FTX’ten Açıklama Geldi! | FTX Borsası Batıyor Mu?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 10, 2022 Yorum Yok

Piyasalar Ne Durumda?

Binance CEO’su Changpeng Zhao, iki gün Evvel FTX’i kurtarma planı dahilinde borsayı satın alma konusunda muahedeye vardıklarını açıklamıştı. Ancak dün yapılan yeni bir açıklamayla borsayı satın almaktan vazgeçtiklerini duyurdular. Binance tarafından yapılan açıklamada satın alım muahedesinden vazgeçmelerine münasebet olarak düzenleyici baskısı ve şirketin finansal durumu gösterildi. Bu kararın akabinde kripto paralarda yaşanan düşüşler sertleşti ve lider kripto Nakit ünitesi Bitcoin nihayet 2 yılın en düşük düzeyine kadar gerileyerek 15.588 dolar düzeylerini gördü. Haftalık bazda kaybın %20’ye ulaştığı Bitcoin, yeni güne küçük bir toparlanmayla girdi ve şu anda 16 bin 500 düzeyinde fiyatlanıyor.

Değer kaybı yaşayan Biricik kripto varlık tabi ki Bitcoin değildi piyasanın genelinde Yargıç olan düşüş havası Ethereum’a nihayet 24 saatte %22’nin üstünde değer kaybı yaşatırken öbür altcoinler de ağır kayıplar yaşadı. Tabiri caizse 2022’de gün yüzü göremeyen kripto Nakit piyasası yeni taban düzeyleri keşfetmeye devam ediyor. Yekün piyasa kıymeti dün 800 milyar doların altına kadar sarktı.

Birkaç gündür yaşanan krizle ilgili SEC Lideri Gary Gensler ve Tron kurucusu Justin Sun bahis ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Gary Gensler Açıklamada Bulundu

Düzenlenen bir konferansta Laf Meydan Gensler, FTX krizi ile ilgili şunları söyledi: “Son iki günde gördüklerimiz, nihayet 6 ila 8 ayda gördüklerimizin bir kesimi. Yatırım yapan beşerler, daha âlâ bir istikbal umuyor. Lakin şu anda buna sahip değiller”

Justin Sun:” Tahlil Yolu Arıyoruz”

Tron blockchain ağının kurucusu Justin Sun ise likidite krizi yaşayan FTX ile ilgili tahlil planı hazırladığını duyurdu. Binance’in FTX’i satın almaktan vazgeçmesinin akabinde Sun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: “FTX üzerindeki bütün Tron token sahiplerinin ardında duracağım duyurumun yanı Dizi ileriye gerçek bir yol başlatmak için FTX ile Birlikte bir tahlil oluşturuyoruz” dedi. Planları hakkında ayrıntı vermeyen Sun, FTX’in resmi Twitter hesabını etiketleyerek: “Ortaklarımızla Bir arada bütüncül yaklaşımla durumun yönetilebilir olduğuna inanıyorum. Bizi izlemeye devam edin” sözlerini kullandı.

FTX, Fon Arayışına Devam Ediyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, dün yatırımcılardan kripto Nakit borsasının sıkışan Nakit çekme taleplerini karşılamak için dayanak talebinde bulundu. Wall Street Journal tarafından paylaşılan habere nazaran, FTX CEO’sunun Nakit çekimlerini karşılayabilmek ve iflası erteleyebilmek için 8 milyar dolarlık acil fona muhtaçlığı var. Bloomberg’ün aktardığı habere nazaran ise Bankman Fried, Binance’in mutabakattan çekildiğini duyar duymaz yatırımcılarını hususla ilgili bilgilendirdi ve fon talebinde bulundu. Bu yatırımcılar ortasında BlackRock, Temasek, Circle, SoftBank, Multicoin Capital ve VanEck üzere şirketlerin olduğunu belirtiliyor.

FTX ile ilgili bir öteki Kıymetli gelişme ise ABD eşitlik Bakanlığı’nın da soruşturmaya müdahil olması oldu. Wall Street Journal’ın ismini açıklamadığı kaynaklardan edinilen bilgilere nazaran ABD eşitlik Bakanlığı ve taşınır Değerler ve Borsa Komitesi, FTX’in ABD iştirakini soruşturmaya başladı. Düzenleyiciler, FTX’in Karayip merkezli anne şirketi ve Alameda ortasındaki kontağın ne boyutta olduğunu araştıracak.

Şimdi Ne Olacak?

Peki ilerleyen günlerde ne olacak? Binance’in satın alımdan vazgeçmesi piyasaları derinden etkilemişken Justin Sun’ın bir tahlil üretmeye çalışması ilerleyen günlerde tahminen krize bir tahlil olabilir ve piyasaları biraz olsun rahatlatabilir. Bunun dışında FTX’in yatırımcılardan fon istemiş olması tahminen ilerleyen günlerde Olumlu kimi haberleri de beraberinde getirebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir