parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi

AB’den AI için Telif Hakkı Önerisi

admin admin -
17 0

Gün geçtikçe yaygınlaşan Yapay zeka (AI) teknolojisi için Avrupa Birliği’nden (AB) telif hakkı önerisi geldi.

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor. Halihazırda Avrupa Birliği, iki Yıl evvelce Yapay zeka ile ilgili maddeyi hazırlamaya başlamıştı.

AB’den Yapay Zeka için Yeni Öneri

Yapay zeka teknolojilerinin kullanımı giderek artarken, Avrupa Komitesi yaklaşık iki Yıl Evvel Yapay Zeka Yasası’nı hazırlamaya başlamıştı. Bu Yasa kapsamında, ChatGPT üzere Müstahsil Yapay zeka araçlarını kullanan şirketler, dünyanın birinci kapsamlı maddelerinin önünü açabilecek erken bir AB muahedesine nazaran, sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan malzemeleri paylaşmak zorunda kalacak.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, taslağı bir sonraki etaba, AB milletvekillerinin ve Üye devletlerin tasarının en son detaylarını tartışacağı üçleme evresine geçirme konusunda anlaştılar. Taslak kapsamında, Yapay zeka araçları algılanan risk düzeylerine nazaran sınıflandırılacak ve telaş alanları ortasında biyometrik nezaret, yanlış bilgi yayma yahut ayrımcı lisan yer alabilecek. Yüksek riskli araçlar yasaklanmayacak olsa da, şeffaflık kuralı lehine kullanıcılarının operasyonlarında nihayet derece şeffaf olmaları gerekecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir