon dolarlık bir piyasa pahasına ulaşmayı başardı. Kesimde, günlük faal olarak 50 milyar doların üzerinde bir Nakit döndü. Yeni oturan bir dalın avantajını kullanarak İlgi çeken Aka oyuncular, avuçlarının içinde tuttukları milyonlarca doların tesirine girdi. Kimileri en Aka olmak isterken, kimileri ise en Varlıklı olmak istedi. Luna’nın kurucusu Satoshi‘yi geçmek isterken, milyonlarca yatırımcısının varlığını sıfırladı.

Son Düşen İp Cambazı: BlockFi

ABD merkezli kripto Nakit platformu BlockFi, geçtiğimiz gün iflasını vererek düşen cambazlar ortasına katıldı. BlockFi’nin çöküşünde, üç kritik atak tesirli oldu. Şirketin, GBTC atılımı, 3AC için kredi vermesi ve FTX çöküşü öne çıkan sorunlar ortasında yer aldı.

Kripto Nakit yatırma ve borç Eda hizmetleri sunan BlockFi, GBTC’ye yatırım yapma kararı aldı. Şirket, geçtiğimiz Yıl GBTC‘de 19.85 milyon paya ulaştı. Bu payların yaklaşık pahası 500 milyon dolar oldu. En Aka ikinci GBTC sahibi olan platform, bunu yatırımcılarına yansıtmaya başladı. Yaklaşık yüzde 5 üzere bir nema oranıyla yatırımcılardan Aka BTC mevduatları aldılar. Şirket, Değişik bir formda yatırımcılardan aldığı bu BTC mevduatlarını GBTC‘ye yatırdı.

Güç hırsına kapılan BlockFi, GBTC’de en Aka hissedar olmak için çaba etti. Bir taraftan BTC mevduatlarını toplayan şirket, öteki taraftan bu mevduatları GBTC’ye yatırdı. Şirket, bütün bu süreçleri gerçekleştirirken yatırımcılarına karşı sorumluluklarını unuttu.

Daha sonra Kanada‘da 3 adet BTC ETF‘sipiyasaya çıktı. Bu eserlerin süratli yayılması ve bütün ilgiyi toplaması, GBTC tarafında talebin azalmasına neden oldu. GBTC primi süratle ortadan kalkarken, 2021 yılının Mart ayında negatif bir prim ortaya çıktı. BlockFi, GBTC yatırımlarında epey soruna girdi. Akabinde şirketin yatırımcıları da harekete geçti. Yatırımcılar, BlockFi’deki BTC mevduatlarını çekmek istediler. Süreçlerde sıkışıklık yaşayan şirket, güç durumda kaldığı GBTC‘yi terk etmek zorunda kaldı.

Boğa koşusu olarak bilinen 2021 yılında, BlocFi‘nin 221 milyon dolarlık ziyanı dikkat çekti. Şirket, yanlış atılımları nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarını ziyan ederek kapattı.

BlockFi GBTC Hisseleri

Zorlu süreçler geçiren BlockFi, 3AC’in çökmesiyle vuruş aldı. 3AC’e kredi sağlayan şirket, Geri ödeme alamayacağı için varlıklarını tasfiye etmek zorunda kaldı. İflasın eşiğine gelen BlockFi, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın (SBF) yardım elini tuttu. SBF, BlockFi’ye 250 milyon dolarlık döner kredi sağladı.

Tüm Güç hırsının gitmesiyle, toparlanma sürecine giren BlockFi’ye bir vuruş de FTX’den geldi. FTX ve Alameda’da 600 milyon dolardan Çok kredisi olan şirket, iflasın birinci adımını atmış oldu.

Daha sonraki süreçte ip cambazı, yatırımcılarını oyalamaya ve Nakit çekme süreçlerini durdurmaya karar verdi. BlockFi’nin resmi sitesinde, takım üyelerine ilişkin fotoğraflar ve bilgiler ani kaldırıldı. Grup, yaklaşık 18 milyon dolarlık bir varlığı kendi cüzdanlarına çekti.

İp cambazı, sonraki süreçte iflasını bildirerek Bölüm 11‘e sığınma kararı aldı. Bu süreçte BlockFi, yatırımcılarına ödeme yapamayacağını bildirdi.

Kripto Sanayisi ve Aka Balıklar

Geleceğin en Değerli dallarından birisi olarak kabul edilen kripto sanayisi, Aka oyuncların tesiri altından çıkamadı. Her devirde bir Kötü aktörün sahneye çıkması, piyasanın kuvvetli düşüş yaşamasına neden oldu.

Ülkelerin blockchain teşebbüslerine iç olması ve kripto Nakit ünitelerinin benimsenmesi, global manada Olumlu sinyaller veriyor. Uzmanlara nazaran kripto sanayisi, güçlü geçen süreçlerin akabinde ilerleyişine devam edecek. Lakin düzenleme ve denetleme gelmezse, Üzücü aktörler dalın önüne taş koymaya devam edecek.

Tüm bu süreçlerin yaşandığı güçlü kripto ayı piyasasında, kripto topluluğu ziyanlar ile yüzleşmek zorunda kaldı. Bilhassa BlockFi konusunda, Reddit topluluğunun konuştukları dikkat çekti.

Bir Reddit kullanıcısı, BlockFi’nin çöküşü Fazla öncesinden bildiğini sav etti. Kullanıcıya nazaran, BlockFi varlıklarını diğerlerine vererek çöküşte olduğunu gizlemeye çalıştı. Şirket, Aleni bilançoyu kapatmak için kaldıraç eklemeye başladı. Ayrıyeten Reddit kullanıcısı, FTX ve BlockFi ilişkisine de dikkat çekti. Kullanıcı, SBF‘nin BlockFi borcunu kapatarak, platformdaki kullanıcı varlıklarını bünyesine aldığını belirtti. SBF bu varlıkları, FTX teminatı olarak kullandı.

Twitter ve Reddit üzerinden dönen tartışmalarda, kripto yatırımcıları yaşanan süreçler nedeniyle tedirginliğini lisana getirdi. Her gün daha Çok kişiyi bünyesine katan kripto topluluğu, düzenleme ve denetleme konusunda ortak paydada buluştu.

Reddit tarafında dönen tartışmalar ortasında, kesimde yer Meydan Aka oyuncuların itimat vermediği öne çıktı. Yatırımcılar ve kullanıcılar, kesimde her şeyin gerçekleşebileceğine inanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir