Kripto Cüzdanımı Değiştirmem Gerekir mi? (Sponsorlu)

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 08, 2023 Yorum Yok

Kripto sahipleri, varlıklarını borsa nezaretinde, nezaret dışında yahut kâr sağlayan bir nezaret altında barındırabiliyorlar. Pekala bunlardan hangisi mantıklı?

Kripto sanayisinin gelişmesi, nizamlı olarak daha Çok kripto iştirakçisinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Lakin kripto iştirakçileri, edindikleri kripto varlıkları hangi kripto cüzdanında barındıracağıyla ilgili niyetli durumda.

Kripto cüzdanlarının çalışma mantığı, borsa cüzdanlarının yapısı ve alternatif yapılarıyla dikkat çeken öbür cüzdan modelleri nelerdir?

Kripto Cüzdanları ve Öne Çıkan Detaylar

Kripto sanayisine giriş yapmak isteyen beşerler, varlıklarını nerede ve nasıl tutması gerektiği konusunda merak içerisinde olabiliyor. Kripto cüzdanlarında öne çıkan ayrıntılar, varlıkları barındırmak için Ehemmiyet taşıyor. öbür taraftan bakıldığında, kripto varlıklarını elinde bulunduran kullanıcılar, varlıklarını kıymetlendirme modellerini de dikkatle inceliyor.

1- Kâr Sağlayan Cüzdanlar

Kripto kullanıcılarının bir öteki yönelimi kâr sağlayan cüzdan modelleri oluyor. Burada kullanıcılar, ellerinde bulunan kripto varlıkları saklarken kâr getirilerini de masaya alabiliyor. Bu cüzdan modelinde, edilgen nema fırsatları öne çıkan ayrıntılardan birisi olabilmektedir. VestUp üzere platformlar, varlıklarını barındıran kullanıcılarına sunduğu getiriler ile bu model için Örnek gösterilebilir.

Merkezi borsalarda hudutlu olan bu özellik, kâr sağlayan cüzdanların artı taraflı özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu cüzdan modeli ayrıyeten, dolandırıcılığa karşı sunduğu Emniyet tedbirleri ile kullanıcılarının daha verimli hizmet almasını sağlıyor.

2- Custodial (Gözetim Altındaki Cüzdanlar)

Kullanıcıların değerlendirebileceği üç farklı kripto cüzdan modeli öne çıkıyor. Bunlardan birisi, varlıkların nezaret altında tutulması olarak listenin en dikkat çeken kısmı oluyor. Zira bu cüzdan modelleri, ekseriyetle borsa altyapısını kullanıyor. Custodial (üçüncü tarafın nezaretinde ve velayetinde olması) yapıda bulunan borsa cüzdanları, kullanıcıların varlıklarını emanet olarak tutuyor.

Burada tutulan varlıklar, kullanıcılara rastgele bir stake süreci yapılmadığı takdirde kâr sunmuyor. FTX üzere borsa iflaslarında, bu cüzdanların ve içerisinde varlığı bulunan kullanıcıların tehlikede olabileceği görüldü. FTX mağdurları hala daha varlıklarını almayı başaramadı. Cüzdanın kurtarılabilirliği, borsanın hukukî süreçlerinin tamamlanmasıyla direkt bağlı oluyor.

3- Non-custodial (Gözetim Dışı Cüzdanlar)

İkinci bir cüzdan modeli olarak, Non-custodial (cüzdan anahtarlarının şahısta olması ve nezaret dışında kullanılması) modeller öne çıkıyor. Bu cüzdanlar, kullanıcıların varlıklarını ve cüzdanlarını, kullanıcıların himayesine bırakıyor. Cüzdanlar, kullanıcılara bırakılan Özel anahtarlar aracılığıyla kullanılabiliyor.

Tamamen kripto kullanıcısının denetimine bırakılan cüzdanlar, nezaret dışında olduğu için merkeziyetsizlik imkanı sunuyor. Bu model, kullanıcıların varlıklarını dilediğince saklamasına İmkan tanıyor. Varlıkların mülkiyeti ve denetimi, rastgele bir üçüncü şahıs tarafından sağlanmıyor. Fakat bu cüzdanların Aka bir çoğunluğunda, stake süreci alınmadan rastgele bir kâr getirisi sağlanmıyor. Cüzdanların dolandırıcılığa karşı tedbirleri, kullanıcıların kendi imzalarıyla direkt orantılı. Kullanıcı rastgele bir sürece onay vermediği sürece, dolandırılma ihtimali de en az düzeye indirgeniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir