Azerbaycan ve Kazakistan, Dijital Para Birimi Hakkında Görüştü

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 01, 2023 Yorum Yok

Azerbaycan Merkez Bankası (CBA) Lideri Talep Kazimov, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Kazakistan Merkez Bankası ile merkez bankası dijital Nakit ünitesi (CBDC) hakkında görüştüklerini duyurdu. 

Kazimov yaptığı paylaşımda, Kazakistan’a yapılan Amel gezisi çerçevesinde Kazakistan Merkez Bankası Lideri Galimzhan Pirmatov ile görüştüklerini söyledi.

Görüşmede Nakit Siyasetleri da Ele Alındı

Azerbaycan ve Kazakistan Merkez Bankası Liderleri ortasında gerçekleşen görüşmede, makroekonomik durum, global ekonomik süreçlerin ülke ekonomilerine tesirleri, Nakit siyaseti araçlarının uygunlaştırılması, ödeme sistemlerinin geliştirilmesi ve dijital Nakit ünitesinin oluşturmasına yönelik pek Fazla bahis ele alındı.

Talep Kazimov husus ile ilgili Öbür ayrıntıya yer vermedi. İki ülkenin merkez bankasının husus ile ilgili gelişmeleri ilerleyen süreçte kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

İki ülkenin merkez bankası liderlerinin gerçekleştirdiği görüşme sonrası, dijital Nakit ünitesi oluşturmayı planlayan ülkeler ortasına Azerbaycan ve Kazakistan da katılmış oldu.

Halihazırda Merkez Bankası Dijital Nakit Ünitesi (CBDC) çıkarmayı planlayan birçok ülke bulunuyor. Avrupa bölgesinde dijital euro çalışmaları sürerken, İngiltere de dijital pound hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor. Çin ise bu alanda başkan pozisyonda yer alıyor. Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde CBDC kullanımına teşvik maksadıyla milyonlarca e-CNY dağıtmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir