İngiltere Merkez Bankası Blockchain Sistemini Test Etti

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Nis 23, 2023 Yorum Yok

İngiltere Merkez Bankası ve Bank for International Settlements (BIS), dağıtık defter teknolojisini (DLT) muvaffakiyetle test etti. 

İngiltere Merkez Bankası, merkez bankaları tarafından kullanılan Gerçek Vakitli Brüt Takas (RTGS) sistemlerinde süreç maliyetlerini hızlandırma ve düşürme potansiyeline sahip bir prototip oluşturmak için Bank for International Settlements (BIS) ile Amel birliği yaptı. 

Daha Süratli ve Daha Ucuz Süreçlere Müsaade Veriyor

Project Meridian ile eş vakitli oluşturulan prototip, daha süratli ve daha ucuz süreçlere müsaade vererek bu meseleleri azaltma potansiyeline sahip. 

BIS 19 Nisan’da, İngiltere Merkez Bankası ile Project Meridian ismi verilen ortak pilot proje hakkında rapor yayınladı. 44 sayfalık rapora nazaran bankalar, dağıtık defter teknolojisini kullanan senkronizasyon File aracılığıyla Galler ve İngiltere’de bir mesken alımını muvaffakiyetle gerçekleştirdi. 

Rapora nazaran, API’ler kullanılarak senkronizasyon ağı ve RTGS sistemi ortasında gönderilen iletiler, döviz üzere öteki varlık sınıflarına nazaran nispeten daha kolay bir halde genişletilebilecek bir arayüz sağlıyor. Bunun da süreçlerin vakit, maliyet ve risklerini azaltabileceği düşünülüyor. 

Mart ayında BIS, İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları ile CBDC’ler için memleketler arası perakende ve havale ödeme örneklerini araştıran Project Icebreaker’ı tamamladığını belirtmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir