ATH (All Time High) Nedir? Kriptoda ATH Ne Demek?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 10, 2023 Yorum Yok

İngilizce “All Time High” sözünün karşılığı olan ATH bir kripto Nakit ünitesinin bütün zamanlardaki en yüksek düzeyi manasına gelmektedir. ATH kriptoda en Fazla araştırılan tabirler ortasında yer almaktadır.

ATH (All Time High) Nedir, Ne Demek?

ATH açılımı kripto Nakit piyasasında “All Time High” manasına gelir. “All time” bütün vakitler manasına gelir, “high” ise yükseklik demektir. Bu, bir kripto Nakit ünitesinin piyasa pahasının tarihteki yani bütün zamanlardaki en yüksek düzeyi manasına gelir ve alım satım süreçleri için öngörü geliştirmeye fayda. Örneğin, Bitcoin’in ATH bedeli, tarihteki en yüksek fiyatıdır. Bu değer Vakit içinde değişebilir ve çoklukla piyasaların yeni durumuna nazaran belirlenir.

İster coin olsun ister token, kripto varlıkların piyasa kıymetinin belirlenmesi, ekseriyetle o Nakit ünitesinin piyasada süreç gördüğü borsalar aracılığıyla gerçekleşir. Bir kripto Nakit ünitesinin fiyatı, o Nakit ünitesinin piyasada talep gördüğü ve satılmaya çalışıldığı Vakit belirlenir. Bu nedenle, bir coin’in piyasa kıymeti Vakit içinde değişebilir ve çoklukla piyasaların aktüel durumuna nazaran Enlem olarak etkilenir. All Time High kendi başına bir ticaret stratejisi geliştirmek için kullanılmamalıdır. Fakat dikkate alınması gereken araçlardan biridir.

ATH’yi Etkileyen Faktörler

Piyasada bir kripto Nakit ünitesinin fiyatını etkileyen birçok Öğe vardır. Bu faktörler hem en düşük fiyat düzeyinde hem de en yüksek fiyat düzeyinde rol oynar. Kripto paralarda ATH’yi etkileyen faktörler şu halde sıralanabilir:

  • Kripto Nakit ünitesinin teknik özellikleri
  • Kullanım amaçları
  • Piyasada bulunan miktarı
  • Diğer ekonomik faktörler

Bu nedenle, bir kripto Nakit ünitesinin piyasa pahasının belirlenmesi konusunda Kesin bir metot yoktur ve piyasaların şimdiki durumuna nazaran değişebilir.

ATH Nasıl Hesaplanır?

Kripto paralarda ATH hesaplaması yatırımcılar açısından epeyce kıymetlidir. Zira satın alınması planlanan coin’in ya da token’ın yükselebileceği potansiyel bu en yüksek düzeyden görülmüş olur. Pekala, bir kripto paranın ATH yaptığı nasıl anlaşılır?

Bir kripto Nakit ünitesinin fiyat tahlil grafikleri incelendiğinde en yüksek seviyeyi gördüğü noktalar o coin’in ATH’si olmuş olur. Elbette bütün vakitlerin grafik incelemesi hayli zahmetli olacaktır. Münasebetiyle CoinGecko ve CoinMarketCap üzere siteler üzerinden ilgili coin aranarak ATH bilgisi edinilebilir.

Borsada ATH Nedir?

Kripto paralarda olduğu kadar borsada da ATH terimi ve manası sıkça araştırılıyor. Bilindiği üzere borsa, bir ülkede finansal varlıkların alınıp satıldığı, düzenlenmiş bir piyasadır. Örneğin, Üleş senetleri, tahviller, emtialar üzere Türlü finansal varlıklar borsada alınıp satılır.

ATH ise üstte da belirtildiği üzere “All-time high” sözünün kısaltılmış hali olup, Türkçe’de “tüm vakitlerin en yüksek değeri” manasına gelir. Borsada ATH nedir, yani “tüm vakitlerin en yüksek değeri” ne demektir? Bu terim, bir finansal varlığın piyasa fiyatının makul bir Vakit aralığı içinde tarihi doruğuna ulaştığı manasına gelir. Örneğin, bir şirketin Üleş senedinin fiyatının geçmişte hiç olmadığı kadar yüksek olduğu bir noktaya ulaştığı vakit, Üleş senedi ATH noktasına ulaşmış olur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir