Dollar-Cost Averaging (DCA) Nedir?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kripto dünyasına girmek, sektöre özgü çok fazla terminoloji ile yeni bir dil öğrenmek gibi hissettirebilir. Kriptodaki DCA, piyasanın hareketinden bağımsız olarak paranızı belirli aralıklarla yatırım yapma kavramı olan dolar maliyeti ortalamasını ifade eder.

Bu nedenle, ister bir güven fonu devralmış olun, isterse maaş çeklerinizin bir kısmını yatırmak isteyin, DCA kripto stratejisi kullanmak, uzun vadeli karlar elde etmek için potansiyel olarak kazançlı ve pasif bir yol olabilir.

Kriptoda dolar maliyeti ortalaması, satın alma maliyetinizin ortalamasını almak için önceden belirlenmiş aralıklarla para yatırma kavramıdır. Piyasayı zamanlamak zor olduğu için daha iyi bir getiri elde etmek amacıyla düzenli aralıklarla sistematik olarak yatırım yapacaksınız. Ancak, bir kripto varlığı düşük olduğunda toplu para yatırmaya kıyasla karı kaçırırsınız.

DCA Nedir ve Nasıl Çalışır?

Borsaya yatırım yapmaya aşina iseniz, bu yatırım stratejisine aşina olabilirsiniz.

Kriptodaki DCA, herhangi bir varlıkta dolar maliyeti ortalaması ile aynı kavramdır. Bu, yatırım yapmanın daha pasif bir yoludur ve paralarını hiç yatırmamış insanlar için giriş engeli düşüktür.

Bunun nedeni, DCA’nın bir yatırımcının kriptoyu düşük satın almak ve yüksek satmak için en iyi hesaplanmış tahminlerini yapma umuduyla grafikleri okumasını gerektirmemesidir. Bu tür durumlar, yıllarca ticaret bilgisi ve deneyimi gerektirir. Ve o zaman bile, birçok kripto teknik analisti çoğu zaman haklı olmayacak.

Buna karşılık, bir DCA kripto stratejisi kullanarak, bilgisayarınıza bakarak günde saatler harcamak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine DCA’ya aşağıdaki stratejilerden biriyle yaklaşabilirsiniz:

Önceden belirlenmiş tarihlerde kripto para birimlerini manuel olarak satın alın

 • Kripto borsanızla tekrar eden bir satın alma ayarlayın
 • DCA satın alma işlemleri yapmak için bir bot kullanın

En pasif ve ekonomik seçeneği istiyorsanız, yinelenen satın alma seçenekleri sunan bir kripto para borsasına kaydolmak en iyi seçenektir. Çoğu program aylık veya yıllık ücretler içermesine rağmen, 3Commas gibi DCA botları eşit derecede pasiftir.

Alternatif olarak, kripto para birimleri için satın alma siparişlerini manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak, bu yöntemi seçerseniz dikkatli olmanız konusunda sizi uyarıyoruz, çünkü kripto fiyatı beklentilerinizi karşılamıyorsa satın alma işleminden kaçınmak, insan duygularının yoluna girmesi daha kolaydır.

Kripto para biriminiz için DCA frekansı söz konusu olduğunda doğru ya da yanlış bir yaklaşım yoktur. İnsanların kullandığı aralıklara örnekler:

 

 • Haftalık
 • Aylık
 • üç ayda bir
 • Her ayın “x” gününde

Birçok kripto para borsası ve bot, kripto para biriminizi satın almalarını istediğiniz belirli bir zamanı belirlemenize bile izin verir.

Zamanlama/Dip Satın Alma ile karşılaştırıldığında

Her deneyimli yatırımcı, piyasayı zamanlamanın imkansız olduğunu bilir. Bir dip satın alarak ve yüksekten satarak kazançlı para kazanan insanlar olduğu şüphesiz olsa da, her seferinde böyle bir şansı yakalamak imkansız.

Teknik analiz, deneyimli kripto tüccarlarının, karlı olma şansı nispeten daha yüksek olan işlemleri manuel olarak yerleştirmelerine yardımcı olabilir. Ancak o zaman bile, bunu garanti etmek için çok fazla değişken var.

Kripto pazarını zaman ayırmanın bu kadar zor olmasının bazı nedenleri, bazı insanları DCA stratejilerine yöneltiyor:

 • Küresel finansal belirsizlik
 • Influencerlar bir madeni paranın değerini yanlışlıkla şişiriyor
 • Bir varlık, kötü şirket haberlerinden düşebilir

Borsanın çökmesine neden olan yüksek enflasyon, savaş veya başka herhangi bir durum haberi, kripto para birimi üzerinde genellikle benzer (eğer değilse daha büyük) bir etkiye sahiptir. Bunun en iyi örneklerinden biri, Bitcoin’in bir günde 7,900 dolardan 4,600 dolara %41 düştüğü Mart 2020 çöküşüdür.

Bitcoin 7.969 $ iken büyük miktarda para yatırmış olsaydınız, ertesi gün harap olurdunuz. Ancak DCA yöntemini kullanıyor olsaydınız, Bitcoin’i yaklaşık 7.969 $’dan satın almış olabilirsiniz, ancak aynı zamanda çöktüğünde ve toparlandığında satın alıyor olurdunuz, bu da satın alma fiyatınızın ortalamasını almanıza yardımcı olur.

Kripto dünyasında kesin olan tek şey hiçbir şeyin kesin olmadığı olsa da, tarihsel olarak hafta sonları daha fazla kripto düşüş trendi olma eğilimindedir. Bunun için bir teori, bankaların hafta sonları çalışmamasıdır, bu nedenle daha az insan paralarına erişebildiğinden daha az kripto ticaret hacmi vardır.

Bu nedenle, kripto para piyasasına zaman ayırmanın bir yolu olmasa da, bazı insanlar DCA stratejilerini hafta sonları alışveriş yapmak için kurmayı tercih ediyor.

Bitcoin Kullanan DCA Örneği

2018 ile 2022 arasındaki altı yıllık dönem arasında 1 Ocak’ta Bitcoin fiyatını kullanan bir örneğe bakalım.

Bu zamanlarda Bitcoin fiyatı şu şekildeydi:

Her yıl 1 Ocak’ta Bitcoin’e ne kadar para yatırmış olursanız olun, her seferinde aynı miktarda yatırım yaptığınız sürece, ortalama buy-in fiyatınız yaklaşık 17.100$ olacaktır.

Şimdi, 17.100 dolar açıkça 997.69 dolardan çok daha fazla. Ancak, piyasayı zamanlama ve altı yıllık ön yatırım sermayesine sahip olma şansınız zayıf. Yani, 17.100$’lık bir ortalama satın alma fiyatı hala benim fiyatımdan önemli ölçüde yüksek. f 1 Ocak 2021 ve 2022’de toplu olarak yatırım yapacak olsaydınız.

DCA Stratejisinin Potansiyel Dezavantajları

DCA kripto stratejisinin birçok faydası olmasına rağmen, kusursuz bir yöntem değildir. Bunun en önemli nedenlerinden biri yukarıda açıkladığımız örnektedir.

Kripto para biriminizi satın almak için DCA’yı kullanarak, olağanüstü yüksek olduğunda bir varlık satın alma olasılığını çalıştıracaksınız.

DCA ayrıca, bir madeni paranın uğrayabileceği herhangi bir iyi haberi veya yükseltmeyi hesaba katmaz ve bu da genellikle fiyatı geçici olarak yükseltir. Varlık genellikle yutturmaca öldükten sonra düşer. Ancak DCA stratejiniz, heyecan sırasında pasif bir şekilde jeton satın almayı içeriyorsa, ortalama satın alma fiyatınızı önemli ölçüde artırmış olursunuz.

DCA’yı kriptoda kullanmanın diğer bazı olası dezavantajları şunlardır:

 • Kısa vadeli yatırımlar için ideal değil
 • Spot ticarete kıyasla daha düşük ödül potansiyeli
 • Daha yüksek satın alma ücretlerine tabi olabilir

DCA kısa vadeli kripto para ticareti için çalışabilirken, strateji kripto varlıklarını uzun vadede elinde tutmayı planlayan kişiler için en iyisidir. Bunun nedeni, yukarıdaki grafikte Bitcoin’in yıllık devasa fiyat farkında gördüğünüz gibi, yıllar boyunca dolar-maliyet ortalamasının yükseklere ek olarak daha düşük seviyelerden satın almanıza izin vermesidir.

Buna karşılık, kısa vadede DCA kullanmak, özellikle boğa piyasası ise, giderek daha yüksek bir fiyata bir varlık satın almanıza neden olabilir. Bu nedenle, kısa vadeli tüccarlar, spot ticaret yöntemlerini kullanarak daha iyi karlar elde edebilirler.

Son olarak, çoğu kripto para borsası, işlem ücretleri için kademeli bir ölçekte çalışır. Bu nedenle, aralıklı olarak küçük miktarlarda para yatırırsanız, aynı miktarda parayla bir varlığı tek bir toplu ödemede satın aldığınızdan daha fazla yapıcı veya alıcı ücreti ödeyebilirsiniz.

Son düşünceler

Dolar maliyeti ortalaması, kripto para birimi satın almaktan FOMO’nun – kaçırma korkusunun – duygusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

DCA yöntemleri olağanüstü yüksek getirilerle sonuçlanmaz. Ancak, uzun vadeli bir kripto portföyü oluşturmak isteyen tüccarlar için genellikle etkili ve nispeten güvenli bir seçenektir.

Son olarak, uzun vadede ayakta kalacağına inandığınız bir kripto para birimine yatırım yaptığınızdan emin olmak için gerekli özeni göstermek, kriptonun değişken bir pazar olduğunu ve hiç kimsenin geri dönüşü garanti edemeyeceğini unutmadan hayati önem taşımaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir