parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Bitcoin Hakkında En Büyük 7 Efsane

Bitcoin Hakkında En Büyük 7 Efsane

admin admin -
16 0

Bitcoin hakkında neredeyse her gün yeni bir efsane ve haber çıkarken, dünyanın birinci kripto Nakit ünitesi hakkında insanların inandıkları en Aka efsanelerin ve yanlış kanıların kimilerini incelemenin, bunların bir desteği olup olmadığını görmenin ve yanlışları düzeltmenin âlâ olacağını düşündük.

Örneğin Bitcoin’in kıymetinin “bir desteği olmadığını” yahut Bitcoin’in gerçek hayatta kullanılabilmek için Çok dalgalı olduğunu düşünüyorsanız bu rehber tam size göre!

Bitcoin Efsaneleri

1. Bitcoin Bir Balon

Bazı insanların Aka getiriler için spekülatif bir yatırım olarak Bitcoin satın aldığı hakikat olsa da bu durum, Bitcoin’in kendisinin balon olduğu manasına gelmez. Balonlar, piyasa bedelinde sürdürülemez yükselişlerle nitelenen ekonomik döngülerdir. Bu balonlar, yatırımcılar tarafından fiyatların varlığın Temel bedelinden Fazla daha yüksek olduğunun ayrım edilmesiyle kesin olarak patlar. Bitcoin efsane anlatılarında ortada sırada Kötü şöhretli eski bir spekülatif balonla karşılaştırılır: 17. yüzyılda Hollanda’da görülen “lale çılgınlığı”. 1637’de spekülatörler, kimi lale çeşitlerinin fiyatlarının 26 kat artmasına neden oldu. Balon altı ay sürdü, çöküş yaşadı ve fiyatlar asla tekrar bu düzeylere çıkmadı.

İşin aslına baktığımızda ise Bitcoin 12 yılı aşan bir mühlet boyunca birçok fiyat döngüsünden geçti ve her seferinde yeni rekorlar kırmak üzere toparlanmayı bildi. bütün yeni teknolojilerde olduğu üzere yükseliş ve düşüş döngüleri beklenir bir şeydir. mesela Amazon payı, doksanlardaki dot.com periyodunun sonunda 100 dolar civarından, Birden bir düşüşle 5 dolara kadar indi, lakin takip eden on yıllarda dünyadaki en değerli şirketlerden biri haline geldi.

Bazı önde gelen Bitcoin yatırımcıları, Bitcoin dalgalanmalarının genç piyasalara mahsus bir model sergilediğine inanıyor. Onlara nazaran Bitcoin, gelecekte muhakkak bir noktada izafî bir istikrar yakalayana dek daha uzun bir müddet istikrarlı seyredip daha Ufak dalgalanmalar yaşayacak ve ortada bir artıp düşecektir. Lakin bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini elbette ki sadece Vakit gösterecek.

2. Bitcoin’in Gerçek Hayatta Bir Kullanımı Yok

Bitcoin’e eleştirel yaklaşanlar, onun gerçek dünyada kullanışlı olmadığını, bir kullanıma sahip olsa bile bunun çoğunlukla gayrimeşru aktiviteler için kullanışlı olduğunu argüman ediyorlar. Halbuki her iki Anlatım de yanlıştır. Bitcoin, ortada bir banka yahut ödeme işleyicisi olmaksızın dünyadaki rastgele birine ödeme yapma aracı olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Ayrıyeten Kıymetli kurumsal yatırımcılar tarafından giderek artan ölçüde altın üzere enflasyona karşı muhafaza sağlayan bir varlık olarak da kullanılmaktadır.

Efsanenin tersine nihayet yıllarda Bitcoin, altın üzere enflasyona dirençli bir değer deposu olarak giderek artan ölçüde tanınan hale geldi. O denli ki BTC, “dijital altın” olarak isimlendirilir oldu. Sayıları giderek artan muhakkak başlı fonlar ve halka Aleni şirketler (Tesla, Square, MicroStrategy), varlıklarını daha âlâ direktörün bir aracı olarak milyonlarca hatta milyarlarca dolar pahasında Bitcoin satın aldı.

Tıpkı altın üzere Bitcoin de az bulunur bir varlıktır (Asla 21 milyondan Çok Bitcoin olmayacaktır). Altın elbette ağır ve hantaldır, üstelik taşıması ve depolaması zahmetlidir. Bitcoin ise buna karşılık bir e-posta gönderircesine kolay bir halde dijital olarak gönderilebilir.

Bitcoin birinci yıllarında karanlık ağda bir ödeme aracı olarak kullanılmasıyla Olumsuz bir ilgiyle karşılaştı. fakat birinci karanlık File piyasası kapandıktan sadece birkaç gün sonra Bitcoin fiyatları yükseldi ve bunun akabinde yükselmeye devam etti.

Paranın diğer biçimlerinde olduğu üzere, Bitcoin’in bir kısmı da berbata kullanılacaktır. lakin ABD dolarıyla karşılaştırıldığında Bitcoin’in gayrimeşru kullanımı devede kulaktır. Yakınlarda yayınlanan bir rapora nazaran, 2019’da Bitcoin süreç hacminin yüzde 2,1’lik bir kısmı cürüm örgütleriyle alakalıydı.

Üstelik bütün Bitcoin süreçleri Aleni bir blokzinciri üzerinde gerçekleştiği için, yetkililerin gayrimeşru aktifliği izlemesi klâsik finansal sisteme nazaran ekseriyetle daha kolaydır.

3. Bitcoin Gerçek Bir Kıymete Sahip Değil

Bitcoin’in altın üzere fizikî bir varlık tarafından desteklenmiyor olduğu doğrudur. Lakin birebiri ABD doları ve neredeyse diğer bütün prestiji Nakit üniteleri için de geçerlidir. Bitcoin’in tükenebilir olması özelliği, direkt kodlarına yazılmıştır. Bu özelliği onu enflasyona karşı dirençli kılar. Prestiji Nakit ünitelerinde ise Aka ölçülerde Nakit basıldığında enflasyon ortaya Menfaat ve Mevcut olan arzın pahasını azaltır.

Piyasada yalnızca 21 milyon BTC olacaktır. Bu kıtlık, Bitcoin’in bedelinin arkasındaki Aka bir güçtür.

Arzın sonlu olmasının yanı sıra, madencilikle çıkarılan yeni Bitcoin ölçüsü da iddia edilebilir bir biçimde vakitle azalmaktadır. Dört yılda bir, “yarılanma” denen bir süreç sonunda ağdaki madencilere ödenen blok mükafatları yarıya düşer.

Bu, arzın sürekli azalmasını sağlamaya Yardımcı olur. Bu süreç, iktisadın Temel kıtlık prensibi uyarınca, Bitcoin fiyatının uzun vadede genel olarak üst taraflı bir eğilim göstermesini sağlamıştır.

Bitcoin’in bedeli, ağdaki bilgisayarların madencilik denilen bir süreç aracılığıyla katkıda bulunduğu çalışmadan da kaynaklanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki kuvvetli bilgisayarlar, her bir süreci doğrulama ve itimat altına alma işi için Aka ölçüde işlemci gücü sağlar (bunun karşılığında da yeni Bitcoin ile ödüllendirilirler).

4. Öbür Bir Rakibi Bitcoin’in Yerini Kesinlikle Alacak

Bitcoin sahiden muvaffakiyet yakalayan birinci dijital paradır. Yeni kripto Nakit üniteleri uzun müddettir yeni özellikler yahut öbür avantajlar yoluyla Bitcoin’i geride bırakmayı vadetmiş olsa da hiçbiri bu maksada yaklaşamamıştır.

Geçtiğimiz on yılda binlerce rakip kripto Nakit ünitesi ortaya çıkmış olsa da Bitcoin Aka bir farkla piyasa kıymeti bakımından daima en değerli kripto Nakit ünitesi olmuştur.

Ayrıca kripto piyasasının yüzde 60’ını Biricik başına oluşturan en tanınan kripto paradır. Bitcoin’in “ilk hamle” avantajı ve merkeziyetsiz, Aleni bir Nakit ünitesi misyonunun saflığı bunun nedenleri ortasındadır. Bu, rakiplerin piyasaya girmesinin güzel karşılanmadığı manasına gelmez. Bitcoin merkezi bir otoritenin yerine madencilerden ve düğümlerden oluşan global bir topluluk tarafından işletilir.

Örneğin Bitcoin’in temelini oluşturan mimarinin yeni fonksiyonlar, özellikler eklenmek yahut yeni keşfedilen bir kusura karşı korunmak üzere değiştirilmesi gerekirse topluluk, ağı yükseltmek için bir fork başlatabilir.

Yükseltmenin kabul edilmesi için topluluğun yüzde 51’lik çoğunluğunun değişimi desteklemesi gerekir. Bu özellik, Bitcoin’in şartlara gerektirdiği halde Ahenk sağlamasına ve dönüşmesine İmkan sağlar. 2017’de yapılan Bitcoin’in Segregated Witness (“SegWit” olarak kısaltılır, “Ayrılmış Tanık” manasına gelir) yükseltmesi buna bir örnektir.

Yazılım Aleni kaynaklı olduğu için, toplulukla Fikir birliği sağlayamayan geliştiriciler, Bitcoin blok zincirinin bir hard-fork’unu bile oluşturabilir ve külliyen yeni bir kripto Nakit ünitesi yaratabilir. mesela Bitcoin Cash bu biçimde ortaya çıktı. Fakat şimdiye kadar hiçbir Bitcoin kopyası, orijinalinin yerini almanın yanına bile yaklaşamadı.

Elbette kripto dünyasında Aka yenilikler gerçekleşiyor. Bu yüzden daha Aka bir rakibin ortaya çıkması akla yatkın bir ihtimaldir. ancak var şartlar göz önüne alındığında birden fazla uzman, Bitcoin’in yakın vakitte yerini Öbür bir kripto paraya bırakmasının mümkün olduğunu düşünmüyor.

5. Bitcoin’e Yatırım Yapmak Bir Kumar

Bitcoin’in nihayet on yılda kayda değer fiyat dalgalanmaları yaşadığı yadsınamaz olsa da bu, genç ve gelişen bir piyasa için beklenen bir durumdur. Bitcoin, 2010’daki birinci blokundan bu yana istikrarlı bir halde uzun vadeli değer kazandı. BTC olgunlaşmaya devam ettikçe dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulunan sağlam düzenleyici yapı, bir kurumsal yatırım dalgasını çekmeye Yardımcı oldu. (Tesla, risk fonları gibi)

Bir Bitcoin efsane için yatırımcısının, elinde tuttuğu varlığın bedelinin artacağına inanması için Temel bir münasebet vardır. Bir kumarhanede ise zarların kasa lehine hileli olduğunu bilirsiniz. Elbette gelecekteki performansına yahut bu sonuçların devam edeceğine ait bir garanti yoktur lakin Bitcoin’in nihayet on yıldaki uzun vadeli eğilim çizgisi üst istikametli olmuştur.

Dalgalanmanın tesirini azaltmak için kullanılan tanınan yatırım stratejilerinden biri ortalama dolar maliyeti stratejisidir. Bu stratejide piyasanın ne yaptığına bakmaksızın her hafta yahut her ay sabit bir ölçü yatırım yaparsınız. Müspet bir eğilim çizgisinin Yargıç olduğu ortamda bu strateji, dalgalanma ne durumda olursa olsun çoklukla olumlu getiriyle sonuçlanır.

Bitcoin dalgalanması yavaşlama eğilimi gösteriyor üzere. Geçenlerde yapılan bir Bloomberg tahlili, Bitcoin’in yakın devirdeki boğa koşusunu 2017’deki yükseliş devriyle karşılaştırdı ve dalgalanmanın bu sefer Değerli ölçüde daha düşük olduğunu buldu. neden mi? Kurumsal iştirakçilerin yükselişi ve kripto paraların “ana akım hâline gelmesi”, eğilim üzerinde istikrar sağlayıcı bir tesire sahiptir.

Bitcoin yahut rastgele öbür bir kripto Nakit ünitesinin yatırım portföyünüzde yer alıp almaması ferdî şartlarınıza, risk toleransınıza ve yatırımın vaktine bağlıdır. Bitcoin, geçtiğimiz on yılda istikrarlı bir formda üst istikametli bir eğilim göstermiş olsa da azımsanmayacak aşağı istikametli döngülerden de geçti. Yatırımcılar dalgalı piyasalara girerken dikkatli olmalıdır (ve Aka çaplı yatırımlar yapmadan Evvel bir finans danışmanı ile Birlikte çalışmayı düşünmelidir).

6. Bitcoin İnançlı Değildir

Bitcoin ağı asla hacklenmemiştir. Aleni kaynaklı kodu, sayısız Emniyet uzmanı ve bilgisayar bilimcisi tarafından dikkatle incelenmiştir. Bitcoin birebir vakitte ikili harcama meselesini çözerek “güvene dayalı olmayan” eşler ortası Nakit ünitelerini gerçek kılan birinci dijital paradır. Dahası bütün Bitcoin süreçleri Geri alınamaz bir Nitelik taşır.

Bitcoin’in güvenliğine ait birçok yanlış niyet, ağın kendisine değil, Bitcoin’i kullanan üçüncü taraf işletme ve hizmetlerine yapılan ataklardan kaynaklanıyor. Kusurlu Emniyet prosedürlerine sahip erken Devre Bitcoin şirketlerinin Fazla gündeme getirilen hacklenme olayları (Japonya merkezli erken Devre borsası Mt. Gox’u gaye Meydan hacklenme olayı gibi) ve ortada sırada gerçekleşen data ihlalleri (cüzdan sağlayıcısı Ledger’ın kullanıcılarını etkileyen bilgi ihlali gibi), birtakım kullanıcıların başında Bitcoin’in güvenliğine ait soru işaretleri oluşturdu.

BTC’nin merkez protokolü, 2009’da ortaya çıkışından bu yana yüzde 99,9 çalışma müddeti ile inançlı bir formda aktiflik göstermektedir.

Çok Aka ölçüdeki bilgi süreç gücü, ağın güvenliğini sağlar. Üstelik ağa Güç veren madenciler 100 ülkede bulunan düğümlerle dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Öbür bir deyişle yanılgının oluşacağı Biricik bir nokta yoktur.

Bitcoin Etrafa Zararlıdır

Bitcoin madenciliği gücü ağır bir süreçtir. lakin çevresel tesirinin belirlenmesi zordur. Öncelikle dijital iktisadın bütün istikametleri güç gerektirir. Global bankacılık sisteminin tamamını düşünüp hem banka süreçlerinin gerçekleştirilmesi hem de ofis binaları, ATM’ler, Mahallî şubeler ve öbür pek Fazla şey için Gerekli olan enerjiyi gözünüzün önüne getirdiğinizde durum anlaşılır olacaktır.

New York merkezli bir fon olan Ark Investment Management’ın yakınlarda gerçekleştirdiği bir araştırma, şu sonuca vardı:

“Bitcoin, global ölçekteki klâsik bankacılık ve altın madenciliğinden Fazla daha verimlidir.”

Bitcoin madenciliğinin Kıymetli bir kısmının gücü, yenilenebilir güç kaynaklarından (rüzgar, su ve güneş dahil) sağlanır. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksine nazaran gerçek sayı, yüzde 20 ile yüzde 70 üzeri ortasında dağılım gösterir.

Cambridgeli araştırmacılar ise şu sonuca vardı:

“Bitcoin’in çevresel ayak izi en yeterli ihtimalle kıymetsiz bir seviyede kalmaktadır.”

Bitcoin madenciliğinin tabiatında olan ekonomik teşviklerin, sürdürülebilir güç konusundaki yeniliklerin desteklenmesine Yardımcı olduğu argümanında bulunmak da mümkündür. Çünkü madenciler, yenilenebilir gücün süratle en ucuz seçenek haline geldiği bir dünyada, elektrik maliyetlerini Daimi düşürerek karlarını artırma peşindedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir