Kripto Para Birimlerini Kullanarak Enflasyon Sırasında Sermaye Nasıl Korunur?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

12 aylık bir süre içinde, kripto popülasyonu bir sonraki ‘100X jeton’ üzerine spekülasyon yapmaktan ‘kripto kışı nedir?’ ve ‘Kripto kışı ne kadar sürer?’ aramalarına geçti. Bunlar şu sıralar piyasada hakim olan duygular. Ve her şey piyasaya bırakılan parayla ilgili değil.

Ayı piyasaları korku salıyor. Yatırımcıların moralini bozuyorlar. Doları unutun, yüzlerce misilsiz token (NFT) ve DeFi projesinin yok olduğunu görüyoruz. Bunun yanında, eski güzel – ‘Kripto bir aldatmaca, sana söylemiştim’ çoktan yüzeye çıkmaya başladı. Ancak kripto piyasası yalnız değil. Büyük sayılarda düşüş gösteren TradFi (geleneksel finans) piyasalarıyla ilişkilidir.

Bunun nedeni artan enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltme ihtiyacıdır. Küresel salgın nedeniyle, önceki birkaç yıl küresel ekonomiler için zorlu geçti. Ekonomiyi canlandırmak ve tam bir kapanmayı önlemek için merkez bankaları, para arzını artırıp faiz oranlarını düşürerek kolay para politikaları için baskı yaptı.

Küresel Ekonomide Mevcut Enflasyonu Anlamlandırmak

Son zamanlarda, ABD tüketici enflasyonu Mayıs 2022’de kırk yılın zirvesine dokunarak, Aralık 1981’den bu yana en yüksek seviye olan %8,6’ya ulaştı. Bu bile kulağa acımasız geliyorsa, enflasyonun %70’in üzerine çıktığı Türkiye’deki durum ne olacak?

Latin Amerika ülkelerinin aşırı enflasyonun neden olduğu ekonomik sıkıntılar, COVID pandemisi ve Ukrayna-Rusya krizinin onları yere indirmesiyle pek de hoş görünmüyor. Özellikle Arjantin’in 2022’de şaşırtıcı bir şekilde %72,6’lık bir enflasyondan etkileneceği tahmin ediliyor.

Benzer bir notta, Nijerya neredeyse %16,8’lik bir enflasyon oranından muzdarip. Resmi para birimi olan Naira sadece satın alma gücünde büyük bir darbe almakla kalmadı, aynı zamanda merkez bankalarının enflasyonun zirveye çıkmasından bir ay sonra bile faiz oranlarını yükselttiği çağların şokunu yaşadılar. Ve anlaşılır bir şekilde, yabancı yatırımcılar Nijerya’dan büyük fonlar çekiyor. Tüm bu sayılar ve metrikler, yer gerçekliğinin yalnızca bir yansımasıdır.

İngiltere, yüksek gıda ve enerji fiyatları nedeniyle yaşam maliyeti arttıkça, %9,1’lik yeni bir 40 yıllık yüksek enflasyon oranı bildirdi. 40 yılı aşkın bir süredir enflasyonda yıllık en yüksek artış oranını bildiren Kanada da benzer bir kaderle karşı karşıya.

Enflasyonun temel gerçekliğinin bu tahminlerden daha kötü olduğuna dair meşru argümanlar var, bu da sadece ekonomik umutsuzluğun derinliklerini ve dünya çapındaki vatandaşların karşı karşıya olduğu yaşam maliyeti krizlerini derinleştiriyor. Enflasyonun ana sebebine dönebiliriz – hükümetler tarafından dolaşıma ihtiyacın ötesinde ve ötesinde para pompalanması.

Bu durum enflasyona nasıl yol açar?

Basitçe söylemek gerekirse, tüketicilerin elinde daha fazla para, daha fazla harcanabilir gelire eşittir.

Basit denklem, ancak buradaki yakalama, mal ve hizmetlerin arzının aynı kalmasıdır, bu da aynı miktarda malın peşinden koşan daha fazla paraya eşittir. Bu durum, işletmelerin yeterli talep olduğunu bildikleri için mal fiyatlarını çok yönlü artırmaları için özel olarak hazırlanmıştır.

Fiyatlardaki bu artış, paranın değerinde bir düşüşe neden olur, çünkü aynı miktarda para şimdi daha az ürün satın alabilir.

Bununla birlikte, benzeri görülmemiş bir küresel krizle karşı karşıyayız – tedarik zinciri, Çin gibi ülkelerdeki COVID kilitlenmesiyle ve Rusya-Ukrayna krizinin önemli bir petrol ve gıda zımba ihracatçısını etkileyen Rusya-Ukrayna kriziyle kesintiye uğradı.

Sıradaki ne?

Likiditeyi korurken paranın değerini korumasına yardımcı olan finansal araçlara ve yatırım araçlarına ihtiyaç vardır.

Bu özel ihtiyaç için, sürdürülebilir yatırımda yeni bir çağın habercisi olabilecek bir sabit para varlık sınıfını araştırıyoruz.

Hiperenflasyondan Korunma; Stabilcoin Yolu

Özünde, sabit paralar, fiyatları belirli bir itibari para biriminin fiyatına sabitlenmiş bir tür kripto para birimidir. Fiyat tutarlılığını teminatlandırma yoluyla, yani bir tür rezervle desteklenerek korurlar. Rezervler fiat para birimleri, diğer kripto para birimleri ve hatta emtia olabilir.

150 milyar doları aşan piyasa değeri ile stabilcoinler, doğru yönde atılmış ideal bir adımdır. Onların arzı, paranın doğuştan gelen devalüasyonuna karşı koruma sağlayan herhangi bir hükümetin kontrolü dışındadır. Bunun yanı sıra, çoğu finansal işlemi maliyetin bir kısmı karşılığında, eşler arası bir şekilde ve herhangi bir düzenleyici gözetim olmaksızın yürütmek için kullanılabilir.

Şimdi, stabilcoinleri kullanarak hiperenflasyonu nasıl yenebiliriz?

Nijerya gibi enflasyonun en kötü vurduğu ülkelerde, para birimi devalüe olur ve tasarruflarını orada tutarlarsa nüfusun satın alma gücünü azaltır. Bunun yerine, yerel para birimi Nairas’ı USDT veya USDC’ye veya fiat sabitlenmiş diğer sabit paralara dönüştürebilirler. t nedeniyle paraları değer kaybetmezdi. Nijerya enflasyonu ve daha fazlası, değer olarak büyüme potansiyeline sahip olacaktı. Ek olarak, bu dolar destekli stablecoin’ler daha fazla kazanmak için stake edilebilir veya DeFi protokollerinde kullanılabilir. Arjantin gibi hiperenflasyon ve para birimi devalüasyonundan muzdarip bazı ülkeler pesolarını Bitcoin’e dönüştürmeyi tercih ederken, sabit paralar bir numaralı kripto para birimine daha az değişken bir seçenek sunuyor.

Stablecoins

UST depeg ve Terra ekosisteminin çöküşünü çevreleyen son krize rağmen, stablecoin’ler küresel finansı gerçekten demokratikleştirme potansiyelini yansıtıyor. En değerli 10 kripto para biriminden 3’ü sabit paralardır – Tether, USDC ve Binance USD. Bu, herkese yerel para birimi oynaklığını ve hiperenflasyonu yenmek için eşit bir şans sağlar.

Küresel bankasız nüfus büyüyor ve istikrarlı paralar, merkezi olmayan küresel ekonomiye katılmaları için bir geçiş kapısı görevi görüyor. Bu ortaya çıktığında, finansal içerme nihayet bir gerçek olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir