İtalya, ChatGPT Kısıtlamasının Kalkması İçin Şeffaflık Talep Ediyor

Altcoinler Nis 22, 2023 Yorum Yok

İtalyan düzenleyici kurum, ChatGPT üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için kullanıcı kapalılığını korumak gayesiyle artırılmış şeffaflık ve ıslak doğrulama tedbirleri talep etti.

Veri müdafaasından Mesul İtalyan düzenleyici kurum, ChatGPT’ye uygulanan kısıtlamayı kaldırmak için Gerekli adımları belirledi. Mart 2023’te verilen bir Buyruk ile ChatGPT’nin İtalya’da kullanımı yasaklanmıştı. Düzenleyici kurum, Yapay zeka sohbet botu hizmetinin AB’nin Genel Bilgi Muhafaza Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiğinden şüphelenmiş ve ABD merkezli firmanın ülkede ikamet eden bireylere ilişkin dataların işlenmesini durdurmasını Mecbur kılmıştı.

Düzenleyici Kurum 30 Nisan’a Kadar Müddet Verdi

Düzenleyici kurum, OpenAI’nin şeffaflığını artırmasını ve bilgi sürece uygulamalarını kapsamlı bir biçimde özetleyen bir bilgi bildirimi yayınlamasını talep ediyor.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, OpenAI’nin reşit olmayanların ChatGPT’ye erişimini engellemek için derhal ıslak sınırlaması önlemleri uygulaması ve daha sıkı ıslak doğrulama yolları benimsemesi istendi. Düzenleyici kurumun taleplerine nazaran OpenAI, bütün kullanıcıların ChatGPT tarafından kendileri hakkında oluşturulan yanlış bilgiler için düzeltme talep etmek yahut datalarını silmek de iç olmak üzere şahsî datalarıyla ilgili haklarını kullanmalarını sağlamalıdır.

Düzenleyici kurum, OpenAI’nin kullanıcılara algoritmalarını eğitmek maksadıyla bilgilerinin işlenmesine itiraz etme seçeneği sunmasını da Mecbur kılıyor. Buna ek olarak, OpenAI’nin İtalya’da bir farkındalık kampanyası yürütmesi ve bireyleri bilgilerinin Yapay zekalarını eğitmek için işlendiği konusunuda bilgilendirmesi gerekiyor.

İtalyan Bilgi Muhafaza Ajansı (DPA), OpenAI’nin bu vazifeleri tamamlaması için 30 Nisan’a kadar müddet verdi. Fakat, daha esnek bir ıslak doğrulama sistemine geçme konusundaki talep için bir ölçü ek müddet tanındı. Buna nazaran, OpenAI’nin 18 ıslak hududunu uygulamak için 31 Mayıs’a kadar mühleti bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir