Kripto Cüzdanı Nasıl Alınır?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kripto para birimi satın almaya karar verirseniz, önce bir kripto cüzdanı edinmeniz gerekir; ama kripto cüzdanı nedir? Nasıl normal banka hesapları paranızı güvende tutuyorsa, kripto cüzdanlar da dijital para biriminizi güvende tutar. Ayrıca, her kripto cüzdanı, işlev olarak bir banka hesap numarasına ve PIN’e benzer bir genel ve özel kriptografik anahtar çifti içerir. Genel anahtar, kripto almanıza izin veren bir adres oluştururken, özel anahtar, aynı adresten kripto harcamanıza izin verir. Bununla birlikte, tipik bir banka hesabı ile kripto cüzdanı arasındaki temel fark, tüm kripto cüzdanlarının emanete tabi olmamasıdır.

Örneğin, geleneksel kasa hesapları söz konusu olduğunda, bankalar her zaman aracıdır ve saklama rolünü üstlenirler. Ancak, bir web cüzdanında kripto sakladığınızda, değişim platformu özel anahtarlarınızı tutar. Bu nedenle, borsa emanetçi olarak hareket eder ve kriptonuzu güvence altına almaktan sorumludur. Buna karşılık, bir donanım cüzdanı kullanırken, özel anahtarlara yalnızca siz erişebilirsiniz. Bu durumda, özel anahtarlarınızı tutan merkezi bir sunucu yoktur, yani cüzdanınız gözetim altında değildir.

Saklamalı ve saklamasız cüzdan arasında seçim yapmak önemli bir karar olsa da, kişisel hedeflerinize ve konfor seviyenize en uygun kripto cüzdanı türünü de düşünmelisiniz. Bu cevap her kişi için farklı olsa da, kripto cüzdanı nasıl kurulacağını anlamak karar verme sürecinde yardımcı olur. Aşağıda, size yol göstermesine yardımcı olması için hem yazılım hem de donanım cüzdanlarının kurulum sürecini özetledik.

Yazılım cüzdanı nasıl kurulur

Yazılım cüzdanları, web’e bağlanan web, masaüstü, mobil veya tarayıcı tabanlı uygulamalardır. Ancak bu kripto cüzdanlar internete bağlı cihazlarda bulunduğundan “sıcak” cüzdanlar olarak bilinirler. Donanım cüzdanlarından farklı olarak, yazılım cüzdanları, hangisini kullandığınıza bağlı olarak vesayetli veya vesayetsiz olabilir.

  1. Hesap oluştur: Kripto borsaları tarafından sunulanlar gibi bir web cüzdanı kullanmayı seçerseniz, önce kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu adımdan sonra, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gerekliliklerini tamamlayacaksınız. Son adımda, bir parola seçecek ve varsa iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştireceksiniz.
  2. Uygulamayı yükle: Mobil, masaüstü veya tarayıcı tabanlı bir cüzdan kullanmak istiyorsanız, bir hesap oluşturmaya başlamadan önce uygulamayı cihazınıza yüklemeniz gerekir. Ancak, saklama dışı bir cüzdan seçeneği seçerseniz, uygulama KYC ve AML protokollerini tamamlamanızı gerektirmeyebilir. Bunun yerine, yalnızca bir kullanıcı adı veya e-posta sağlamanız ve bir şifre belirlemeniz gerekir.
  3. Kurtarma cümlesini kaydedin: Velayete tabi olmayan bir cüzdan seçerseniz, anahtar kelime olarak da bilinen bir kurtarma cümlesi alırsınız. 24 kelimeye kadar bu benzersiz dizi, şifrenizi kaybederseniz cüzdanınıza erişmenizi sağlar. Cüzdan kurulumu sırasında yalnızca bir kez sağlandığı için bu ifadeyi kaydetmeniz ve güvenli bir yerde saklamanız çok önemlidir. Ayrıca, kurtarma ifadesinin sırası önemlidir, bu nedenle göründüğü gibi kaydettiğinizden emin olun.
  4. Fon cüzdanı: Bazı durumlarda kripto satın almadan önce bir kredi veya banka kartı kullanarak kripto cüzdanınıza para yatırmanız gerekir. Bununla birlikte, bazı cüzdanlar doğrudan kripto alımları yapmanıza da izin verir, bu da fazladan bir adımı atlayabileceğiniz anlamına gelir.7
  5. Kripto transferi: Zaten başka bir cüzdanda kripto tutuyorsanız, uygun cüzdan adresini kullanarak yeni cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Cüzdan türünden bağımsız olarak cüzdanınızdaki her kripto para biriminin benzersiz bir adresi olduğunu unutmamak önemlidir. Bu adres, kullanılabilirlik için 256 bitten 160 bit’e düşürülerek, bir karma işlevi kullanılarak ortak anahtarınızdan oluşturulur. Bu, cüzdanınızın bir ortak anahtarı olduğu, ancak aynı kripto para birimi için bile istediğiniz kadar adres oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, doğru adrese kripto gönderip aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Örneğin, bir ether (ETH) cüzdan adresine bitcoin (BTC) gönderirseniz, o kriptoyu sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.

Yazılım cüzdanı türleri

Hangi yazılım cüzdanının sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için aşağıda her bir alt kategoriyi özetledik.

Web cüzdanları

Bir web cüzdanı seçmeden önce her bir platformun güvenliğini, kullanım kolaylığını ve mevzuata uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu süreç, neredeyse tüm web cüzdanları gözetim altında olduğundan, yani bir aracının özel anahtarlarınızı elinde tuttuğu için çok önemlidir. Örneğin, merkezi bir kripto değişimi (CEX) kullanıyorsanız, borsa özel anahtarlarınızı tutar. Günümüzde daha az yaygın olmasına rağmen, bilgisayar korsanları CEX’lerden milyarlarca dolar çaldı, bu yüzden araştırmanızı yapmanız çok önemli.

Mobil cüzdanlar

Web cüzdanlarından farklı olarak, mobil cüzdan özel anahtarları, merkezi bir sunucuda değil, cihazınızda tutulur ve bu da onları gözetimsiz hale getirir. Bu teknik olarak saklama seçeneklerinden daha güvenli olsa da, dolandırıcı bir uygulama indirirseniz mobil cüzdan kullanmak riskli olabilir. Ancak, mobil uygulamaları off-off adresinden indirerek bu riski azaltabilirsiniz. cial, kontrol edilmiş pazar yerleri. Örneğin, Google Play ve Apple App Store, açık internetten bir uygulama indirmekten daha güvenlidir.

Masaüstü cüzdanlar

Mobil cüzdanlar gibi, masaüstü cüzdanlar da özel anahtarları yerel bilgisayarınızda saklayarak onları gözetimsiz hale getirir. Masaüstü cüzdanları internet bağlantısı olmadan kullanılabildiği ve daha fazla özellik sunduğu için tercih edebilirsiniz. Bu eklenen özellikler genellikle gelişmiş güvenliği entegre eder veya daha esnek özel anahtar işlem imzalamayı etkinleştirir. Ancak, mobil cüzdanlarda olduğu gibi, masaüstü cüzdanın sahte bir sürümünü indirme şansınız vardır.

Tarayıcı uzantılı cüzdanlar

Diğer gözetimsiz yazılım cüzdanları gibi, uzantılı cüzdanlar da özel anahtarlarınızı merkezi bir sunucuda saklamaz. Bunun yerine uzantıyı tarayıcınıza yükleyerek, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri gibi ziyaret ettiğiniz web sayfalarıyla doğrudan etkileşimi kolaylaştırırsınız. Bu entegrasyon kullanışlı olsa da, mobil ve masaüstü cüzdanlara benzer şekilde orijinali taklit eden sahte uzantılar da olabilir. Ayrıca tarayıcı uzantıları, arka planda sürekli çalıştıkları için bir cihaz merkezi işlem biriminde (CPU) daha yoğun olabilir.

Donanım cüzdanı nasıl kurulur

Tüm kripto cüzdanlar arasında donanım cüzdanları en güvenli seçenektir, ancak bu herkes için en iyi seçenek oldukları anlamına gelmez. Donanım cüzdanları çok güvenlidir çünkü özel anahtarlar cihaz kullanılmadığında çevrimdışı kalır. Birçok yazılım cüzdanından farklı olarak, donanım cüzdanları kripto para birimini depolamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, bilgisayar korsanlarının olası yazılım açıklarından yararlanmasını engelleyen oyun oynama, mesajlaşma veya sosyal medya uygulamalarını desteklemezler.

Örneğin, kötü amaçlı yazılımlarla dolu bir bilgisayara bir donanım cüzdanı taksanız bile, donanım cüzdanı güvenli olmalıdır çünkü harici uygulamalar onunla iletişim kuramaz. Bunun ötesinde, donanım cüzdanları güvenli, tescilli masaüstü uygulamalarıyla iletişim kurarak onları yönetmeyi kolaylaştırır. Ancak harici cihazlar olarak donanım cüzdanları daha kolay zarar görebilir, kaybolabilir veya çalınabilir. Yeni bir donanım cüzdanı satın almak ve orijinal donanım cüzdanınızla oluşturulan tohum cümlesini geri yüklemek için kullanmaktan başka, bu senaryoların hiçbirinde ellerinde bulundurdukları kripto varlıklarını kurtarmanın bir yolu yoktur. Donanım cüzdanlarında hiçbir üçüncü tarafın paranızı geri almanıza yardımcı olamayacağını unutmayın.

Kripto cüzdanınızı seçme

Farklı kripto cüzdanlarını nasıl kuracağınızı öğrendikten sonra, hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermek daha kolay. Örneğin, web cüzdanları en popüler ve kullanımı kolay olsa da, aynı zamanda en az güvenli olarak kabul edilir. Ancak, çok fazla kripto tutmayı planlamıyorsanız, iyi bir üne sahip bir web cüzdanı seçmek en iyi seçim olabilir. Alternatif olarak, özel anahtarlarınızı saklamayı tercih ederseniz, masaüstü, mobil ve tarayıcı tabanlı cüzdanların tümü gözetimsiz seçenekler sunar. Hangisini seçerseniz seçin, özel anahtarlarınızı güvende tutmak veya kriptonuzu tamamen kaybetme riskini almak çok önemlidir.

Bir donanım cüzdanı kullanmayı tercih ederseniz, özel anahtarlarınızı kaybetme riskini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca, kripto paranızı sık sık takas etmeyi planlıyorsanız, her işlem için onu bir masaüstü uygulamasına bağlamanız gerekeceğinden bir donanım cüzdanı uygun olmayabilir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken pek çok faktörle birlikte, bir kripto cüzdanının nasıl kurulacağını bilmek, dijital para birimi dünyasına güvenle girmenize yardımcı olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir